Przegląd wiadomości: MARZEC 2014

      

     Tusk jest szkodnikiem. Najgorsze, że działa z premedytacją i rozmysłem

Donald Tusk, godząc się na szalone propozycje Komisji Europejskiej dotyczące redukcji emisji gazów cieplarnianych, zgodził się jednocześnie na spowolnienie naszego wzrostu gospodarczego, utratę przez polską gospodarkę konkurencyjności, przenoszenie energochłonnego przemysłu poza Polskę, wzrost bezrobocia oraz pogorszenie sytuacji materialnej Polaków.

źródło: instytutkościuszki.salon24.pl

(31/03/2014)

 

     Reforma a'la PO: najpierw likwidują, potem się z tego wycofują. Kosztów nikt nie liczy

Najpierw rząd Tuska zlikwidował 79 najmniejszych sądów rejonowych tworząc z nich wydziały zamiejscowe innych sądów rejonowych. Teraz z tej "reformy" się wycofano, przyjmując nowelizację Prawa o ustroju sądów, która spowoduje przywrócenie większości zlikwidowanych sadów. Powstaje pytanie - po co było całe to zamieszanie?

źródło: rp.pl

(30/03/2014)

           

     Niemcy prowadzą podwójną grę. To może poważnie zaszkodzić Polsce

Polska, państwa bałtyckie i inne kraje regionu oczekują od NATO i UE konkretnego wsparcia w przypadku możliwego zagrożenia ze strony Rosji. Tymczasem Niemcy - największe państwo UE - prowadzą podwójną grę. Oficjalnie piętnują Kreml za siłową aneksję Krymu, zakulisowo jednak robią w najlepsze interesy z Rosjanami. Dla nich liczy się tylko kasa. Biznes zdecydowanie przedkładają nad moralność czy europejską solidarność.

źródło: rp.pl

(30/03/2014)

 

     Podatkowej agresji rządu ciąg dalszy. Kolejna ulga do likwidacji

Skala podatkowej agresji rządu Tuska wobec własnych obywateli nie zna granic. Właśnie ogłoszono najnowszy postulat: ograniczyć możliwość wspólnego rozliczania się osób pozostających w związku małżeńskim. Z kieszeni Polaków zniknie w ten sposób 1,5 mld zł rocznie!

źródło: rp.pl

(28/03/2014)

 

     Przykład nieudolności rządu Tuska: polskie firmy mogą stracić 1,54 mld zł!

Organizacja przedsiębiorców "Lewiatan" bije na alarm - przez opieszałość rządu Tuska polskie firmy i fabryki mogą stracić 1,54 mld zł! Z niewiadomych przyczyn rząd opóźnia wydanie rozporządzenia w sprawie możliwości korzystania z bezpłatnych uprawnień do emisji CO2 dla przemysłu, a termin na skorzystanie z tych uprawnień mija z końcem kwietnia. Bez stosownego rozporządzenia nie ma możliwości korzystania z bezpłatnych uprawnień. Warto podkreślić, że zdecydowana większość państw w UE już dawno takie rozporządzenia przyjęła, a ich firmy mogą korzystać z bezpłatnych limitów na emisję CO2.

źródło: niezalezna.pl

(28/03/2014)

 

     Rostowski nie potrafi odmieniać nazwy miasta, z którego startuje

Jan Vincent-Rostowski, startujący z "jedynką" w wyborach do europarlamentu z listy PO w woj. kujawsko-pomorskim, nie potrafi odmieniać nazwy największego miasta w regionie - Bydgoszczy.

(27/03/2014)

 

     Niekompetentny rząd Tuska: najpierw podnosi podatki, a potem narzeka, że ludzie coraz mniej płacą

Do budżetu państwa wpływa coraz mniej pieniędzy z tytułu akcyzy na sprzedaż papierosów i alkoholu. To efekt niewspółmiernie wysokich stawek tego podatku w porównaniu do panujących w Polsce zarobków. Gdyby rząd był mądrzejszy i bardziej kompetentny, to stawki akcyzy już dawno zostałyby obniżone. 

źródło: rp.pl

(27/03/2014)

 

     Wraca temat podatku katastralnego. Czy PO-PSL dobije nas fiskalnie?

Związek Miast Polskich postuluje wprowadzenie powiązania podatku od nieruchomości z ich wartością, a nie - jak do tej pory - z powierzchnią, czyli de facto wprowadzenie podatku katastralnego. Problem w tym, że wprowadzenie tego podatku, bez znacznego obniżenia stawek podatku dochodowego, może się przyczynić do wywłaszczenia setek tysięcy Polaków z ich własnych nieruchomości.

(27/03/2014)

 

     Helsińska Fundacja Praw Człowieka obawia się, że polskie służby mogą inwigilować prywatne komputery i telefony

Helsińska Fundacja Praw Człowieka złożyła do ABW i CBA zapytanie w trybie informacji publicznej, czy służby te stosują oprogramowanie Remote Control System (RCS) pozwalające na śledzenie wszelkiej działalności na prywatnym komputerze czy telefonie danej osoby. 

źródło: hfhr.pl

(26/03/2014)

 

     Platforma złamała prawo tworząc swój ostatni spot wyborczy

Państwowa Komisja Wyborcza uznała, że ostatni klip wyborczy PO - nagrany w związku z wyborami do Parlamentu Europejskiego - łamie prawo.

źródło: gpcodzinnie.pl

(26/03/2014)

 

     W rosyjskim plebiscycie na Krymie wzięło udział zaledwie 34,2 proc. uprawnionych?

Rada Tatarów Krymskich jest w posiadaniu danych, które miały być skierowane przez nieuznawane władze Krymu do rosyjskiej FSB. Ujawniono w nich prawdziwą frekwencję w tzw. referendum na Krymie z 16 marca. Okazuje się, że wzięło w nim udział zaledwie 34,2 proc. uprawnionych. A to oznacza, że referendum jest nieważne.

źródło: pravda.com.ua

(26/03/2014)

 

     Na projekt emp@tia rząd wydał 49 mln zł. Od grudnia wnioski za jego pośrednictwem złożyło... kilkadziesiąt osób

Dwa miliony złotych - tyle rocznie będzie kosztowało utrzymanie portalu emp@tia - nowej rządowej strony dla osób bezdomnych i potrzebujących pomocy socjalnej. Całkowite koszty projektu są wyceniane na 49 mln zł. Warto podkreślić, że od grudnia z jego usług skorzystało... kilkadziesiąt osób.

źródło: forsal.pl

(25/03/2014)

 

     Co rosyjska FSB robi w Polsce? Dlaczego Tusk nie poleciał za to ze stanowiska?

Przez ostatnie trzy lata rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa mogła prowadzić szerokie i nie do końca kontrolowane działania w Polsce. Wszystko dzięki umowie jaka została podpisana z Rosjanami tuż po katastrofie smoleńskiej. Pełna inwigilacja dzięki totalnej amatorszczyźnie? Takie rzeczy tylko w państwie zarządzanym przez Tuska i jego ekipę.

źródło: rp.pl

(25/03/2014)

 

     Niemcy rezygnują z wysłania jednostek swoich wojsk na wschodnie granice NATO

Minister obrony narodowej Niemiec - Ursula von der Leyen - sugerowała w swoich publicznych wypowiedziach, że jej kraj jest gotowy wysłać na wschodnie granice NATO jednostki Bundeswehry, celem wzmocnienia bezpieczeństwa całego NATO. Rzecznik ministerstwa obrony Niemiec zdementowało jednak te informacje poprzez "wyjaśnienie", że pani minister miała na myśli jedynie "zwiększenie intensywności ćwiczeń" w ramach rutynowych działań.

źródło: wpolityce.pl

(25/03/2014)

 

     NATO zmienia doktrynę wobec Rosji. Co na to prezydent Komorowski i jego świta z BBN?

Sekretarz generalny Paktu Północnoatlantyckiego Anders Fogh Rasmussen stwierdził oficjalnie że Rosja nie zachowuje się już jak partner, ale jak przeciwnik. Czy to oznacza zmianę doktryny NATO? Co na to prezydent Komorowski i jego BBN, który jeszcze nie dawno upatrywał w Rosji (a nie w NATO) "gwaranta" polskiego bezpieczeństwa?

źródło: defence24.pl

(24/03/2014)

 

     Wielki wstyd! Wiadomości TVP1 tubą kremlowskiej dezinformacji!

Polska publiczna telewizja w swoim głównym wydaniu Wiadomości jako "news dnia" informuje o kuriozalnej propozycji, jednego z członków rosyjskiej dumy, dotyczącej udziału naszego kraju (wraz z Rosją) w rozbiorze Ukrainy. Warto zauważyć, że ten sposób TVP wypełnia rolę kremlowskiego rezonatora szerzącego dezinformację i prowadzącego do dezintegracji opinii publicznej.

źródło: wpolityce.pl

(24/03/2014)

 

     Wolą amputować nogi niż leczyć. NFZ lepiej za to płaci

W skrócie: W naszym kraju przeprowadza się blisko 8 amputacji nóg na 100 tys. mieszkańców, w Danii – 2, a w Hiszpanii i Holandii – 1. Co gorsza - z roku na rok liczba amputacji rośnie. Eksperci alarmują - wszystko przez źle wycenione procedury NFZ. W Polsce bardziej opłaca się amputować nogę, niż leczyć i zapobiegać chorobie.

źródło: niezalezna.pl

(24/03/2014)

 

     Róża Thun: Wzmocnijmy Polskę kompetentną ekipą w Parlamencie Europejskim. Czy, aby na pewno?

Europosłanka Róża Thun na konwencji wyborczej PO powiedziała, że należy wzmocnić Polskę kompetentną ekipą w Parlamencie Europejskim. Z całym szacunkiem dla sportowych osiągnięć pływaczki Otylii Jędrzejczak i szczypiornisty Bogdana Wenty, mam jednak wątpliwości czy będą oni stanowić "kompetentną ekipę", która skutecznie powalczy o polskie interesy w Brukseli np. o ograniczenie zabójczego dla nas pakietu klimatycznego?

(23/03/2014)

 

     Tusk całkowicie bezradny wobec matek upośledzonych dzieci. Niesiołowski śmieje się im w twarz i ucieka

Premier Tusk zderzył się wczoraj z prawdziwymi problemami protestujących rodziców i okazał się być całkowicie bezradny. Doraźnie nie potrafił zaproponować nic, ponad to, co rodzice już dostają, czyli 800 zł miesięcznej zapomogi. Za takie pieniądze wyżyć się nie da.

źródło: wpolityce.pl / youtube.com

(22/03/2014)

 

     Przewał na 100 mln zł w Ministerstwie Sprawiedliwości? CBA zawiadamia Prokuratora Generalnego

Pogrążająca rząd infoafera zatacza coraz szersze kręgi. Wiele wskazuje na to, że w Ministerstwie Sprawiedliwości zawierano umowy na wykonanie projektów niezgodnie z przepisami dotyczącymi prawa zamówień publicznych. Wzbogacić w ten sposób mogły się konkretne firmy, a łączna wartość udzielonych zamówień wynosi ponad 100 mln zł.

źródło: rp.pl

(21/03/2014)

 

     Rosja to normalne państwo. W latach 1992-2012 zginęło tam 226 dziennikarzy

Skala eliminowania niewygodnych dla władzy dziennikarzy jest w Rosji olbrzymia. W latach 1992-2012 zginęło w niewyjaśnionych okolicznościach lub zostało zamordowanych aż 226 dziennikarzy. W jakim normalnym państwie w ciągu 20 lat ginie ponad 200 dziennikarzy?

źródło: wikipedia

(21/03/2014)

 

     NFZ trwoni nasze pieniądze! Miażdżący raport NIK o Narodowym Funduszu Zdrowia

Najwyższa Izba Kontroli uznała, że sposób kontraktowania usług przez NFZ jest mało przejrzysty, niespójny, a stosowane procedury nie zapewniają wyboru najlepszych świadczeniodawców, którzy gwarantowaliby pacjentom najlepszą jakość i dostępność usług. Innymi słowy - NFZ marnotrawi nasze pieniądze!

źródło: naszdziennik.pl

(20/03/2014)

 

     Sekretarz stanu z kancelarii premiera wygrał konkurs na szefa UOKiK... nielegalnie?

Nowym szefem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) został Adam Jasser, sekretarz stanu w KPRM. Kancelaria premiera twierdzi, że miał 8 konkurentów i wygrał z nimi zdecydowanie. Pojawiły się jednak jednak wątpliwości, czy spełnił wszystkie określone w ustawie wymogi stawiane prezesowi UOKiK.

źródło: pb.pl

(20/03/2014)

 

     Polskie społeczeństwo jest biedne - widać to po tym, na co i w jakiej wysokości wydajemy pieniądze

Mimo, że żywność i opłaty za mieszkanie są w naszym kraju znacznie tańsze niż na zachodzie Europy (średnie ceny żywności w Polsce wynoszą 69% przeciętnej UE), to jednak udział wydatków na żywność i mieszkanie w dochodach Polaków wynosi aż 46,3 proc. Dla porównania - udział wydatków na żywność i mieszkanie w dochodach przeciętnego obywatela UE wynosi zaledwie 31 proc. 

źródło: bankier.pl

(20/03/2014)

 

     Rodzice niepełnosprawnych dzieci protestują w Sejmie przeciwko głodowym świadczeniom

Rodzice niepełnosprawnych dzieci, którzy zrezygnowali z pracy zawodowej, by się nimi na stałe opiekować, dostają miesięcznie po 620 złotych świadczenia pielęgnacyjnego oraz 200 złotych specjalnej pomocy rządowej, od której nie są odprowadzane składki emerytalne.

źródło: wpolityce.pl

(20/03/2014)

 

     Sawicka ponosi jedynie odpowiedzialność moralną. Co innego jakiś antyrządowy dziennikarz...

Sąd Najwyższy potwierdził, że była posłanka PO Beata Sawicka ponosi tylko i wyłącznie odpowiedzialność moralną za przyjęcie łapówki. Nie może jednak odpowiadać za to karnie.

źródło: gazetaprawna.pl

(19/03/2014)

 

     Były sowiecki dyktator pozostanie bezkarny do końca swoich dni

Biegli sądowi uznali, że stan zdrowia Wojciecha Jaruzelskiego - byłego sowieckiego dyktatora - nie pozwala na sądzenie go w procesie dotyczącym wprowadzenia stanu wojennego oraz masakry robotników Wybrzeża z 1970 roku.

źródło: wpolityce.pl

(19/03/2014)

 

     Brak ustawy transgranicznej to efekt niekompetencji rządu Tuska

Polska, jako jedyne państwo w UE, nadal nie ma ustawy o zwrocie kosztów opieki zdrowotnej za granicą. Prawie każdy obywatel UE od 25 października 2013 r. może leczyć się tam gdzie chce, korzystając z usług medycznych świadczonych w innych państwach Europy. Wyjątek stanowią Polacy, a wszystko przez niekompetencje i opieszałość rządu Tuska, który dopiero teraz przygotował projekt ustawy transgranicznej.

źródło: rp.pl

(19/03/2014)

 

     Agresja na Krym spowoduje głęboki kryzys gospodarczy w Rosji

W skrócie: W pierwszym kwartale b. r. z Rosji zostanie wyprowadzonych 70 mld USD kapitału, a od drugiego kwartału kraj ten pogrąży się w recesji - twierdzi moskiewski bank VTB. Rubel stracił od początku roku 11 proc. swojej wartości, a kapitalizacja moskiewskiej giełdy zmniejszyła się o prawie 1/3.

źródło: rp.pl

(19/03/2014)

 

     Ropa, energia, węgiel, gaz i kasa! Ta mapa wiele wyjaśnia

Poniżej umieszczona mapa wyjaśnia dlaczego Kreml przejął Półwysep Krymski i dlaczego będzie dążył do oderwania wschodniej części Ukrainy. Ropa, energia, węgiel, gaz i kasa!

źródło: twitter.com

(18/03/2014)

 

     Kara za dziennikarską prowokację wobec ludzi władzy?

Takie rzeczy tylko w Polsce: Paweł Miter, autor prowokacji ujawniającej aferę z udziałem sędziego Ryszarda Milewskiego z Gdańska, został zatrzymany pod zarzutem usiłowania oszustwa, płatnej protekcji, podrabiania dokumentów, działania w celu oskarżenia innej osoby oraz podawanie się za funkcjonariusza publicznego. Wszystkie zarzuty dotyczącą sprawy Milewskiego – twierdzi rzecznik Prasowy Prokuratury Okręgowej w Zielonej Górze.

źródło: niezalezna.pl

(18/03/2014)

 

     Gazprom próbuje przekupić Europę Zachodnią zniżkami na gaz?

Niewykluczone, że Bruksela - w odpowiedzi na kryzys rosyjski na Ukrainie i zajęcie Krymu - może podjąć polityczną decyzję o ograniczeniu zakupów rosyjskiego gazu na rynku europejskim. Kontrolowany przez Kreml Gazprom nie czeka na decyzję eurokratów i już rozpoczął - poprzez propozycję niższych cen gazu - próby wkupienia się w łaski poszczególnych państw Europy Zachodniej. 

źródło: rp.pl

(18/03/2014)

 

     W Sewastopolu na Krymie frekwencja przekroczyła 100 proc.?

Nie uznawana przez władze Ukrainy Najwyższa Rada Krymu poinformowała, że w referendum wzięło udział 474.137 obywateli Sewastopola. Problem w tym, że w Sewastopolu jest zameldowanych jedynie 383.499 osób.

źródło: dziennik.pl

(17/03/2014)

 

     Rosyjski oligarcha przejmuje złoża ropy i gazu w Polsce

Niemieckie RWE sprzedało należącemu do rosyjskiego oligarchy funduszowi LetterOne Energy spółkę wydobywczą Dea posiadającą w Polsce pięć koncesji na poszukiwanie gazu łupkowego, gazu konwencjonalnego i ropy. Jak rozumiem rząd Donalda Tuksa zabezpieczył się przed takim scenariuszem i w momencie wydawania koncesji umieścił w niej odpowiednie zapisy chroniące nasze złoża przed potencjalnie wrogim przejęciem?

źródło: rp.pl

(17/03/2014)

 

     Wraca pomysł budowy LITPOLUKRBRIG, czyli polsko-litwesko-ukraińskiej brygady wojskowej

Jeszcze w tym tygodniu spotkają się szefowie MON z Polski, Litwy i Ukrainy, aby uzgodnić kwestie dotyczące powołania wspólnej - polsko-litewsko-ukraińskiej - brygady wojskowej.

źródło: polskieradio.pl

(17/03/2014)

 

     Gazprom kontroluje niemiecką gospodarkę

Uzależnienie niemieckiej gospodarki od gazu z Rosji i infrastruktury rurociągowej Gazpromu jest tak silne, że choćby rosyjska armia wkroczyła do Kijowa, to Berlin nie zrobi zupełnie nic poza pustymi hasłami o potępieniu agresji czy nawoływaniem do spokoju. Merkel zdaje sobie doskonale sprawę, że Gazprom w każdej chwili mógłby zdestabilizować całą gospodarkę Niemiec. 

źródło: tvn24bis.pl

(17/03/2014)

 

     125 tys. zł za legalizację prowizorycznej kładki. Zdaniem urzędników jest to most

W skrócie: Zdaniem Nadzoru Budowlanego pewna rodzina z Brzeska powinna zapłacić 125 tys. zł za legalizację prowizorycznej kładki przez rów melioracyjny, która pozwala im dojechać do domu. Zdaniem urzędników przekładając przez rów melioracyjny dwie betonowe płyty rodzina ta stworzyła bez stosownych pozwoleń most, a legalizacja takiego mostu to koszt 125 tys. zł. 

źródło: radiokrakow.pl

(17/03/2014)

 

     Serwery NATO zaatakowane przez rosyjskie służby?

Hakerzy z prorosyjskiej grupy "CyberBerkut" zaatakowali wczoraj wieczorem serwery należące do NATO. W wyniku ataku przestały działać strony internetowe paktu północno-atlantyckiego. O sprawie oficjalnie poinformowało biuro prasowe NATO.

źródło: twitter.com

(16/03/2014)

 

     Za plecami Polski i Litwy Unia dogadała się z Rosją w sprawie zniesienia embarga na mięso?!

Tak zwana "solidarność" europejska: Unia dogadała się z Rosją w sprawie zniesienia embarga na mięso - kraje członkowskie będą mogły znowu eksportować mięso do Rosji za wyjątkiem Polski i Litwy - donosi korespondent RMF FM w Brukseli.

źródło: rmf24.pl

(14/03/2014)

 

     Prezydent nielegalnie utajniał zamówione przez siebie ekspertyzy

Naczelny Sąd Administracyjny orzekł, że Prezydent Bronisław Komorowski niezgodnie z prawem utrzymywał, że sporządzane dla niego ekspertyzy dotyczące zgodności z Konstytucją RP ustawy obcinającej składkę przekazywaną do OFE, nie stanowią informacji publicznej, a przez to nie muszą być przez niego ujawnione.

źródło: interia.pl

(14/03/2014)

 

     Wielka wtopa promowanej przez rządowe telewizje WSI?

Służba Wywiadu Wojskowego wytropiła i złapała szpiega pracującego dla służby białoruskiej. Nie byłoby w tym może nic nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że szpieg ten wcześniej nabrał kierownictwo rozwiązanych już WSI, które myślały że pracuje dla nich i płaciły mu setki tysięcy złotych z funduszy operacyjnych.

źródło: dziennik.pl

(14/03/2014)

 

     Polsce potrzeba wielotysięcznej armii obrony terytorialnej

Licząca pięć milionów mieszkańców Finlandia ma siły zbrojne składające się z 60 tys. żołnierzy zawodowych i 230 tys. ochotników wojsk obrony terytorialnej. Szwedzka Gwardia Krajowa Hemvarnet (odpowiednik wojsk obrony terytorialnej) liczy z kolei 600 tys. żołnierzy-ochotników. W Polsce zawodowych żołnierzy jest ok. 100 tys., a Narodowe Siły Zbrojne (coś na kształt wojsk obrony terytorialnej) liczą jedynie 10 tys. osób.

źródło: rp.pl

(13/03/2014)

 

     W Polsce nie istnieje system ochrony ludności cywilnej na wypadek wojny

Podczas wojny system ochrony cywilnej nie ochroni ludności cywilnej ani krytycznie ważnych obiektów – brzmiały główne tezy raportu NIK. System ten nie jest przygotowany do wykonania żadnego ze swoich zadań.

źródło: forsal.pl

(13/03/2014)

 

     Białoruś prosi Rosję o wsparcie militarne w związku z "aktywnością NATO"

Prezydent Białorusi Alaksandr Łukaszenka oznajmił, że poprosi Rosję o rozmieszczenie na terytorium swojego kraju 15 dodatkowych samolotów bojowych w związku z ostatnią aktywnością NATO (rozmieszczenie przez USA kilkunastu samolotów F15 i F16 na Litwie i Polsce).

źródło: naszdziennik.pl

(13/03/2014)

 

     Soros: Banki to pasożyty, które żyją w kazirodczym związku z nadzorem

Legendarny inwestor George Soros w swojej najnowszej książce stwierdził, że banki to pasożyty, które hamują ożywienie w realnej gospodarce, zaś relacja między sektorem bankowym a nadzorem to "kazirodczy związek". 

źródło: bankier.pl

(12/03/2014)

 

     Fatalna sytuacja polskiego wojska

W Polsce nie ma żadnej poważnej infrastruktury NATO. Mamy fatalną sytuację jeśli chodzi o wojsko i jego rezerwy - twierdzi Mariusz Furmanek, były szef Obrony Cywilnej Kraju.

źródło: rp.pl

(12/03/2014)

 

     Polacy zarabiają znacznie mniej, a płacą znacznie więcej

Pensje w Polsce są o kilka razy niższe niż na Zachodzie. Problem w tym, że za wiele towarów płacimy znacznie więcej niż w państwach tzw. starej Unii czy USA.

źródło: rp.pl

(12/03/2014)

 

     Ministerstwo Skarbu Państwa będzie kontynuowało wyprzedaż PGE, PKO BP, PZU i Ciechu

Ministerstwo Skarbu Państwa planuje w tym roku pozyskać z tytułu prywatyzacji 3,7 mld zł. Planowana jest dalsza wyprzedaż pakietów akcji PGE, PKO BP, PZU i Ciechu. Jednocześnie Włodzimierz Karpiński - minister Skarbu Państwa - w rozmowie z "Rzeczpospolitą" zastrzega: "Maleje liczba aktywów Skarbu Państwa, które mogą zostać sprzedane".

źródło: rp.pl

(11/03/2014)

 

     Łotwa i Estonia następnym celem Putina?

Szacuje się, że około 20 proc. ludności Łotwy i Estonii uważa się za Rosjan. Według oficjalnych statystyk na Łotwie żyje około 46 tys. obywateli Rosji i 291 tys. bezpaństwowców (pochodzących z ZSRR). Malutką Estonię zamieszkuje 95 tys. obywateli Rosji oraz 91 tys. bezpaństwowców. Czy Putin będzie chciał wykorzystać casus krymski do agresji na państwa nadbałtyckie?

źródło: forsal.pl

(11/03/2014)

 

     Liczba bezrobotnych na wsi największa od 7 lat

Oficjalnie na koniec 2013 roku na wsi zarejestrowanych było 955 tys. osób bezrobotnych. Rzeczywiste bezrobocie na wsi jest jednak dużo większe - w statystykach nie ma bowiem 550 tys. osób bez zajęcia zbędnych w gospodarstwach rolnych.

źródło: forsal.pl

(11/03/2014)

 

     W administracji rządowej pracuje coraz więcej urzędników

W administracji centralnej (17 ministerstw, kancelaria premiera, prezydenta i centrala NFZ) na początku 2014 roku pracowało 15191 osób. To o 248 osób więcej niż w analogicznym okresie rok temu i o 690 osób więcej niż na początku 2012 roku.

źródło: rmf24.pl

(10/03/2014)

 

     Rząd chce wyciągnąć od Polaków kolejne miliony? Tym razem podatkiem od napojów gazowanych?

Ministerstwo Finansów analizuje możliwość wprowadzenia akcyzy na słodkie napoje gazowane - wynika z nieoficjalnych informacji do których dotarła "Gazeta Prawna". 

źródło: forsal.pl

(10/03/2014)

 

     Rząd Tuska gnębi Polaków niską kwotą wolną od podatku

Kwota wolna od podatku, czyli kwota wyznaczająca poziom dochodu, który nie jest obciążony podatkiem dochodowym, w Polsce wynosi jedynie 3091 zł i od 6 lat nie była aktualizowana. Pod tym względem nie ma chyba drugiego państwa na kontynencie europejskim, które tak by gnębiło swoich obywateli.

źródło: bankier.pl

(10/03/2014)

 

     Rząd: składki na ubezpieczenia społeczne muszą być płacone od wszystkich umów-zleceń

Rząd znalazł sposób jak wyciągnąć od Polaków dodatkowe 260-360 milionów złotych. Rada Ministrów przyjęła w ubiegłym tygodniu projekt ustawy zmieniający zasady opłacania składek ZUS-owskich od umów-zleceń. Składki te nie powinny być odprowadzane tylko od jednej wybranej umowy danego pracownika (jak było do tej pory), ale także od każdej kolejnej.

źródło: naszdziennik.pl

(10/03/2014)

 

     Rosyjskie embargo na polskie mięso przynosi nam milionowe straty. Czas wprowadzić embargo na rosyjski węgiel?

Szacuje się, że nałożone przez Rosję embargo na mięso z Polski w skali miesiąca przynosi naszym hodowcom i eksporterom nawet do 300 mln zł strat. Mając to na uwadze może warto by było się pochylić nad poselskim projektem przewidującym nałożenie embarga na rosyjski węgiel?

źródło: naszdziennik.pl

(09/03/2014)

 

     Wysokie podatki powodują, że nawet urzędnicy skarbówki piją lewą wódkę

Z powodu podwyżki akcyzy sprzedaż wódki w sklepach spada na łeb na szyję. W magazynach zalegają hektolitry mocnego alkoholu. Urzędnicy nie chcą być odmieńcami - na służbowych uroczystościach też piją lewy alkohol.

źródło: rp.pl

(09/03/2014)

 

     Koniec tematu "Tusk na szefa KE"

Wczorajsza konwencja EPP (Europejskiej Partii Ludowej) definitywnie ucięła trwające kilkanaście miesięcy spekulacje na temat ewentualnej kandydatury Donalda Tuska na szefa Komisji Europejskiej. Oficjalnym kandydatem EPP został Jean-Claude Juncker z Luksemburga.

źródło: rp.pl

(08/03/2014)

 

     Banki działające na terytorium Polski w styczniu zarabiały dziennie na czysto po 42,5 mln zł

NBP ogłosił, że banki działające na terytorium Polski w styczniu zarobiły na czysto 1,32 mld zł. To oznacza, że dziennie generowane były zyski rzędu 42,58 mln zł. To pochodna wysokiego oprocentowania kredytów oraz wysokich opłat i prowizji stosowanych przez banki na terenie naszego kraju.

źródło: rp.pl

(07/03/2014)

 

     USA, z uwagi na sytuację na Krymie, wysyła do Polski skromny kontyngent wojskowy

W bazie wojskowej w Łasku pod Łodzią w najbliższy poniedziałek ma się pojawić 12 myśliwców F-16. Dodatkowo USA wyśle do Polski kontyngent 300 swoich żołnierzy. Może zamiast wysyłać do naszego kraju skromne siły lepiej byłoby powrócić do koncepcji budowy tarczy anty-rakietowej?

źródło: wpolityce.pl

(07/03/2014)

 

     Unia wprowadza symboliczne sankcje wobec Rosji za agresję na Krymie

Wygląda na to, że politycy z Europy Zachodniej albo nie mają "jaj", albo nadal nie wiedzą kim jest Putin i dlaczego nie warto z nim dyskutować. Bruksela wprowadziła wczoraj symboliczne sankcje wobec Rosji za agresję na Krymie.

źródło: bankier.pl

(07/03/2014)

 

     Polska ma potężne złoża węgla, których w ogóle nie eksploatuje

Okazuje się, że w okolicach Lublina są ulokowane potężne złoża węgla kamiennego. Państwowy Instytut Geologiczny ocenia je na 9272 mln ton. Póki co zagospodarowane jest tylko jedno złoże o zasobności 811 mln ton. Reszta czeka na wydobycie.

źródło: forsal.pl

(06/03/2014)

 

     Polityka klimatyczna UE to sabotaż gospodarki i droga do autodestrukcji

Były premier Polski - Jerzy Buzek - w sposób jednoznaczny skrytykował kierunek polityki klimatycznej Unii Europejskiej: "Nierealistyczne cele klimatyczne to sabotaż własnych gospodarek, to droga do autodestrukcji" - powiedział po zakończeniu obrad ministrów ds. energii UE w Brukseli.

źródło: wnp.pl

(06/03/2014)

 

     Polska już za rok może być całkowicie niezależna od Gazpromu

Okazuje się, że budowany gazoport w Świnoujściu oraz nowa infrastruktura służąca do przesyłania gazu z Niemiec i Czech pozwoli już za około 12 miesięcy całkowicie uniezależnić się od dostaw gazu z kierunku wschodniego.

źródło: rp.pl

(06/03/2014)

 

     Posłowie chcą embarga na węgiel z Rosji

Na biurko premiera Tuska trafiła poselska propozycja zmian w prawie, których celem ma być zablokowanie importu do Polski węgla z Rosji. Eksperci: idea odważna i niepozbawiona sensu, ale może rozpętać prawdziwą wojnę handlową.

źródło: rp.pl

(05/03/2014)

 

     ZUS masowo kontroluje pracowników na zwolnieniach

W ubiegłym roku ZUS znacznie częściej kontrolował osoby przebywające na zwolnieniach lekarskich. Dzięki temu liczba decyzji wstrzymujących dalszą wypłatę zasiłku chorobowego wzrosła o 37 proc. (z 45,9 tys. w 2012 roku do 62,9 tys. w 2013). ZUS uważa, że Polacy nadużywają zwolnień lekarskich do celów, które nie służą poprawie stanu zdrowia. Innego zdania są związkowcy.

źródło: gazetaprawna.pl

(05/03/2014)

 

     Polska innowacyjną pustynią

W rankingu innowacyjności Komisji Europejskie nasz kraj zajmuje 4. miejsce licząc od końca stawki. Nie ma się jednak czemu dziwić - zamiast unijne środki wydawać na projekty związane z innowacyjnością (zakłady wysokiej technologii, wyższe uczelnie techniczne, tworzenie patentów), pieniądze są przepuszczane na aquaparki i orliki.

źródło: bankier.pl

(05/03/2014)

 

     Samorządy zaciągają kredyty w parabankach

Szacuje się, że około 300 samorządów w Polsce jest zadłużonych w instytucjach finansowych nazywanych parabankami. Wynika to z faktu, że spora część jednostek samorządu terytorialnego jest już potężnie zadłużona i nie ma tzw. zdolności kredytowej na zaciąganie nowych zobowiązań w bankach. Parabank nie bada ich kondycji. Samorząd otrzyma w nich pożyczkę na ratowanie lokalnego budżetu. Problem w tym, że to drogie źródło finansowania, które w dłuższej perspektywie powoduje wzrost całkowitego zadłużenia.

źródło: rp.pl

(05/03/2014)

 

     Putin prawi komplementy: bojownicy wyszkoleni w Polsce byli profesjonalni jak specnaz

Władimir Putin oskarżył dziś Polskę i Litwę o szkolenie kijowskich "euromajdanowców", którzy walczyli z oddziałami Berkutu Janukowycza. "Działali jak specnaz".

(04/03/2014)

 

     Janosikowe jednak niezgodne z Konstytucją. Czy to koniec z dotowaniem biedniejszych samorządów przez bogatsze?

Trybunał Konstytucyjny uznał, że przepisy dotyczące tzw. "janosikowego" są niezgodne z Konstytucją RP. W praktyce może to oznaczać, że biedniejsze rejony Polski nie będą mogły liczyć na pomoc finansową regionów bogatszych.

źródło: wpolityce.pl

(04/03/2014)

 

     Rosja straci setki miliardów $ w przypadku zbrojnej agresji na resztę Ukrainy

Jeśli Kreml podejmie decyzję o zbrojnej interwencji na Ukrainie, straty Rosji Rosji mogą sięgnąć 3 proc. PKB, a wśród rosyjskich spółek najwięcej straci... Gazprom. Unia może zablokować budowę gazociągu południowego (South Stream) i wstrzymać zakupy Gazu w Gazpromie, przestawiając się na inne rodzaje paliwa i gaz z innych źródeł (np. LNG). W ten sposób zawali się cała rosyjska gospodarka.

źródło: rp.pl

(04/03/2014) 

 

     Główny świadek w największym śledztwie dotyczącym korupcji w górnictwie powiesił się w hotelu

W cieniu konfliktu krymskiego niektóre wiadomości z kraju odchodzą na plan dalszy, ale myślę że warto odnotować: nie żyje Andrzej J. - kluczowy świadek ABW w śledztwie dotyczącym korupcji i ustawiania przetargów w górnictwie. Został znaleziony martwy w pokoju hotelowym. Prokuratura prowadzi śledztwo mające wyjaśnić czy do śmierci J. nie przyczyniły się osoby trzecie np. poprzez namowę lub groźbę.

źródło: rp.pl

(04/03/2014) 

 

     Merkel do Obamy: Putin stracił kontakt z rzeczywistością

Angela Merkel nie jest pewna, czy Putin ma nadal kontakt z rzeczywistością - tego typu ocena miała paść z ust kanclerz Niemiec po telefonicznej rozmowie jaką odbyła ona w niedzielę z Władimirem Putinem.

źródło: rp.pl

(03/03/2014) 

 

     Przypominamy: zdaniem prezydenckiego BBN gwarantem bezpieczeństwa Polski powinna być Rosja, a nie NATO

W 2012 roku prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego (BBN) przygotowało ekspertyzy, z których wynika, że to Rosja, a nie NATO powinna być gwarantem bezpieczeństwa Polski w Europie. Jakby tego było mało Polska - jako jedyny kraj wśród członków NATO, byłych członków Układu Warszawskiego - ma plan współpracy wojskowej z Rosją. Wynika to z podpisanego przez BBN i Radę Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej "Planu współpracy między BBN i Aparatem RB FR na lata 2013-2014".

(03/03/2014)


  niewygodne.info.pl | niewygodne@gmail.com