Przegląd wiadomości: STYCZEŃ 2014

      

     Rząd utajnia negocjacje z Rosją w sprawie dostaw gazu - czyżby bał się opinii społeczeństwa?

Rząd Tuska podjął decyzję, aby utajnić instrukcje negocjacyjne (tworzone przez Ministerstwo Gospodarki i zatwierdzane osobiście przez Tuska) dla kierowanego przez Waldemara Pawlaka zespołu negocjatorów, którzy w okresie marzec 2009 - październik 2010 negocjowali długoterminowy kontrakt na dostawy do Polski gazu z Rosji. Czyżby reakcji opinii publicznej, gdyby te instrukcje wyszły na jaw?

źródło: wyborcza.pl

(31/01/2014)

 

     Znowu impas w EuRoPol Gazie?

Polacy zasiadający w zarządzie spółki EuRoPol Gaz (odpowiadającej za przesył gazu rurociągiem jamalskim z Rosji) nie mają prawa wykonywać swoich uprawnień ani obowiązków. Prawo do podejmowania decyzji mają obecnie jedynie przedstawiciele Gazpromu.

źródło: forsal.pl

(31/01/2014)

 

     Polityka prorodzinna według rządu Tuska: VAT na prezerwatywy - 8 proc., VAT na ubranka dziecięce - 23 proc.

Rząd Tuska oskarżany jest o brak działań w zakresie polityki prorodzinnej. A wystarczy tak niewiele: obniżyć VAT na ubranka i wózki dziecięce, a jako rekompensatę wpływów do budżetu podwyższyć VAT na prezerwatywy.

źródło: wpolityce.pl

(30/01/2014)

 

     Klęska e-administracji: jest kosztowna i nikt z niej nie korzysta

Rząd Tuska swego czasu obiecywał, że wszystkie spawy urzędowe będzie można załatwić poprzez internet. Powstało nawet specjalne ministerstwo Administracji i Cyfryzacji po przewodnictwem Michała Boniego. Dziesiątki milionów złotych publicznych pieniędzy póki co idą jednak na marne. Z Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej (ePUAP) skorzystał jedynie co setny polski internauta, a w całym 2013 roku za jej pomocą załatwiono jedynie... 11 tys. spraw.

źródło: dziennik.pl

(30/01/2014)

 

     Raport EKPS: Rząd Tuska nie przestrzega praw obywateli do ochrony zdrowia oraz zabezpieczenia społecznego

Raport Europejskiego Komitetu Praw Społecznych (EKPS) miażdży rząd Tuska za nie przestrzeganie praw obywateli do ochrony zdrowia, zabezpieczenia społecznego oraz pomocy socjalnej. Stwierdzono w nim "wyjątkowo dużą" liczbę naruszeń Europejskiej Karty Społecznej, którą nasz kraj podpisał w 1997 roku.

źródło: niezalezna.pl

(30/01/2014)

 

     Kosztowny zygzak, czyli nowe logo Ministerstwa Zdrowia

W skrócie: 31.340,00 zł zapłaciło Ministerstwo Zdrowia za wątpliwej jakości logo, które przypomina zygzak niebieskim flamastrem z orzełkiem i napisem "Ministerstwo Zdrowia". Kolejne 30 tys. zł kosztowało zaadaptowanie nowego loga na stronę internetową ministerstwa.

źródło: rmf24.pl

(29/01/2014)

 

     Rząd oszczędzi na emerytach miliard, a emeryci dostaną najniższą waloryzację od dekady

W skrócie: Resort pracy ogłasza, że budżet państwa na tegorocznej waloryzacji emerytur może zyskać nawet 1,3 mld zł. Stracą sami emeryci, których świadczenia wzrosną najmniej od 10 lat.

źródło: forsal.pl

(29/01/2014)

 

     Tony papieru dla warszawskiego oddziału ZUS

Oddział ZUS w Warszawie kupił sobie tyle papieru, że aby go zużyć w ciągu roku każdego dnia roboczego musiałby drukować 92 tys. stron.

źródło: zus.pox.pl

(29/01/2014)

 

     Kreml wie jak celnie uderzyć w polską gospodarkę

Rosjanie skontrolowali polskie zakłady mięsne, które eksportują żywność za wschodnią granicę. Okazało się, że z jakiegoś powodu większość nie przeszła kontroli. Od 5 lutego będą miały zakaz wysyłania swych towarów na obszar Unii Celnej.

źródło: rmf24.pl

(29/01/2014)

 

     Ustawa o grabieży Lasów Państwowych przyjęta przez PO-PSL w ciągu... 26 godzin

W ostatni piątek Sejm, głosami PO-PSL, przyjął ustawę o lasach, która nakazuje Lasom Państwowym w latach 2014-2015 wpłacić do budżetu państwa 1,6 mld zł. Warto zwrócić uwagę na to, że ustawa ta została przyjęta w... 26 godzin.

źródło: rp.pl

(29/01/2014)

 

     Wydłużenie urlopu macierzyńskiego póki co nic nie dało. W Polsce nadal pogłębia się demograficzny kryzys

Z najnowszych danych opublikowanych przez GUS wynika, że w okresie od lipca do listopada 2013 r. w Polsce urodziło się 162 tys. dzieci. To o 5 tys. mniej, niż w analogicznym okresie 2012 roku i 12 tys. mniej niż w 2011 roku.

źródło: pb.pl

(28/01/2014)

 

     Pogłębia się chaos w doręczeniach pism z sądów i prokuratur

Pracownicy punktów pocztowych, kiosków i sklepów, w których od 1 stycznia można odebrać awizowaną korespondencję z sądu, nie sprawdzają tożsamości adresatów i ich mylą.

źródło: dziennik.pl

(28/01/2014)

 

     Spektakularny przekręt na 1,5 mln zł w Agencji Wywiadu

Do spektakularnej defraudacji publicznych pieniędzy doszło w Agencji Wywiadu. Zamiast plików banknotów w kasie funduszu operacyjnego leżały pocięte papiery, z daleka przypominające kupki prawdziwych pieniędzy. 

źródło: tvp.info

(28/01/2014)

 

     Prezydent zwleka ze skargą do Trybunału w sprawie OFE. Robi to na korzyść rządu?

Bronisław Komorowski, podpisując ustawę o grabieży pieniędzy z OFE, zapowiedział że w trybie kontroli następczej wyśle kilka jej artykułów do Trybunału Konstytucyjnego. Póki co, na zapowiedzi się skończyło, a do TK żaden wniosek o zbadanie konstytucyjności grabieży oszczędności z OFE nie wpłyną.

źródło: pb.pl

(27/01/2014)

 

     Opłacany z publicznych pieniędzy dziennikarz nazywa krytyków rządu Tuska "oborą"?

Tomasz Lis, opłacany z publicznych pieniędzy dziennikarz TVP, pisze felieton, w którym krytyków rządu nazywa "oborą". Przy okazji ubolewa nad jakością dziennikarstwa w Polsce (sic!), zapominając przy tym, że jest przecież absolutnie topowym dziennikarzem mainstreamu, który sam wyznacza "oborowe" trendy.

źródło: newsweek.pl

(27/01/2014)

 

     Raport archeologów pracujących w Smoleńsku świadczy o eksplozji?

Tygodnik "wSieci" ujawnia szczegóły raportu archeologów pracujących na miejscu katastrofy rządowego Tu-154M w Smoleńsku. Jego interpretacja (samolot rozpadł się na ok. 20 tys. części spadając z kilku metrów przy niewielkiej prędkości) sugeruję eksplozję, jako przyczynę tragedii.

źródło: wpolityce.pl

(27/01/2014)

 

     Nowa afera PO: "To zapis gigantycznego przekrętu"

Politycy Platformy Obywatelskiej dokonali "megazłodziejstwa" - jak pisze tygodnik Wprost - przy okazji "reformowania" śląskich kolei. "Zróbmy sobie własne koleje na Śląsku – pomyślało kilku polityków PO i szybko przeszli do realizacji planu. Dziś owym planem zajmuje się prokuratura" - czytamy w tygodniku.

źródło: wprost.pl

(27/01/2014)

 

     Rząd Tuska coraz bliżej nowego - elektronicznego - podatku

Ministerstwo Kultury opracowuje projekt rozporządzenia, które nałoży na producentów telefonów, telewizorów czy aparatów fotograficznych nowy podatek - tzw. podatek elektroniczny. Ma on wynosić 2 proc. wartości sprzętu. Ceny na sklepowych półkach pójdą do góry od kilku do nawet kilkuset zł (w zależności od rodzaju i wartości sprzętu).

źródło: wgospodarce.pl

(27/01/2014)

 

     Polacy masowo emigrują z "Zielonej Wyspy". Słowa zbrodniarza wojennego zostały wcielone w życie

Zbrodniarz wojenny Hans Frank miał powiedzieć, że Polacy powinni być tak biedni, aby sami chcieli dobrowolnie jechać na roboty do Niemiec, bez żadnych łapanek czy przymusu. Kto by się spodziewał, że jego słowa zostaną wcielone w życie w 70 lat po zakończeniu II wojny światowej. 

(25/01/2014)

 

     Rząd nie chce finansować budowy atomu. Po co zatem spółka, którą zarządza Aleksander Grad zarabiając ponad 50 tys. zł miesięcznie?

Pełnomocnik rządu ds. energetyki jądrowej - Hanna Trojanowska - zapowiedziała, że budżet państwa nie przyłoży się do projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni atomowej. W praktyce może to oznaczać, że elektrownia atomowa w ogóle nie powstanie.

źródło: wnp.pl

(24/01/2014)

 

     Tylko dzięki układom i znajomościom dostaniesz pracę

Aż 64 proc. młodych mieszkańców Zielonej Wyspy Tuska uważa, że prace najłatwiej dostać dzięki układom i znajomościom. To chyba kolejne potwierdzenie tej smutnej patologii trawiącej III RP od samego jej początku, której genezy można się doszukiwać jeszcze w PRL.

źródło: rp.pl

(24/01/2014)

 

     Składki na ZUS znowu w górę

1042,46 zł - tyle od lutego będą musieli płacić polscy przedsiębiorcy co miesiąc do ZUS. Podczas expose z 2007 roku Donald Tusk powiedział: "Naczelną zasadą polityki finansowej mojego rządu będzie stopniowe obniżanie podatków i innych danin publicznych". W ciągu kolejnych 7 lat jego rządów wysokość minimalnej składki na ZUS dla polskiego przedsiębiorcy urosła o 45 proc. 

(24/01/2014)

 

     Zatrważające dane: co ósmy Polak na etacie pracuje za grosze

GUS ujawnił raport, z którego wynika, że w 2012 roku aż 1,3 mln pracujących na etacie Polaków otrzymywało miesięczne wynagrodzenie w wysokości nie wyższej niż 1500 zł brutto. Dotychczas sądzono, że takich osób jest dwukrotnie mniej!

źródło: forsal.pl

(23/01/2014)

 

     Rząd ma więcej limuzyn i samochodów służbowych niż cała Polska karetek pogotowia

Okazuje się, że w całej Polsce jeździ jedynie ok. 1500 karetek pogotowia ratunkowego. Dla porównania - do dyspozycji rządu oraz najważniejszych państwowych urzędów jest aż 1700 limuzyn i samochodów służbowych.

źródło: fakt.pl

(23/01/2014)

 

     Po co kancelarii Tuska informacje na temat tego jakich mamy znajomych na Facebooku?

Aplikacja 'Polityczna Liga Mistrzów' promowana przez KPRM, ma zbierać dane osób posiadających konta na Facebooku oraz ich znajomych w sposób niezgodny z regulaminami i zasadami portalu społecznościowego. Sprawą zainteresował się już Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

źródło: rmf24.pl

(23/01/2014)

 

     Dramatyczny list otwarty przeciw - przyjętej w Sejmie głosami PO-PSL-SLD-RP - ustawie o "bratniej pomocy" obcych funkcjonariuszy

W liście otwartym kierowanym do wszystkich senatorów (Senat decyduje właśnie o losach ustawy dot. udziału zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terytorium Polski) możemy przeczytać: "Jakie reakcje może wywołać interwencja ludzi w rosyjskich mundurach, po rosyjsku wydających rozkazy Polakom?".

(22/01/2014)

 

     "Wzywać do umiaru" to może sobie Portugalia czy Irlandia, ale nie - granicząca z Ukrainą - Polska

Stanisław Janecki słusznie zauważył dziś na twitterze, że >> "Wzywać do umiaru" i stać w rozkroku to może sobie Portugalia czy Irlandia, ale nie Polska granicząca z Ukrainą <<. W przypadku kiedy ukraińskie ZOMO zaczęło zabijać protestujących nie można tylko "wyrażać ubolewania".

(22/01/2014)

 

     85 najbogatszych ludzi na świecie zgromadziło majątek o równowartości łącznego dobytku połowy ludzkości

Raport organizacji Oxfam, ogłoszony w przededniu rozpoczęcia Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, potwierdza powiększające się różnice i rozwarstwienie pomiędzy bogatymi a biednymi. Okazuje się, że 85 najbogatszych ludzi na świecie zgromadziło majątek o równowartości łącznego dobytku 3,5 mld ludzi najbiedniejszych (połowa ludzkości).

źródło: wpolityce.pl

(22/01/2014)

 

     Przedstawiciele polskiego przemysłu do Komisji Europejskiej: "Zniszczycie nas!". O tym główne media polskojęzyczne milczą

Forum Odbiorców Energii Elektrycznej i Gazu nie ma wątpliwości - to będzie katastrofa dla polskiego przemysłu i gospodarki, jeśli Komitet do spraw Zmian Klimatu przedstawi dziś propozycje kolejnych obostrzeń, związanych z emisją CO2.

źródło: bankier.pl

(22/01/2014)

 

     Sorry, ale nie zapłacę podatku

Sorry, ale w styczniu nie zapłacę podatku, bo taki mamy klimat, że pieniądze muszę wydawać na ogrzewanie mieszkania. 

(22/01/2014)

 

     Prezes ZUS pytany o państwowe emerytury mówi wprost: "Polacy powinni sobie dodatkowo odkładać"

Prezes ZUS Zbigniew Derdziuk, pytany o państwowe emerytury w przyszłości nie owija w bawełnę: "Polacy powinni sobie dodatkowo odkładać". Czy to oznacza, że emerytury dzisiejszych 30-40-latków będą głodowe?

źródło: rp.pl

(21/01/2014)

 

     Ponad 20-godzinne opóźnienia pociągów. Bieńkowska: "Sorry, taki mamy klimat" (sic!!!)

Katastrofa na PKP Intercity. Temperatury spadły do -5 C co spowodowało, że pociąg "Karkonosze" relacji Warszawa - Jelenia Góra miał 1588 min. opóźnienia (stan na 5:33 rano). Pociąg "Rozewie" relacji Gdynia - Wrocław zanotował 1553 min. opóźnienia (stan na 6:05 rano). Co na to minister transportu Elżbieta Bieńkowska?: "Sorry, taki mamy klimat" (sic!).

źródło: tvn24.pl

(21/01/2014)

 

     Gazprom przestrzega Polaków na łamach Gazety Wyborczej

W liście otwartym do Polaków opublikowanym na łamach "Gazety Wyborczej" wiceprezes Gazpromu Aleksander Miedwiediew stwierdza, że "głęboko wierzy w znaczenie słowa wzajemność", a jednocześnie daje do zrozumienia - uniezależnienie się od dostaw z Rosji będzie nas drogo kosztować.

źródło: wyborcza.biz

(21/01/2014)

 

     Eurostat zmienia definicję sposobu liczenia ludności - w Polsce nie ma już 38,5 mln ludzi. Jest nas ledwo 37 mln

Zgodnie z nową definicją Eurostatu osoby przebywające za granicą ponad rok zostaną wliczone do liczby ludności krajów, w których przebywają. Co za tym idzie - w oficjalnych statystykach Europejskiego Urzędu Statystycznego nasz kraj nie będzie już liczył 38,5 mln osób, a jedynie 37 mln.

źródło: forsal.pl

(20/01/2014)

 

     Skompromitowani politycy rządowi będą twarzą PO w wyborach do Europarlamentu?

Według nieoficjalnych informacji twarzami PO w wyborach do Europarlamentu będą skompromitowani w Polsce: Jan Vincent Rostowski, Michał Boni, Joanna Mucha oraz Barbara Kurdycka. Czy z takimi "liderami" partia Tuska będzie miała poważne problemy z uzyskaniem pozytywnego rezultatu? - "Niepomni na niszczenie kraju Polacy zapewne na nich zagłosują" - stwierdza dr Jerzy Targalski z Uniwersytetu Warszawskiego.

źródło: niezalezna.pl

(20/01/2014)

 

     Rząd chce utrwalić mit założycielski III RP. W tym celu funduje nagrodę o wartości 1 mln euro

Rząd Tuska planuje wydać równowartość 1 miliona euro na ufundowanie nagrody "Solidarności". Ma być ona przyznana 4 czerwca - w celu upamiętnienia wyborów z 1989 roku, będących elementem planu ukutego przez komunistów z PRL podczas obrad okrągłego stołu.

źródło: gazetaprawna.pl

(20/01/2014)

 

     Facebook zbanował mający 41 tys. polubień profil "Obywatele decydują"

Administratorzy Facebooka zablokowali profil "Obywatele decydują". Był to jeden z najbardziej pro-obywatelskich, patrzących władzy na ręce, projektów dostępnych na FB. Miał 41 tys. polubień.

źródło: natemat.pl

(19/01/2014)

 

     Rząd i ministerstwa w 2013 roku rozdały swoim podwładnym ponad 102 mln zł nagród

Jeszcze nie tak dawno Donald Tusk publicznie stwierdził: "Nie możemy sobie dawać nagród, gdy nie możemy dać ludziom podwyżek". Słowa te po raz kolejny okazały się jednak tylko słowami. W ciągu 2013 roku rząd wraz z poszczególnymi ministerstwami rozdały swoim podwładnym 102.553.000,00 zł nagród.

źródło: se.pl

(18/01/2014)

 

     Zadłużenie Polski powiększyło się dziś o kolejne 6,0 mld zł

Ministerstwo Finansów sprzedało dziś obligacje o wartości 2,0 mld USD, czyli około 6,0 mld zł. Resort ministra Szczurka idzie ewidentnie na rekord - od początku stycznia zwiększył w ten sposób zadłużenie naszego kraju o ponad 20 mld zł!

źródło: forsal.pl

(17/01/2014)

 

     Cała Polska śledzi Trynkiewicza. Czyżby nowy temat zastępczy dla polskojęzycznych TV?

Żeby było jasne - nie twierdzę, że media nie powinny informować o sprawie Trynkiewicza. Ale robienie z tego najważniejszego tematu w ogólnopolskich serwisach informacyjnych jest grubą przesadą. Saga mamy Madzi się skończyła. Czyżby polskojęzyczne TV dostały prykaz rozpoczęcia nowej sagi pt. "Losy Trynkiewicza na wolności?"

(17/01/2014)

 

     Romek już pisze pozwy. Będą ich tysiące

Roman Giertych, pełnomocnik sądowy Radosława Sikorskiego, już zapowiedział: "Szykujemy parę tysięcy spraw przeciwko portalom internetowym". Wszystko to w związku z ostatnim wyrokiem Sądu Najwyższego, który uznał, że wydawcy portali internetowych muszą brać odpowiedzialność za obraźliwe wpisy na forach. Wpisy takie mają być traktowane jak opublikowane listy do redakcji.

źródło: wpolityce.pl

(17/01/2014)

 

     Kto naprawdę zyska na MdM?

Rządowy program "Mieszkanie dla Młodych", który miał wspomóc młodych ludzi w zakupie pierwszego mieszkania, przede wszystkim będzie pomagał deweloperom i bankom. Warto także zauważyć, że do programu będą się kwalifikować raczej ci młodzi ludzie, których na zakup mieszkania za pomocą kredytu bankowego i tak byłoby stać bez rządowej pomocy. Ci, którym pomoc autentycznie by się przydała, mogą o niej zapomnieć.

źródło: rp.pl

(16/01/2014)

 

     Lista kumoterstwa i rodzinnej protekcji za publiczne pieniądze

Prawie 7000 zł zarabiał radny PO zatrudniony w Miejskim Przedsiębiorstwie Komunikacyjnym w Lublinie. Spółka podlega prezydentowi z Platformy, a dla radnego utworzono nowe stanowisko: zastępcy kierownika biura zarządu i promocji. 14800 zł wynosiła pensja członka partyjnego sądu koleżeńskiego PO, który został dyrektorem Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Szczecinie. WORD podlega urzędowi marszałkowskiemu rządzonemu przez PO. Ponad 5500 zł zarabia w radzie nadzorczej trójmiejskiej spółki Biuro Inwestycji Euro 2012 radny z PO, dawny działacz młodzieżówki Platformy. 

źródło: wyborcza.pl

(16/01/2014)

 

     Wyrok SN umożliwia zniszczenie dowolnego portalu internetowego. Wystarczy napuścić grupkę płatnych trolli

Sąd Najwyższy obarczył wydawców portali internetowych odpowiedzialnością za obraźliwe wpisy na forach. Teraz wystarczy grupa płatnych trolli internetowych, aby dowolny portal (np. niewygodny dla władzy) mógł zostać zasypany pozwami sądowymi. Wszystko przez to, że wpisy na forach mają być traktowane jak opublikowane listy do redakcji.

źródło: wpolityce.pl

(15/01/2014)

 

     Polacy mieszkają w najbardziej przeludnionych mieszkaniach w UE

Eurostat ogłosił, że aż 75,2 proc. najemców w Polsce mieszka w zbyt małych (przeludnionych) mieszkaniach. Okazuje się, że jest to najgorszy wynik w całej Unii Europejskiej.

źródło: pb.pl

(15/01/2014)

 

     Niespełnione obietnice Tuska

Przez 6 lat rządów premier złożył bardzo wiele obietnic, z których tylko drobna część została spełniona. Porzucone obietnice obniżenia podatków, odchudzenia administracji czy reformy KRUS sprawiają, że nikt nie chce już wierzyć Tuskowi w to, co obiecuje nowego. Premier po prostu stracił wiarygodność.

źródło: bankier.pl

(15/01/2014)

 

     Nowe obciążenia fiskalne rządu Tuska: ZUS zyska 2 mld zł, ale 400 tys. osób straci część dochodów

Rząd Tuska chce, aby osoby zarabiające na życie umowami o dzieło (ok. 300-400 tys. ludzi w skali kraju) płaciły składki do ZUS w wysokości 19,52 proc. do uzyskanego przychodu. Od każdego 1000 zł trzeba będzie zatem odprowadzić blisko 200 zł. Dzięki temu ZUS ma rocznie zyskać nawet do 2 mld zł.

źródło: rp.pl

(14/01/2014)

 

     Wielomilionowe straty, z powodu opóźnień przy budowie gazoportu, do których przyczynił się rząd?

Opóźnienia w budowie terminalu LNG w Świnoujściu będą miały prawdopodobnie poważne konsekwencje dla PGNiG. Zakontraktowany gaz z Kataru miał być dostarczany od tego roku, a już wiadomo, że nie będzie. PGNiG z tego tytułu poniesie poważne konsekwencje finansowe. Straty mogą sięgnąć nawet kilkuset milionów dolarów. 

źródło: forsal.pl

(14/01/2014)

 

     Akcyza do góry. Wpływy do budżetu w dół

W 2012 roku rząd Tuska podjął decyzję, że akcyza na tytoń w 2013 roku wzrośnie o 5 proc. Efekt? Po 11 miesiącach ubiegłego roku wpływy do budżetu z akcyzy były mniejsze o 327 mln zł, aniżeli w analogicznym okresie rok wcześniej. Począwszy od 1 stycznia 2014 akcyza - decyzją rządu - znowu poszła do góry. Czy w środowisku premiera Tuska nie ma żadnego ekonomisty, który wyjaśniłby mu na czym polega tzw. krzywa Laffera?

źródło: dziennikpolski24.pl

(14/01/2014)

 

     NIK znowu miażdży rząd Tuska. Tym razem za paraliż w sprawie gazu łupkowego

NIK nie ma wątpliwości: poszukiwania niekonwencjonalnych złóż gazu w latach 2007-2012 charakteryzowały się licznymi nieprawidłowościami. Głównym winowajcą jest administracja rządowa. Nie dość tego ekipa Tuska nadal nie przygotowała stosownych regulacji prawnych, które odnosiłyby się do kwestii wydobywania łupkowego surowca. Projekt ustawy od 3 lat nie wyszedł poza ramy uzgodnień międzyresortowych. 

źródło: rp.pl

(13/01/2014)

 

     Nadal rosną zatory płatnicze Polaków

Wymagalne zadłużenia Polaków osiągnęły w ubiegłym roku kwotę 39,82 mld złotych, zaś liczba dłużników zalegających z terminowym regulowaniem zobowiązań wzrosła do 2 mln 320 tys. osób - wynika z danych opublikowanych przez Biuro Informacji Gospodarczej.

źródło: naszdziennik.pl

(13/01/2014)

 

     Polska liderem w... wysokości kosztów funkcjonowania administracji podatkowej

W 2010 roku na utrzymanie administracji skarbowej w Polsce przeznaczono 3.115.737.618,00 zł publicznych pieniędzy. Kwota ta stanowi 1,4 proc. wszystkich wpływów z podatków przekazanych do budżetu państwa i plasuje nas w ścisłej europejskiej czołówce.

źródło: forsal.pl

(13/01/2014)

 

     Niemcy coraz bardziej brunatne

U naszego zachodniego sąsiada, który na różnych szczeblach UE intensywnie promuje wytwarzanie energii ze źródeł odnawialnych, produkcja prądu z węgla brunatnego osiągnęła właśnie najwyższy poziom od czasu połączenia RFN z NDR.  

źródło: forsal.pl

(12/01/2014)

 

     Sejm - głosami PO-PSL-SLD-RP - przyjął ustawę o udziale zagranicznych funkcjonariuszy w operacjach na terytorium Polski

Przyjęta przez Sejm ustawa umożliwia funkcjonariuszom obcych państw interwencje na terytorium Polski w wypadku "zagrożenia bezpieczeństwa publicznego" oraz "porządku publicznego". Nie można zatem wykluczyć, że jeśli rządowi zabraknie sił porządkowych do pacyfikacji masowych demonstracji, będzie mógł wezwać posiłki z państw sąsiednich. 

źródło: niezalezna.pl

(10/01/2014)

 

     Rozdano "Gospodarcze Maliny". Polskiej gospodarce w 2013 roku najmocniej szkodził... Jan Vincent Rostowski

Jan Vincent Rostowski, już po raz trzeci z rzędu, otrzymał "Gospodarczą Malinę" - antynagrodę dla największego szkodnika polskiej gospodarki.

źródło: rp.pl

(10/01/2014)

 

     Dane GUS są zatrważające: Polska starzeje się w ekspresowym tempie

Według danych GUS w ciągu ostatnich 25 lat liczba dzieci w wieku poniżej 15 lat zmniejszyła się w Polsce aż o blisko -3,9 mln (o -40 proc.), do poziomu 5,8 mln. Jednocześnie grupa osób w wieku 65 lat i więcej wzrosła o +1,9 mln (o +50,4 proc.), do prawie 5,6 mln. Jak tak dalej pójdzie, to w 2060 roku ponad 1/3 ludności Polski (34,5 proc.) będzie w wieku +65 lat.

źródło: forsal.pl

(10/01/2014)

 

     Litwa chce pozwać Gazprom. Czy Polska pójdzie w jej ślady?

Ministerstwo Energetyki Litwy zamierza złożyć nowy pozew przeciwko Gazpromowi przed sądem arbitrażowym w Sztokholmie. Będzie się w nim domagało 1,5 mld euro rekompensaty za zbyt wysokie ceny gazu w stosunku do innych państw, którym Rosjanie sprzedają gaz. Czy Polskę stać na podobny ruch? Mając na względzie fakt, że na czele rządu stoi osoba, która zrobiła wiele dobrego dla rosyjskiego sektora gazowego, jest to bardzo wątpliwe.

źródło: bankier.pl

(10/01/2014)

 

     Rząd wydaje grube miliony na nieprzynoszące skutku kampanie reklamowe realizowane przez prywatne firmy

31 mln zł to kwota, którą w latach 2008-2012 wydało Ministerstwo Edukacji Narodowej na ogłoszenia i kampanie reklamowe. Większość z tych pieniędzy poszła na kampanie promującą posyłanie 6-latków do szkół. Jaki był tego efekt? Bunt społeczeństwa i milion podpisów pod wnioskiem o referendum w sprawie posyłania 6-latków do szkół.

źródło: rp.pl

(09/01/2014)

 

     Nowy pomysł Donalda Tuska (alkomaty) może kosztować Polaków miliardy złotych

Od kilkuset milionów do nawet 3,5 mld zł może kosztować Polaków zrealizowanie nowego pomysłu Donalda Tuska dotyczącego wprowadzenia obowiązku posiadania alkomatu w każdym samochodzie. To całkowicie bezsensowny wydatek - oceniają eksperci.

źródło: rp.pl

(09/01/2014)

 

     Byliśmy już 18. gospodarką świata... 6 lat temu

Donald Tusk ogłosił dzisiaj, że za 8 lat Polska wejdzie do światowej 20-stki największych gospodarek świata (dziś zajmuje 24. miejsce). Premier zapomniał jednak, że już w 2008 roku nasza gospodarka była 18. największą gospodarką świata. Później było tylko gorzej...

(08/01/2014)

 

     Politycy wzywają do bojkotu brytyjskiej sieci Tesco

W odpowiedzi na nieprzychylne Polakom słowa premiera Wlk. Brytanii Davida Camerona, politycy PSL wzywają do bojkotu brytyjskiej sieci supermarketów Tesco.

źródło: bankier.pl

(08/01/2014)

 

     Atom stoi w miejscu, łupki leżą, a inne strategiczne projekty padają. Rząd rozkłada bezradnie ręce

To już wręcz pewne, że w Polsce od 2016 roku zabraknie prądu. Pod koniec ubiegłego roku KGHM i Tauron powiadomiły o zawieszeniu budowy opalanego gazem nowego bloku elektrociepłowni Blachownia o mocy 850 MW. To już kolejny strategiczny projekt, który nie powstanie w terminie. A czas nagli! Za dwa lata Polska będzie się zmagała z poważnymi deficytami prądu i śmiertelnie groźnymi blackoutami!

źródło: wyborcza.pl

(08/01/2014)

 

     Kolejny absurdalny pomysł rządu: obowiązkowy alkomat w każdym samochodzie. A co z osobami, które w ogóle nie piją?!

Producenci alkomatów z pewnością zacierają ręce. Warto już teraz zadać pytanie czy właściciel którejś z firm produkujących te urządzenia nie jest przypadkiem dobrym znajomym premiera, ministra lub kogoś z PO? Historia pokazała wszak nie raz, że wszystko - w tego typu konfiguracjach - jest możliwe.

źródło: rp.pl

(07/01/2014)

 

     Miliony publicznych pieniędzy wyrzucone w błoto. E-posterunek okazał się totalną klapą

Na projekt "E-posterunek" wyłożono z budżetów policji, MSW oraz Narodowego Centrum Badań i Rozwoju łączną kwotę 24 mln zł. Po 6 latach wszystko zakończyło się totalną klapą. System powstał, ale nikt nie chce z niego korzystać. Policjanci, którzy dzięki e-posterunkowi mieli zaoszczędzić nawet 60 proc. czasu poświęcanego formalnościom, twierdzą że to bubel.

źródło: rp.pl

(07/01/2014)

 

     Niemcy już wiedzą jak wykorzystać nieudolność rządu Tuska. Gdy w Polsce zabraknie prądu oni pierwsi będą go nam sprzedawać

Media zza Odry donoszą, że niemiecki operator systemu przesyłowego 50Hertz GmbH planuję wybudowanie połączeń energetycznych z Polską. Cel? - Gdy w Polsce zabraknie prądu (lata 2016/2017) Niemcy będą gotowi, aby sprzedawać nam nadwyżki swojej drogiej zielonej energii.

źródło: dw.de

(07/01/2014)

 

     Silny przemysł jest ważniejszy od sektora usług

Gospodarka oparta na usługach była błędem, a fabryki są potrzebne bardziej niż banki. Szczególnie w okresach gospodarczych kryzysów - do takich wniosków dochodzi Komisja Europejska. Pytanie tylko - dlaczego tak późno?

źródło: forsal.pl

(07/01/2014)

 

     Ponad połowa Polaków nie oszczędza w ogóle, bo nie ma na to pieniędzy

Raport Fundacji Kronenberga nie pozostawia złudzeń: ponad połowa Polaków (53 proc.) przyznaje, że nie oszczędza w ogóle, bo całe swoje dochody przeznacza na bieżące potrzeby i żyje "od pierwszego do pierwszego".

źródło: gazetaprawna.pl

(07/01/2014)

 

     Radosław Sikorski będzie miał swoją służbę specjalną?

W MSZ powstał projekt ustawy powołującej do życia nową spec służbę - Służbę Ochrony i Kontaktu. Jej oficjalnym celem będzie "ochrona wyznaczonych obiektów" oraz "zapewnienie pierwszego kontaktu w relacjach z interesantami placówki zagranicznej".

źródło: legislacja.rcl.gov.pl

(06/01/2014)

 

     Z tej sprawy telewizje rządowe nie zrobią tematu nr 1, bo wina nie leży po stronie pijanego kierowcy

17-letnia dziewczyna zmarła 4 dni po porodzie, bo szpitale nie chciały jej przyjąć na leczenie? Pytanie zasadne, a temat szokujący w stopniu porównywalnym do tragedii z Kamienia Pomorskiego. Ale na stanie się "newsem dnia" w głównych polskojęzycznych mediach nie ma szans, bowiem dotyczy kwestii za którą pośrednio odpowiada ministerstwo zdrowia. W tym przypadku winy nie można zrzucić na pijanego kierowcę. W tym przypadku winnym pośrednio są architekci obecnego systemu służby zdrowia, czyli Ewa Kopacz i Bartosz Arłukowicz.

źródło: polskalokalna.pl

(04/01/2014)

 

     Czy do polityki prorodzinnej można zaliczyć udzielanie zasiłków pogrzebowych? Niestety w Polsce to możliwe...

Według oficjalnych danych Polska na politykę prorodzinną wydaje rocznie 56 mld zł. W rzeczywistości jest to jednak dwa razy mniejsza kwota pieniędzy. Fundacja Republikańska dokonała ciekawej analizy raportu NIK pt. "Źródła finansowania polityki prorodzinnej". Zgodnie z tym raportem rocznie na "politykę prorodzinną" przeznacza się w Polsce 56 mld zł. To prawda, pod warunkiem, że do "polityki prorodzinnej" uwzględnimy także m. in. zasiłki pogrzebowe. Jeśli tego nie zrobimy, to okaże się że na ten cel rocznie przeznaczanych jest dwa razy mniej pieniędzy (27,6 mld zł).

źródło: cafr.pl

(04/01/2014)

 

     Rząd chce załatać dziurę budżetową haraczem ściąganym z lasów. Leśnicy: "To grabież!"

Rząd Tuska w latach 2014-2015 zamierza ściągnąć z Lasów Państwowych dodatkowe 1,6 miliarda złotych na pokrycie olbrzymiej dziury budżetowej, do której sam doprowadził. Wszystko w ramach dostosowania zasad gospodarki finansowej Lasów do wymogów ustawy o rachunkowości, co w praktyce przybierze formę dodatkowych opłat na rzecz Skarbu Państwa, które istotnie uszczuplą przychody 430 nadleśnictw funkcjonujących na terenie Polski.

źródło: naszdziennik.pl

(03/01/2014)

 

     Rząd chce przejmować pieniądze zmarłych pozostawione na kontach bankowych, po które nikt się nie zgłasza

Pieniądze po zmarłych klientach banków, które znajdują się na depozytach bankowych, ma przejmować Ministerstwo Finansów. Warunek będzie jeden - urzędnicy resortu finansów najpierw będą musieli spróbować odszukać spadkobierców. Jeśli to im się nie uda, pieniądze będą mogły być przejęte. Według szacunków w grę może wchodzić nawet do 10 mld zł.

źródło: wgospodarce.pl

(03/01/2014)

 

     Dług publiczny w relacji do PKB cały czas pnie się w górę

Dług publiczny liczony według kreatywnej metodologii Rostowskiego na koniec 2012 roku wynosił 52,7 proc. PKB, jednak na koniec 2013 roku wzrósł do 54,8 proc. PKB. Dług publiczny liczony według metodologii unijnej (bez sztuczek Rostowskiego) na koniec 2012 roku wynosił 55,6 proc. PKB, zaś na koniec 2013 roku wzrósł do poziomu niemal 58 proc. PKB.

źródło: wyborcza.biz

(03/01/2014)

 

     GDDKiA w sporach z firmami budowlanymi wydaje miliony na reprezentujących ją prawników

GDDKiA jest obecnie zaangażowana w 700 różnego rodzaju sporów prawnych związanych z budowanymi w Polsce drogami. Obsługa prawna sporów z firmami budowlanymi, które najczęściej chcą odzyskać swoje pieniądze, kosztuje miliony. Według Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa (PZPB) w latach 2011-2013 GDDKiA na prawników wydała już co najmniej 16 mln zł.

źródło: forsal.pl

(02/01/2014)

 

     Rząd Tuska konsekwentnie

utrudnia prowadzenie działalności gospodarczej w Polsce

Zdaniem podatkowych ekspertów obowiązująca od 1 stycznia nowelizacja ustawy o VAT utrudni prowadzenie biznesu i podwyższy koszty działalności.

źródło: rp.pl

(02/01/2014)

 

     Trybunał Konstytucyjny jest zdominowany przez sędziów wybranych przez PO-PSL

Większość z 15 obecnych sędziów Trybunału Konstytucyjnego trafiła do niego, bo taka była polityczna wola Platformy Obywatelskiej. Senator PO Jan Rulewski, w wywiadzie dla Rp.pl nie ma wątpliwości: - "Mamy przyjazny Trybunał Konstytucyjny". Czy w takim przypadku jest możliwe, aby TK uznał grabież pieniędzy zgromadzonych w OFE za niekonstytucyjną?

(02/01/2014)


  niewygodne.info.pl | niewygodne@gmail.com