Przegląd wiadomości: LUTY 2014

      

     Między X 2012 a IX 2013 do Wielkiej Brytanii przybyła rekordowa liczba imigrantów z Polski - podają brytyjskie służby

W okresie październik 2012 - wrzesień 2013 aż 111 tys. Polaków otrzymało brytyjskie numery ubezpieczenia socjalnego (tzw. NIN), które pozwalają na podjęcie legalnej pracy - wynika z danych z systemu rejestracji numerów ubezpieczenia National Insurance Recording i systemu NPS (National Insurance Pay as You Earn). Nigdy w historii liczba imigrantów z Polski, którzy otrzymali NIN w ciągu roku, nie była tak wysoka.

źródło: bankier.pl

(28/02/2014) 

 

     Będzie 'run' cudzoziemców na polską ziemię?

NIK sprawdziła jak do tej pory przebiegał proces przejmowania na własność ziemi przez cudzoziemców. Okazało się, że w rękach osób nie mających polskiego obywatelstwa może się znajdować 3-4 razy więcej gruntów rolnych niż wynika to z oficjalnych szacunków. Wszystko przez lukę w prawie, która pozwala nabywać cudzoziemcom ziemię w Polsce w drodze nabycia udziałów w spółkach będących formalnymi właścicielami danych gruntów.

źródło: rp.pl

(28/02/2014) 

 

     Rząd nie chce obniżyć emerytur kolaborantom z PRL

Rada Ministrów negatywnie oceniła projekt ustawy o obniżeniu świadczeń emerytalnych byłych funkcjonariuszy SB i kolaborantów z WRON.

źródło: wpolityce.pl

(28/02/2014) 

 

     Konsekwencje amoku podatkowego rządu? - Polacy uciekają do szarej strefy

Roczne obroty szarej strefy w Polsce sięgają 400 mld zł - wyliczył Friedrich Schneider, współpracownik Banku Światowego. Wielkie znaczenie dla wysokości tych obrotów mają obciążenia podatkowe, które w ostatnich latach niestety nieustannie wzrastały.

źródło: forsal.pl

(28/02/2014) 

 

     PO nie wie co zrobić z Rostowskim

Jan Vincent-Rostowski, główny pomysłodawca największego w historii Polski procesu zadłużania, ma problem - w PO nie wiedzą co mają z nim zrobić w kontekście eurowyborów.

źródło: rp.pl

(27/02/2014) 

 

     Przez korupcję i przestępstwa gospodarcze Polska ponosi gigantyczne straty

Z raportu waszyngtońskiej organizacji Global Financial Integrity wynika, że z powodu korupcji i przestępstw finansowych nasz kraj w latach 2002-2011 stracił łącznie 49,39 mld dol. Z krajów UE pod tym względem zajmujemy niechlubne 1. miejsce.

źródło: bankier.pl

(27/02/2014) 

 

     Nakłady na innowacje w Polsce - wciąż jesteśmy w unijnym ogonie

Wydatki finansowe na rozwój innowacyjności i gospodarki opartej na wiedzy wzrosły w Polsce w ciągu 4 lat o 94 proc., z 7,7 mld zł w 2008 roku, do 14,3 mld zł w 2012. Okazuje się jednak, że pieniądze te niewiele zmieniły strukturę naszej gospodarki. Udział osób zatrudnionych w sektorze badawczo-rozwojowym jest wciąż jednym z najniższych wśród państw europejskich, a eksport produktów opartych na nowych technologiach cały czas jest niewielki.

źródło: rp.pl

(27/02/2014) 

 

     Polska korupcją stoi? Za nieco ponad 9 mln zł możesz kupić w Sejmie korzystną dla siebie ustawę

Ile konkretnie trzeba zapłacić odpowiednim organom państwowym za pomyślne rozstrzygnięcia danej sprawy? Najwięcej pieniędzy trzeba w Polsce wyłożyć, za przeforsowanie ustawy w Sejmie. Ktoś kto jest zainteresowany przegłosowaniem przez parlamentarzystów korzystnego dla siebie rozwiązania prawnego musi się liczyć z wydatkiem około 9,3 mln zł.

źródło: wpolityce.pl

(27/02/2014) 

 

     W Rosji ogłoszono alarm bojowy w wojskach Zachodniego Okręgu Wojskowego. Będzie wojna na "bliskiej zagranicy"?

Władimir Putin o godz. 14.00 czasu moskiewskiego ogłosił ogłosił alarm bojowy dla jednostek Zachodniego Okręgu Wojskowego, 2 armii Centralnego Okręgu Wojskowego, jednostek powietrzno-desantowych i oddziałów transportu lotniczego dalekiego zasięgu, a także dla wojsk kosmiczno-powietrznej obrony. Prowokacja czy przygotowania do interwencji zbrojnej na Ukrainie?

źródło: gazetaprawna.pl

(26/02/2014) 

 

     Luksusowe zakupy w MSZ. Ale zwykłym Polakom nakazują zaciskać pasa

Kontrolerzy zarzucili MSZ "niecelowość" i "niegospodarność" w wydawaniu znacznych środków publicznych na luksusowe wyposażenie wnętrz budynku ministerstwa. 

źródło: rp.pl

(26/02/2014) 

 

     Polski system podatkowy na 113. miejscu w rankingu 'Paying Taxes 2014'

W dorocznym rankingu 'Paying Taxes', oceniającym łatwość płacenia podatków w danym kraju na świecie, nasz kraj zajął odległe 113. miejsce. Okazuje się, że przeciętny polski przedsiębiorca co roku musi dokonać 18 płatności podatkowych i składkowych, na kwestie podatkowe traci 286 godzin (prawie 36 dni roboczych), a fiskusowi oddaje 41,6 proc. swoich dochodów.

źródło: wyborcza.biz

(26/02/2014) 

 

     Polska elektrownia atomowa nie powstanie nigdy, a rząd wyrzuci miliardy złotych w błoto?

Prof. Władysław Mielczarski z Politechniki Łódzkiej apeluje o anulowanie przetargu na inżyniera kontraktu przy budowie pierwsze polskiej elektrowni atomowej. Oferty zaczynają się od 1,6 mld zł. Zdaniem prof. Mielczarskiego pieniądze te zostaną wyrzucone w błoto, bowiem projekt budowy elektrownii atomowej - jako czysto polityczny i nieracjonalny z punktu widzenia ekonomii - nie zostanie nigdy zrealizowany.

źródło: forsal.pl

(26/02/2014) 

 

     Wojna w Afganistanie kosztowała Polskę blisko 6 mld zł

5 mld 908 mln zł - tyle kosztował udział naszego kraju w wojnie w Afganistanie. Drogo? - MON twierdzi, że się opłacało. Pytanie zasadne w kontekście tego jaką armię ma posiadać docelowo Polska - czy ma to być dobrze wyszkolona armia mobilna, zdolna do prowadzenia akcji na obszarze wielkości powiatu? Czy też armia klasycznie obronna, zdolna do ochrony dużego terytorium? Misja w Afganistanie była właściwsza dla tej pierwszej.

źródło: wgospodarce.pl

(26/02/2014) 

 

     Rząd Tuska chce utworzyć komitet ds. powoływania prezesów

Rząd chciałby, aby państwowymi firmami kierowali fachowcy. W tym celu ma zostać utworzony "rządowy komitet do spraw powoływania prezesów". Czy to oznacza, że w tej chwili spółkami należącymi do Skarbu Państwa kierują amatorzy?

źródło: rmf24.pl

(25/02/2014) 

 

     Sławomir Neumann w akcji - załatwia wielomilionowy kontrakt prywatnej klinice i usuwa ze stanowiska szefa NFZ?

Szokujących informacji na temat wiceministra zdrowia w rządzie Tuska - Sławomira Neumanna - dostarcza najnowszy numer tygodnika "Wprost". Poseł PO miał w skandaliczny sposób wymóc na NFZ podpisanie wielomilionowego kontraktu z prywatną kliniką, która wcześniej, zgodnie z kontrolami, oszukała swoich pacjentów na 1,5 mln zł pobierając dodatkowe opłaty za leczenie refundowane przez NFZ.

źródło: wprost.pl

(25/02/2014) 

 

     Zielona Wyspa stała się Wyspą Samobójców. W ubiegłym roku padł niechlubny rekord...

W ciągu 2013 roku drastycznie wzrosła liczba popełnionych w Polsce samobójstw. Jeszcze w 2012 było ich 4177, by w ciągu kolejnego roku ich liczba wzrosła do 6100. Nigdy w historii III RP tak wiele osób nie odebrało sobie życia.

źródło: rp.pl

(24/02/2014) 

 

     GUS: Bezrobocie ostro w górę. Po styczniu wzrost do 14,0 proc.

W styczniu przybyło aż 102,8 tys. osób bez pracy. Łączna liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy na koniec pierwszego miesiąca 2014 roku wyniosła zaś 2 mln 260,7 tys. - Główny Urząd Statystyczny potwierdził wcześniejsze prognozy na temat wzrostu bezrobocia w Polsce.

źródło: rp.pl

(24/02/2014) 

 

     Zagraniczny właściciel cementowni w Ożarów przeniesie produkcje za wschodnią granicę?

Pakiet klimatyczny, na który wyrazili zgodę politycy PO-PSL, zaczyna przynosić wymierne rezultaty. Nie dość, że ceny energii elektrycznej idą w górę, to zagraniczni właściciele fabryk w Polsce chcą przenosić produkcję za wschodnią granicę, gdzie brukselskie regulacje nie funkcjonują.

źródło: strefabiznesu.echodnia.eu

(24/02/2014) 

 

     Katastrofa demograficzna już się rozpoczęła, a z każdym kolejnym rokiem jej skutki będą coraz mocniej odczuwalne

W ciągu ostatnich 10 lat na stałe poza granicę naszego kraju wyjechało około 2 mln ludzi. Najczęściej są to osoby w wieku produkcyjnym, które w Polsce - gdyby nie były zmuszone emigrować w celach zarobkowych - mogłyby normalnie pracować i zakładać rodziny. Taką "wyrwę" w populacji możemy porównać jedynie do czasów głębokich kryzysów - biologicznej eksterminacji z czasów II wojny światowej, czy wielkiej emigracji wolnościowej z czasów lat 80-tych ubiegłego stulecia. Jeśli do tego doliczymy jedną z najniższych na świecie dzietności wśród kobiet (212. miejsce na świecie na 224 notowane kraje), to nie powinny dziwić prognozy ONZ, według których w 2060 roku w kraju nad Wisłą będzie żyło jedynie 26 mln mieszkańców, a w 2100 roku jedynie 14 mln! Katastrofa demograficzna ma bezpośrednie przełożenie na koszty funkcjonowania systemu emerytalnego. Niestety już w ciągu najbliższych kilku lat (2015-2019) na wypłatę bieżących emerytur ZUS-owi zabraknie aż 356,5 mld zł. Aby pokryć tak olbrzymi deficyt, każdy pracujący Polak musiałby jednorazowo przekazać do ZUSu po około 25 tys. zł.

(24/02/2014) 

 

     Miliony chorych w Polsce pozostawionych bez opieki

Okazuje się, że w Polsce może być od 2 do 3 mln osób, których państwo dyskryminuje z uwagi na to, że są... chorzy. Placówki lecznicze finansowane z NFZ chcą się ich pozbyć, ponieważ nie wiedzą, jak się nimi zająć, a państwo bezradnie rozkłada ręce wskazując na odwieczny problem braku pieniędzy.

źródło: rp.pl

(22/02/2014) 

 

     Sikorski do liderów ukraińskiej opozycji: "Jeśli nie podpiszecie tego porozumienia, wszyscy będziecie martwi!" (VIDEO)

Co miał na myśli Radosław Sikorski mówiąc do liderów ukraińskiej opozycji: "If you don't support this [deal] you'll have martial law, you'll have the army. You will all be dead." (ZOBACZ VIDEO)

źródło: youtube.com

(21/02/2014) 

 

     Komisja Europejska chce zniszczyć polską gospodarkę do końca? Mamy prawo być jedynie kolonią?

Bruksela ostatecznie uznała, że do 2030 roku Unia Europejska powinna ograniczyć emisję CO2 o kolejne 40 proc. (wcześniejsze propozycje mówiły o ograniczeniu rzędu 35 procent). To już nie jest zwykła decyzja polityczna. To jest ekologiczny amok, który może znacznie ograniczyć konkurencyjność polskiego przemysłu i zniweczyć rozwój gospodarczy naszego kraju. Eksperci szacują, że w Polsce pracę z tego powodu może stracić nawet 400 tys. osób, które są żywicielami dla 1,5 mln osób.

źródło: forsal.pl / bankier.pl

(21/02/2014) 

 

     Zabijający protestujących na Majdanie snajper  nagrany na video

Warto podkreślić, że dziś najwięcej ludzi na Majdanie zginęło od kul snajperów.

źródło: youtube.com

(20/02/2014)

 

     Znajomi władzy zarabiają kokosy na szkolnych podręcznikach?

Katarzyna Hall - była minister edukacji narodowej w pierwszym rządzie Tuska - w wielkim pośpiechu ogłosiła pod koniec 2008 roku nową podstawę programową nauczania dla polskich szkół. Wiązało się to ze wprowadzeniem całkiem nowych podręczników. Większość wydawców nie była jednak na to gotowa, bo oficjalnie nowa podstawa programowa miała być ogłoszona kilka miesięcy później, we wrześniu 2009 roku. Większość, ale czy wszyscy? Okazało się, że należące do znajomej minister Hall Gdańskie Wydawnictwo Oświatowe było jednym z tych wydawnictw, które na wprowadzonej reformie zyskało najwięcej. Czy było w uprzywilejowanej pozycji?

źródło: rp.pl

(20/02/2014) 

 

     W cieniu wydarzeń na Ukrainie rząd Tuska forsuje podwyżkę jednego z podatków o ponad 900 proc.!

Media w całości pochłonięte są wydarzeniami na Ukrainie. Prawidłowo - wszak nie jest to żaden temat zastępczy. Niestety w takich okolicznościach na plan dalszy schodzą inne ważne dla nas informacje, takie jak szykowana przez Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji (MAiC) w rządzie Tuska podwyżka podatku od garaży w wysokości 945 proc.!

źródło: gazetaprawna.pl

(20/02/2014) 

 

     Polacy pesymistami jeśli chodzi o gospodarkę swojego kraju

Przeprowadzane w 12 krajach Europy badania L'Observatoire Cetelem, których celem jest ustalenie oceny sytuacji gospodarczej wśród społeczeństw poszczególnych państw, potwierdzają, że tendencje w naszym kraju są raczej pesymistyczne.

źródło: rp.pl

(20/02/2014) 

 

     Wszystkie kluczowe zapisy ustawy o zmianach w OFE naruszają Konstytucję RP

W skrócie: Raport opublikowany na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju (FOR) nie pozostawia złudzeń: wszystkie kluczowe zapisy ustawy o zmianach w OFE naruszają Konstytucję RP. Niezgodny z Konstytucją był też sposób, w jaki ustawę przeforsowano przez parlament (w ciągu 4 dni).

źródło: for.org.pl

(19/02/2014) 

 

     Ciężarne kobiety w Polsce boją się biedy i utraty pracy

Ciąża wywołuje u Polek poczucie strachu o to, czy ich sytuacja materialna nie ulegnie znacznemu pogorszeniu. A to z pewnością nie wpływa pozytywnie na dzietność i demograficzne zmiany jakie zachodzą w naszym kraju.

źródło: rp.pl

(19/02/2014) 

 

     Korupcja w Polsce to nadal duży problem - szczególnie dla mniejszych przedsiębiorców

Okazuje się, że dla 71 proc. polskich przedsiębiorców korupcja jest problemem w rozwoju ich firm - wynika z Gazelowego Indeksu Tendencji, cyklicznego badania wśród ok. 200 firm organizowanego przez "Puls Biznesu".

źródło: wp.pl / pb.pl

(19/02/2014) 

 

     Średnia ocen 2,81 wystarczy na uzyskanie stypendium naukowego - indolencja umysłowa studentów czy bardzo słaby poziom nauczania?

Ciekawa sytuacja na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego - zgodnie z uchwałą wydziałowej komisji stypendialnej, aby otrzymać naukowe stypendium rektora wystarczy średnia ocen... 2,81!

źródło: univ.gda.pl

(18/02/2014)

 

     Złoże miedzi o wartości miliarda dolarów wpadło w ręce zagranicznej firmy. Jest zgłoszenie do ABW

O koncesję na wydobywanie miedzi ze złoża pod Głogowem wystąpiła polska KGHM. Tymczasem resort środowiska w rządzie Tuska, prawo do eksploatacji wartego około miliard dolarów złoża, przyznał w niejasnych okolicznościach spółce Leszno Copper - kontrolowanej przez kanadyjski fundusz Lumina Capital Limited Partnership, a zarejestrowanej w Luksemburgu. Jej dyrektorem generalnym jest Stanisław Speczik, który do 2004 r. zajmował stanowisko prezesa KGHM. 

źródło: wprost.pl

(18/02/2014)

 

     Fundusz Rezerwy Demograficznej to fikcja - pieniędzy na wypłatę emerytur jest tam tylko na 3,5 miesiąca

Po 12 latach istnienia Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD) na jego koncie było około 18 mld zł. To oznacza, że pieniędzy na wypłatę emerytur wystarczyłoby jedynie przez trzy i pół miesiąca.

źródło: obserwatorfinansowy.pl

(18/02/2014)

 

     Fajna luka w systemie? Jeśli nie chcesz płacić składek ZUS zostań... nianią

Według interpretacji ZUS z 28 stycznia b. r. - osoba, która podpisze umowę na opiekę nad dzieckiem i zgłosi ten fakt do ZUS, może liczyć na to, że państwo opłaci za nią składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe i zdrowotne od wynagrodzenia z tej umowy. 

źródło: rp.pl

(17/02/2014)

 

     Odkryto nowe złoża gazu ziemnego w Polsce. Czy forsowana przez PO-PSL długoterminowa umowa z Gazpromem była konieczna?

W skrócie: PGNiG poinformował, że odkrył na Podkarpaciu nowe potężne złoża gazu konwencjonalnego, a perspektywy ze złoża gazu łupkowego pod Wejherowem wydają się być bardzo obiecujące. Tego typu informacje jeszcze mocniej podważają zasadność funkcjonowania długoterminowej umowy gazowej z rosyjskim Gazpromem na dostawy drogiego gazu do Polski, której podpisanie forsował rząd PO-PSL.

źródło: forsal.pl

(17/02/2014)

 

     Coraz więcej ludzi wyjeżdża za granicę. Ci co zostają coraz częściej popełniają samobójstwa

Eksperci alarmują - samobójstwa w naszym kraju powodują więcej zgonów niż wypadki komunikacyjne. Codziennie życie odbiera sobie 11 Polaków, a 15 podejmuje próbę samobójczą. Niestety liczby te rosną, a rok 2013 był prawdopodobnie pod tym względem rekordowym. 

źródło: bankier.pl

(17/02/2014)

 

     Ministerstwo Zdrowia rozważa podniesienie składki zdrowotnej

Jednym ze sposobów polepszenia sytuacji w polskiej służbie zdrowia, ma być... podniesienie wysokości składki zdrowotnej. Tak przynajmniej uważają urzędnicy resortu Bartosza Arłukowicza. 

źródło: rmf24.pl

(16/02/2014)

 

     Grabież pieniędzy z OFE na niewiele się zdała. ZUS-owi i tak zabraknie pieniędzy

Rząd przeszacował wpływy do ZUS z tytułu przejęcia środków z OFE. To spowoduje, że na wypłatę bieżących emerytur znowu zabraknie pieniędzy.

źródło: wp.pl

(16/02/2014)

 

     Dlaczego szczątki ofiar znaleziono przed miejscem pierwszego zetknięcia Tu154-M z ziemią?

Archeolodzy, którzy badali miejsce katastrofy Tu154M w Smoleńsku, odnaleźli szczątki ofiar przed miejscem uderzenia samolotu w ziemię. Zdaniem "Gazety Polskiej" to może świadczyć o eksplozji do jakiej miało dojść na pokładzie rządowej maszyny jeszcze przed zderzeniem z ziemią.

źródło: niezalezna.pl

(15/02/2014)

 

     Rząd coraz bardziej zadłuża kraj. Płacą za to zwykli podatnicy

W skrócie: W ubiegłym roku dochody wypłacone zagranicznym wierzycielom Polski z tytułu długów pozaciąganych przez rząd Tuska osiągnęły rekordowy poziom 4,2 mld zł. Rząd pożycza pieniądze na potęgę, ale spłacać te długi wraz z odsetkami muszą podatnicy. 

źródło: forsal.pl

(14/02/2014)

 

     TVN ma ponad 2 mld zł długu

W skrócie: W 2013 roku TVN zanotował 197,76 mln zł straty, a całkowity dług przekroczył 2 mld zł. Nie ma się zatem co dziwić, że rząd i jednostki mu podległe, tak hojnie wspierają TVN wykupem czasu antenowego na różnego rodzaju reklamy i "akcje społeczne". Czy w zamian będzie mógł liczyć na przychylność opinii w "Faktach" o 19.00?

źródło: wirtualnemedia.pl

(14/02/2014)

 

     Polska służba zdrowia najbardziej skorumpowaną w UE?

Według badań Eurobarometru 90 proc. przypadków korupcji w Polsce dotyczy sfery służby zdrowia. To może oznaczać, że polska służba zdrowia jest najbardziej skorumpowaną w całej Unii Europejskiej!

źródło: polskiepiekielko.pl

(13/02/2014)

 

     W 2013 roku z Polski wyprowadzono za granicę 25 mld zł

Mimo historycznej nadwyżki eksportu nad importem (+8,3 mld zł) z Polski w ubiegłym roku i tak wyprowadzono za granicę prawie 25 mld zł - wynika z najnowszego raportu NBP.

źródło: rp.pl

(13/02/2014)

 

     700 gramowe dziecko z zespołem Downa przeżyło legalną aborcję. Walczy o życie

Podczas dokonywania legalnej aborcji (poprzez podanie środków wywołujących sztuczne poronienie) w szpitalu we Wrocławiu urodziło się ok. 700 gramowe żywe dziecko. Matka była w 23-24 tygodniu ciąży. Dziecko w stanie ciężki walczy o życie.

źródło: gosc.pl

(13/02/2014)

 

     MSZ wynajmie za 2 mln zł prywatną firmę, bo 17 pracowników resortu zajmujących się PR "nie ma odpowiednich kompetencji"

Ministerstwo Spraw Zagranicznych pod kierownictwem Radosława Sikorskiego chce wydać 2 miliony złotych publicznych pieniędzy na wynajęcie prywatnej firmy PR, by promować w Europie ważne dla Polski rocznice (układ z komunistami przy okrągłym stole, pierwsze częściowo wolne wybory itp.). MSZ zatrudni prywatną firmę, bo 17 pracowników obsługujących biuro rzecznika prasowego MSZ, nie ma kompetencji, by zrealizować tego typu projekt.

źródło: rmf24.pl

(13/02/2014)

 

     Deutsche Bahn Schenker złożył pozew przeciwko Skarbowi Państwa - potencjalne odszkodowanie to miliard złotych!

Przez cztery lata (2009 - 2013) PKP Polskie Linie Kolejowe pobierały od przewoźników kolejowych jeżdżących po polskich torach zawyżone stawki za dostęp do torów - uznał Trybunał Sprawiedliwości w Luksemburgu. Eksperci szacują, że łączna kwota odszkodowań jakie Skarb Państwa będzie musiał z tego tytułu zapłacić to suma między 10 mld zł a 15 mld zł! Pierwszy pozew o odszkodowanie już wpłynął. Złożył go niemiecki Deutsche Bahn Schenker - drugi po PKP Cargo, przewoźnik towarowy w Polsce. 

źródło: gazetaprawna.pl

(13/02/2014)

 

     Bruksela blokuje rozwój infrastrukturalny Polski? Lotnisko w Gdyni musi zwrócić pomoc uzyskaną z samorządu na remont

Komisja Europejska nakazała lotnisku Gdynia-Kosakowo zwrot 91,7 mln zł uzyskanych z budżetu miasta Gdynia. Pieniądze te miały być wydane na przystosowanie wojskowego - jak do tej pory - lotniska, do obsługiwania cywilnych połączeń komercyjnych.

źródło: rp.pl

(12/02/2014)

 

     Banki po raz kolejny obłowiły się na Polakach osiągając w 2013 roku gigantyczne zyski

Zyski banków działających na terytorium Polski w 2013 roku osiągnęły poziom 15,4 mld zł - wynika z komunikatu opublikowanego przez KNF. To kolejny doskonały rok sektora bankowego w naszym kraju.

źródło: forsal.pl

(12/02/2014)

 

     Banki chcą, aby jak najwięcej transakcji było bezgotówkowych. Wiadomo dlaczego - od większości z nich będą pobierały prowizję

"Gotówka szkodzi Polsce i Polakom" - twierdzi NBP i banki komercyjne działające na terytorium Polski. Banki chcą, aby limit od którego obowiązkowo trzeba byłoby płacić przelewem lub kartą zmniejszono z równowartości obecnych 15 tys. euro do 1 tys. euro. To ma się przyczynić do zwiększenia obrotu bezgotówkowego, ale także do... zwiększenia zysków sektora bankowego.

źródło: dziennikpolski24.pl

(12/02/2014)

 

     W sprawie Trynkiewicza, tak jak w sprawie mamy Madzi, największym wygranym jest Tusk i jego ekipa

Prorządowe media, pochłonięte bez reszty spektaklem jaki odgrywa się wokół Trynkiewicza, nie muszą informować o nieudolności i niekompetencji rządu.

(11/02/2014)

 

     W 2013 roku ruszyła kolejna potężna fala emigracji

Z szacunków ekspertów wynika, że w ubiegłym roku nasz kraj mogło opuścić nawet pół miliona ludzi. Zdaniem prof. Krystyny Iglickiej z Uczelni Łazarskiego za granicą przebywa obecnie 2,6 – 2,7 mln Polaków. I nic nie wskazuje na to, aby nagle mieli wrócić. 

źródło: forsal.pl

(11/02/2014)

 

     Skala niekompetencji rządu na przykładzie dyrektywy transgranicznej

Prawie każdy obywatel UE od 25 października 2013 r. może leczyć się tam gdzie chce, korzystając z usług medycznych świadczonych w innych państwach Europy. Wyjątek stanowią Polacy, a wszystko przez niekompetencje i opieszałość rządu Tuska, któremu nie udało się do dzisiaj wprowadzić odpowiednich przepisów w życie. Tematy a'la Trynkiewicz muszą istnieć w medialnej narracji, aby dobrze przykryć cały syf, którym raczy Polaków rząd Tuska. 

źródło: gazetaprawna.pl

(11/02/2014)

 

     Tusk w kieszeni wpływowych lobbies? Pozbywa się niewygodnej prezes UOKiK

Donald Tusk odwołał dzisiaj ze stanowiska prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Małgorzatę Krasnodębską-Tomkiel, która - w opinii wielu komentatorów - intelektualnie i kompetencyjnie mocno odbiegała od tego czym nas w ciągu ostatnich kilku lat raczyła rządząca kolacja PO-PSL. Słynęła także z wydawania wielomilionowych kar dla działających na terytorium Polski banków.

źródło: wpolityce.pl

(10/02/2014)

 

     Rząd celnie uderzył akcyzą. Ucierpiały firmy i budżet kraju

Decyzja rządu Tuska o podniesieniu akcyzy na wyroby alkoholowe przynosi wymierne rezultaty. Polscy producenci wódki biją na alarm - sprzedaż wyrobów wysokoprocentowych spadła w styczniu o 50 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. Spada także produkcja, bo w magazyny dystrybutorów są już przepełnione.

źródło: rp.pl

(10/02/2014)

 

     Rząd Tuska się rozrasta. Po cichu

Rząd Tuska się rozrasta - premier zatrudnia coraz to nowych pełnomocników. Obecnie jest już ich 18-stu i w historii III RP żaden inny rząd nie posiadał ich tak wielu.

źródło: wpolityce.pl

(10/02/2014)

 

     Tusk jednak ucieknie do Brukseli? W maju premierem zostanie Elżbieta "Sorry, taki klimat" Bieńkowska?

Jacek Protasiewicz w wywiadzie dla tygodnika "Wprost" oznajmił, że za pięć miesięcy Donald Tusk otrzyma propozycje pracy w Brukseli. Skompromitowany nieudolnymi rządami Tusk, gdyby został w Polsce, byłby realnym obciążeniem dla swojej partii w wyborach parlamentarnych w 2015 roku. Jego miejsce mogłaby zająć Elżbieta "Sorry, taki klimat" Bieńkowska. 

źródło: wprost.pl

(10/02/2014)

 

     Dolnośląski Urząd Marszałkowski sporo płaci TVN i Polsatowi

W skrócie: Okazuje się, że nie tylko instytucje rządowe, zakupując reklamy i ogłoszenia, hojnie wspierają za publiczne pieniądze prywatne media uchodzące za pro-rządowe. W 2013 roku Dolnośląski Urząd Marszałkowski przelał na konta TVN w formie zapłat za reklamy czy emisję materiałów promocyjnych ponad 3 mln 100 tys. zł. Nieco mniej, bo 2 mln 900 tys. zł otrzymał Polsat.

źródło: wpolityce.pl

(10/02/2014)

 

     Władza PO-PSL odrzuciła "pakiet demokratyczny". Tzw. sejmowa "zamrażarka" zostaje

Głosami PO-PSL odrzucony został projekt zmian w regulaminie Sejmu, który przewidywał likwidację sejmowej "zamrażarki", pozwalającej odwlekać procedowanie niewygodnych dla władzy ustaw.

źródło: wpolityce.pl

(09/02/2014)

 

     Bezrobocie w styczniu ostro w górę. Niestety

W styczniu oficjalna stopa bezrobocia w Polsce wzrosła do 14,0 proc. Oznacza to wzrost o 0,6 proc. w porównaniu do grudnia ubiegłego roku - wynika z informacji przekazanych przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej.

źródło: bankier.pl

(09/02/2014)

 

     Wielki nepotyzm i kumoterstwo w podległej rządowi ARiMR

W zarządzanej głównie przez polityków PSL i podległej rządowi Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR) na porządku dziennym występuje nepotyzm, kumoterstwo, kolesiostwo i finansowe faworyzowanie powiązanych ze sobą rodzinnie czy towarzysko osób. Oczywiście wszystko to w ramach wydawania pieniędzy podatników.

źródło: rp.pl

(07/02/2014)

 

     Aleksander Grad ma zostać prezesem Tauronu i zarabiać 140 tys. zł

Były poseł PO i minister skarbu w rządzie Donalda Tuska odpowiedzialny za "inwestora katarskiego" dla polskich stoczni - Aleksander Grad - ma zostać prezesem spółki energetycznej Tauron i zarabiać 140 tys. zł miesięcznie. Wydaje się to być "stosowną nagrodą" za zadanie, które Grad miał do odegrania podczas zajmowania funkcji ministra skarbu...

źródło: wpolityce.pl

(07/02/2014)

 

     Błąd rządu, czyli miliard z odsetkami

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej w rządzie Tuska było swego czasu pomysłodawcą zawieszenia wypłacania emerytur osobom, które jednocześnie nadal były czynne zawodowo. Trybunał Konstytucyjny uznał działanie rządu za niezgodne z Konstytucją. ZUS musi oddać niewypłacone pieniądze emerytom. Z odsetkami.

źródło: rp.pl

(07/02/2014)

 

     Merkel wystrychnęła Tuska na dudka? Koniec marzeń o stanowisku szefa Komisji Europejskiej? 

W skrócie: Kanclerz Niemiec Angela Merkel poparła dziś nominacje byłego premiera Luksemburga Jean-Claude'a Junckera na kandydata europejskich partii chadeckich i ludowych na stanowisko szefa Komisji Europejskiej. Jednocześnie zastrzegła, że ostateczna decyzja w tej kwestii zostanie podjęta na konwencji partii chadeckich i ludowych na początku marca. Czyżby to już koniec szans Tuska na objęcie stanowiska szefa KE?

źródło: bankier.pl

(06/02/2014)

 

     Prezes TVP chce 1,3 mld zł z nowego podatku. Niech nie zapomina, że będzie musiał się podzielić z... TVN

Prezes TVP Juliusz Braun liczy, że z tytułu nowego podatku, jakim będzie opłata audiowizualna, telewizja publiczna otrzyma wsparcie rzędu 1,3 mld zł. Na publiczne radio ma iść kwota 663 mln zł. Łączne wpływy z nowego podatku mają wynieść 1,95 mld zł. Warto podkreślić, że przez wprowadzenie podatku audiowizualnego znacznie wzrosną obciążenia fiskalne Polaków. Do tej pory płacili oni w abonamencie RTV kwotę 254 mln zł rocznie (2012 rok). Wpływy z tytułu nowego podatku (1,95 mld zł) mają być zatem ponad 7-krotnie większe!

źródło: wgospodarce.pl

(06/02/2014)

 

     Dzietność Polek nad Wisłą: 1,3 dziecka. Dzietność Polek na Wyspach Brytyjskich: 2,1 dziecka

Droga Platformo Obywatelska, drogi rządzie - jeśli chcecie, aby w Polsce rodziło się więcej dzieci, to nie zabierajcie nam tyle pieniędzy w podatkach i nie podnoście ciągle obciążeń fiskalnych. Rodzinom zaś - szczególnie tym wielodzietnym - zaproponujcie odczuwalne ulgi podatkowe. Pomyślcie o naszej i swojej przyszłości.

źródło: rp.pl

(06/02/2014)

 

     Kosztowne skutki infoafery. Komisja Europejska blokuje 1,6 mld zł! Sorry, ale taki mamy rząd...

Komisja Europejska zablokowała Polsce ok. 1,6 mld zł (390 mln euro) z programu operacyjnego Innowacyjna Gospodarka. Urzędnicy z Brukseli domagają się od rządu Tuska pilnych wyjaśnień w sprawie infoafery. Jeśli Tusk nie będzie potrafił się wytłumaczyć z nielegalnych działań swoich podwładnych, to cała wyżej wymieniona pula pieniędzy przepadnie!

źródło: gazetaprawna.pl

(06/02/2014)

 

     Nowy pomysł polityków PO: zapłać 400 zł, a twoje 6-letnie dziecko nie pójdzie do szkoły

Politycy Platformy Obywatelskiej wpadli na kolejny wspaniały pomysł. Opracowali projekt ustawy, zgodnie z którym jeśli rodzic nie będzie chciał, aby jego 6-letnie dziecko miało iść do szkoły, a zostało w przedszkolu, jedyne co będzie trzeba zrobić to pójść do poradni psychologicznej (prywatna wizyta kosztuje nawet 400 zł; państwowo trochę trzeba poczekać) i dostać zaświadczenie o odroczeniu obowiązku szkolnego. Genialne!

źródło: gazetaprawna.pl

(06/02/2014)

 

     Ministerstwo Finansów chce podatku od pomocy udzielanej przez organizacje pożytku publicznego

Resort Finansów w swoim fiskalnym amoku nie ustępuje ani na krok. Właśnie przypomniał Polakom, że jeśli ktoś dostanie materialną pomoc od organizacji pożytku publicznego (która otrzymuje odpisy 1 proc. podatku), to musi się z tej pomocy rozliczyć podatkowo!

źródło: rp.pl

(05/02/2014)

 

     Polacy odrzucają tematykę zastępczą: w 2013 roku "Fakty" TVN straciły 409 tys. widzów

W skrócie: Dobra wiadomość z rynku medialnego: Uchodzące za prorządowe i naszpikowane tematami zastępczymi "Fakty" TVN ciągle tracą widownie. Według ostatniego badania Nielsen Audience Measurement w całym 2013 roku oglądalność flagowego programu informacyjnego TVN zmalała o 11,02 proc. (409 tys. widzów) i wyniosła 3,30 mln osób.

źródło: wirtualnemedia.pl

(05/02/2014)

 

     Rzecznik rządu nie wie, gdzie się podziało 19 mld zł z OFE!

OFE, na polecenie rządu, musiały wyzbyć się wczoraj 153 mld zł oszczędności Polaków. Jednak dług publiczny spadł według oficjalnych komunikatów jedynie o 134 miliardy. Rzecznik rządu - Małgorzata Kidawa-Błońska - pytana o to, co się stało z brakującymi 19 mld zł nie potrafiła skonstruować logicznej odpowiedzi.

źródło: rmf24.pl

(04/02/2014)

 

     Dywersja łupkowa rządu Tuska

Od kilku lat rząd Donalda Tuska nie może stworzyć ustawy o wydobywaniu gazu łupkowego, którą ciągle nazywa "priorytetową". Bez stabilnych i jasnych przepisów w tej materii z Polski będą się wycofywały kolejne firmy, które chciały poszukiwać u nas gazu. W ubiegłym tygodniu zrobił to włoski koncern Eni. Wcześniej z naszego kraju uciekły Exxon, Talisman i Marathon Oil. A może o to właśnie naszym rządzącym chodzi? Proces legislacyjny prowadzić maksymalnie długo, aby właściciele Gazpromu byli zadowoleni?

źródło: wyborcza.biz

(04/02/2014)

 

     Kolejny 'deal' dziesięciolecia w PKP

PKP za około 300 mln zł chce sprzedać należącą do niej spółkę TK Telekom, która zarządza kolejowymi światłowodami. Następnie PKP PLK (spółka wchodząca w skład grupy PKP) wyda 1,2 miliarda na budowę analogicznej sieci. Gdzie jest logika?!

źródło: forsal.pl

(04/02/2014)

 

     Dramatyczne dane: Polskie dzieci często chodzą głodne, a ich rodziców nie stać na zakup podręczników

W skrócie: Z najnowszego raportu GUS wynika, że aż 26 proc. rodzin wychowujących czwórkę lub więcej dzieci żyje w skrajnej nędzy (poniżej tzw. minimum egzystencji). Blisko 450 tys. dzieci nie ma wszystkich podręczników do szkoły, bo ich rodzice przyznają, że nie stać ich na zakup. Z powodu biedy i braku pieniędzy 530 tys. dzieci nie chodzi do lekarzy specjalistów, a blisko 600 tys. do dentysty.

źródło: rp.pl

(04/02/2014)

 

     153 mld zł realnych pieniędzy zamieniono na 153 mln ZUS-coinów

Rząd Tuska skonfiskował dziś realne oszczędności Polaków zgromadzone w OFE. W zamian dostaliśmy "ZUS-coina", który już niebawem może się okazać nic nie wartą obietnicą bez pokrycia.

(03/02/2014)

 

     Rządowa grabież 153 mld zł oszczędności Polaków weszła w ostateczną fazę

"Dzisiaj rząd zamieni Wasze 150 mld zł w 150 mld ZUScoinów. Cieszcie się i radujcie. Grabież." - napisał twitterze Bartosz Marczuk. I ma wiele racji. O godzinie 14.00 umorzono obligacje skarbowe o wartości 153 mld zł, w które OFE zainwestowały oszczędności kilkunastu milionów Polaków. W zamian dostaniemy wspomnianego "ZUS-coina", który może się okazać nic nie wartą obietnicą bez pokrycia.

źródło: rp.pl

(03/02/2014)

 

     ZUS już jest bankrutem. Składki nie pokrywają kwoty potrzebnej na wypłatę bieżących emerytur

ZUS nie tak dawno ogłosił, że w całym 2014 roku na bieżącą wypłatę emerytur i rent zabraknie mu 33,9 mld zł. Brakujący deficyt będą musieli pokryć podatnicy z własnej kieszeni. Warto podkreślić, że to dopiero początek "wielkich deficytów".

(03/02/2014)

 

     Rosja zwiększa wydatki militarne

W latach 2014-2016 Rosja zwiększy wydatki na cele wojskowe o ponad 60 proc. W trzy lata zamierza wydać na nowy sprzęt militarny około 105 mld USD. Jaki jest tego cel? Czy chodzi jedynie o utrzymanie mocarstwowej pozycji na świecie, której głównym fundamentem ma być silna armia? A może wojsko ma pomóc włodarzom Kremla w ekspansji politycznej wobec tzw. "bliskiej zagranicy"?

(03/02/2014)

 

     Banki działające na terytorium Polski szykują nowe podwyżki. Zapłacą klienci

Opłaty interchange były w Polsce jednymi z najdroższych w Europie. Mając to na względzie Sejm RP uchwalił prawo, które odgórnie nakazało bankom działającym na terytorium Polski ich zmniejszenie do normalnego - europejskiego - poziomu. Niestety bankierzy już wymyślają nowe opłaty, które mają im zrekompensować utratę części zysku z interchange.

źródło: bankier.pl

(02/02/2014)

 

     Marek Berek, prezes Rządowego Centrum Legislacji: Zastanawiamy się w jaki sposób nie ograniczyć prawa do informacji publicznej

W skrócie: Marek Berek, prezes Rządowego Centrum Legislacji stwierdza w wywiadzie dla "Gazety Prawnej", że dostęp obywateli do informacji publicznej działa przeciwko państwu. Czy władza szykuje nowe regulacje, które ograniczą nam możliwości kontrolowania jej poczynań legislacyjnych? 

źródło: gazetaprawna.pl

(01/02/2014)


  niewygodne.info.pl | niewygodne@gmail.com