niewygodne.info.pl

 

     Krótka historia o tym, jak Gazprom kupił niemieckich ekologów w/s Nord Stream I

środa, 31.01.2018 r.

    

foto: kremlin.ru (CC by 4.0)

Przypomnijmy - jeszcze w 2009 roku szefowie niemieckich organizacji ekologicznych głośno protestowali przeciwko budowie gazociągu Nord Stream I z Rosji do Niemiec. Zmienili zdanie w 2011 roku, kiedy objęli posady w kierownictwie sponsorowanej przez Rosjan ekofundacji. Jakby tego było mało zarządzane przez nich organizacje wycofały z niemieckich sądów skargi w/s udzielonych przez władze zezwoleń na układanie gazpromowej rury. Można? Jak widać - wszystko można.

 

Wczesną wiosną 2011 roku konsorcjum Nord Stream zostało sponsorem Fundacji Ochrony Przyrody Niemieckiego Bałtyku. Założyły ją m.in. niemieckie organizacje ekologiczne WWF Deutschland, BUND ("Przyjaciele Ziemi") i NABU (Związek na rzecz Ochrony Przyrody i Bioróżnorodności). Jej prezesem został szef WWF Deutschland Jochen Lamp, a jego zastępczynią - szefowa organizacji "Przyjaciele Ziemi" Corinna Cwielag.

              

r e k l a m y


       

Największą konsekwencją obsadzenia "gazpromowej" fundacji przez członków i przedstawicieli niemieckich organizacji ekologicznych oraz złożenia przez Nord Stream obietnicy wyłożenia sporych pieniędzy na ochronę środowiska Bałtyku było to, że nagle - jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki - ustało większość protestów przeciwko budowie gazociągu Nord Stream. Dodatkowo z niemieckich sądów wycofano skargi w sprawie udzielonych przez władze zezwoleń na układanie gazpromowej rury. Wyglądało to trochę tak, jakby pieniądze (Nord Stream wyłożył 5 mln euro na kapitał zakładowy wspomnianej fundacji oraz przekazał kolejne 5 mln euro na programy badawcze) i stanowiska odegrały w tym przypadku kluczową rolę.

       

r e k l a m y


 

Skala wolty niemieckich organizacji ekologicznych w sprawie Nord Stream I była naprawdę spora. WWF Deutschland jeszcze w 2009 roku nie zostawiła suchej nitki na raporcie przygotowanym przez konsorcjum Nord Stream o wpływie budowy gazociągu na środowisko Bałtyku. Obecnie, gdy decydują się losy budowy Nord Stream II, stanowisko niemieckich ekologów wydaje się być o wiele bardziej konsekwentne. Pytanie jednak czy z czasem nie ulegnie ono zmianie, tak jak miało to miejsce 7 lat temu?

 

Źródło: Nord Stream kupił niemieckich ekologów za 10 mln euro (Wyborcza.pl)
Źródło: Nord stream – żółta kartka dla ekologów! (Ekologia.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP