niewygodne.info.pl

 

     Zadłużenie szpitala w Grudziądzu w ciągu 5 lat powiększyło się z 203 do 420 mln zł. W tym czasie nieustannie rządziła tam PO

poniedziałek, 14.05.2018 r.

  

foto: piviso (Pixabay.com / CC0)

Problem rosnącego zadłużenia i kosztów jego obsługi dotyczy nie tylko instytucji centralnych naszego państwa. Ma on także wymiar lokalny. Okazuje się, że najbardziej zadłużonym szpitalem w Polsce jest Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr W. Biegańskiego w Grudziądzu. Jeszcze w 2011 r. całkowite zadłużenie tej placówki szacowane było na 203 mln zł. Na koniec 2016 r. urosło do 420 mln zł. Warto odnotować, że pieczę nad szpitalem sprawują władze miejskie Grudziądza, czyli w praktyce rządząca tam nieprzerwanie od 2006 r. Platforma Obywatelska.

 

W ubiegłym roku Ministerstwo Zdrowia ujawniło listę 50 najbardziej zadłużonych szpitali w Polsce, które są zarządzane przez lokalne samorządy. Okazało się, że listę otwiera Regionalny Szpital Specjalistyczny im. dr W. Biegańskiego w Grudziądzu. Na koniec 2016 r. jego długi szacowane były na 420 mln zł.

           

r e k l a m y


       

Co istotne - zadłużenie szpitala w Grudziądzu wzrosło o ponad 100 proc. w ciągu kilku ostatnich lat. Jeszcze w 2011 r. całkowite zadłużenie tej placówki szacowane było na 203 mln zł. Pięć lat później saldo długu wzrosło o kolejne 217 mln zł. 

Sprawą szpitala w Grudziądzu zajęła się
Najwyższa Izba Kontroli. W wyniku kontroli okazało się, że prawie 70 proc. nieruchomości jest obciążonych hipoteką. Kontrolerzy NIK ostrzegli w związku z tym władze miasta Grudziądza (które są formalnym właścicielem szpitala), że przy takim stanie zadłużenia może dojść do przejęcia nieruchomości szpitalnych przez wierzycieli. NIK ocenił również, że szpital nie miał wystarczającego wsparcia ze strony Miasta Grudziądz (jako podmiotu tworzącego). Kontrolerzy wykazali, że zadania miasta w zakresie nadzoru nad szpitalem nie zostały skutecznie przydzielone odpowiednim komórkom organizacyjnym Urzędu Miejskiego.

W kontekście powyższego warto wspomnieć, że w lutym br. doszło do dość dziwnej sytuacji. Otóż
pensje załodze szpitala w Grudziądzu po raz pierwszy wypłaciła firma finansowa, w której szpital jest zadłużony...

   

r e k l a m y


 

Lokalna opozycja nie ma wątpliwości, że za fatalny stan finansowy lecznicy odpowiadają nie tylko dyrektor tej placówki, ale również politycy Platformy Obywatelskiej, którzy rządzą Grudziądzem od 2006 roku. Opozycja uważa, że przez długi szpitala perspektywy finansowe całego miasta pogrążają się w zapaści. 

Na marginesie - konfiguracja stanu faktycznego dotycząca Grudziądza może nieco przypominać
sytuację Bytomia. Dług tego śląskiego miasta w 2006 r. wynosił 10,5 mln zł. Potem władzę przejęli ludzie z PO i pozaciągali długów na 279 mln zł.

 

Źródło: NIK o zadłużeniu szpitala w Grudziądzu (Nik.gov.pl)
Źródło: Grudziądz ma najbardziej zadłużony szpital w kraju. Opozycja jest przerażona (Onet.pl)
Źródło: Grudziądz: finanse szpitala to tragedia, pensje wypłaca firma finansowa (RynekZdrowia.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP