>> POWRÓT

Przegląd wiadomości: GRUDZIEŃ 2013

      

     Rodzice: będziemy kserować podręczniki szkolne zamiast kupować nowe dla każdego dziecka

Z roku na rok przybywa szkolnych podręczników. Jeszcze w 2007 r. było ich 3,5 tys. W 2012 r. już niemal 4,9 tys. Poza tym są one drogie i co roku zmieniane, co uniemożliwia kupowanie podręczników używanych. Rodzice mówią: STOP. Od teraz będziemy kupować jeden podręcznik dla dzieci z całej klasy, by go następnie kserować dla każdego dziecka z osobna w ramach tzw. dozwolonego użytku. 

źródło: gazetaprawna.pl

(31/12/2013)

 

     Władze rozformowały dowództwo Marynarki Wojennej w Gdyni

Po 68 latach istnienia rozmontowano dowództwo Marynarki Wojennej w Gdyni. Z drugiej strony - nie ma się czemu dziwić: polska Marynarka Wojenna w ostatnich latach niemal przestała istnieć.

źródło: eRatuszGdynia.pl

(31/12/2013)

 

     Newsweek: tematy zastępcze RLZ!

Dla kierowanego przez Tomasza Lisa pisma "Newsweek" polskim tematem roku w 2013 roku był... Kościół Katolicki :) Nie wzrost zadłużenia kraju do 940 mld zł, nie gigantyczna dziura budżetowa, nie grabież oszczędności z OFE i Funduszu Rezerwy Demograficznej, nie bezrobocie i emigracja, nie infoafera, nie nepotyzm i kolesiostwo w rządzie lecz właśnie Kościół Katolicki i pedofilia wśród księży (sic!).

źródło: wpolityce.pl

(30/12/2013)

 

     Urzędy Skarbowe będą jeszcze intensywniej nas kontrolowały

Urzędy Skarbowe w Polsce otrzymały odgórne zalecenie, by począwszy od 2014 roku ujawnić minimum 30 proc. więcej nieprawidłowości niż rok wcześniej. To oznacza, że ilość kontroli może znacznie wzrosnąć.

źródło: gazetaprawna.pl

(30/12/2013)

 

     Niemcy kradną drzewo z lasu, bo nie mają pieniędzy na eko-energię

Niemiecka zielona rewolucja energetyczna stopniowo przekształca się w koszmar. Okazuje się, że nasz zachodni sąsiad nie ma odpowiedniej infrastruktury do przesyłu potężnych ilości "zielonego" prądu, co istotnie wpływa na ceny dostarczanej do indywidualnych odbiorców energii. Ci, coraz częściej biorą sprawy w swoje ręce i odwołują się do "tradycyjnych metod" oszczędzania na energii w postaci kradzieży z lasu drewna na opał...

źródło: forsal.pl

(30/12/2013)

 

     Tusk przyznaje: nie ma planu awaryjnego w sprawie OFE

Donald Tusk pytany o to, co jeśli Trybunał Konstytucyjny uzna, że grabież 151 mld zł z OFE jest niekonstytucyjna, stwierdził że nie ma żadnego "planu awaryjnego".

źródło: rp.pl

(29/12/2013)

 

     Duże dysproporcje w ilości unijnych urzędników pod względem kraju ich pochodzenia. Polska niestety wyraźnie odstaje na tle innych państw

Unijni urzędnicy przede wszystkim pilnują narodowych interesów krajów z których się wywodzą. Polska pod względem ilości reprezentantów w strukturach UE nadal mocno odstaje od innych państw należących do Wspólnoty.

źródło: forsal.pl

(28/12/2013)

 

     Chytry plan rządu? Narzucić Lasom Państwowym wysokie opłaty, a jeśli nie będą w stanie płacić to sprywatyzować

Na Komitet Stały Rady Ministrów trafił projekt nowelizacji ustawy o Lasach, z którego wynika, że finansujące się do tej pory samodzielnie Lasy Państwowe będą musiały płacić do budżetu wysokie opłaty. Jeśli Lasy Państwowe nie będą w stanie płacić żądanych przez polityków kwot, to - zdaniem niektórych ekspertów - będzie to dostateczny powód aby je... sprywatyzować, a wpływy przelać na pokrycie deficytu budżetu państwa i spłatę bieżących długów.

źródło: wpolityce.pl

(28/12/2013)

 

     Jak główny bohater infoafery pił whisky ze Sławomirem Nowakiem

Tygodnik "Wprost" dotarł do raportu amerykańskiego koncernu informatycznego zamówionego na jesieni 2012 roku na temat info-afery w Polsce. Okazuje się, że główny jej bohater - Andrzej M. - szef Centrum Projektów Informatycznych, miał bardzo dobre relacje z ludźmi Donalda Tuska: Sławomirem Nowakiem i Tomaszem Arabskim.

źródło: wprost.pl

(27/12/2013)

 

     Prezydent Komorowski podpisał ustawę o OFE. Grabież pieniędzy rozpocznie się 31 stycznia 2014

Bronisław Komorowski zdecydował się przyjąć ustawę demontującą drugi filar emerytalny. Równocześnie skierował ustawę w trybie kontroli następczej do Trybunału Konstytucyjnego. - "Teoretycznie zmiany są odwracalne jednak jest to kwestia ceny. Mogą się w międzyczasie pojawić wnioski o odszkodowania, procesy. Będzie spory bałagan" - komentuje decyzję prezydenta prof. Stanisław Gomułka.

źródło: rp.pl

(27/12/2013)

 

     Putin straszy rakietami "na dyżurze bojowym", a eurodeputowanym którzy zaangażowali się na Ukrainie grozi zemsta

13 eurodeputowanych, w tym 5 z Polski, którzy zaangażowali się w sprawy Ukrainy, miało trafić na specjalną "czarną listę" Kremla "obiektów do dyskredytacji". Według ukraińskich mediów Moskwa pragnie ukarać te osoby za ich zaangażowanie po stronie demonstrantów na kijowskim Majdanie. W tym samym czasie Putin oświadczył publicznie, że potencjał obronny jego kraju uległ wzmocnieniu dzięki skierowaniu do służby nowego strategicznego okrętu podwodnego i dyslokacji pierwszych rakiet balistycznych nowej generacji odpalanych z lądu.

źródło: rp.pl

(27/12/2013)

 

     Przez korupcję i przestępstwa gospodarcze Polska ponosi gigantyczne straty

Z raportu waszyngtońskiej organizacji Global Financial Integrity wynika, że z powodu korupcji i przestępstw finansowych nasz kraj traci wiele miliardów dolarów rocznie. W 2011 roku było to ponad 9 miliardów dolarów, a w latach 2002-2011 skumulowana wartość strat sięgnęła astronomicznych 49,39 mld dol. Z krajów UE pod tym względem zajmujemy 1. miejsce.

źródło: bankier.pl

(27/12/2013)

 

     Średnie wynagrodzenie ustalane przez GUS to ściema. O wiele realniejsza jest tzw. mediana

W 2012 roku dokładnie 50 proc. osób pracujących w firmach zatrudniających co najmniej 10 osób otrzymywało miesięcznie mniej niż 3115 zł brutto, a drugie 50 proc. osób otrzymywało więcej niż 3115 zł brutto. Mediana wynagrodzenia to statystyczna wartość, która dzieli ludzi dokładnie na pół. Jedni zarabiają mniej, a drudzy więcej. Zgodnie z ostatnim raportem GUS za 2012 rok, medianą wynagrodzenia była kwota 3115 zł (około 2200 zł "na rękę"). I taka właśnie wartość jest bliższa przeciętnemu-realnemu wynagrodzeniu statystycznego Kowalskiego, niż to co podaje GUS w comiesięcznych raportach na temat "przeciętnego wynagrodzenia" w sektorze przedsiębiorstw (gdzie o medianie wynagrodzenia nie ma mowy).

źródło: wyborcza.biz

(26/12/2013)

 

     Gazprom Germania przez 10 lat będzie dostarczał paliwo do warszawskich autobusów. Były radny Warszawy: 'Nie słyszałem o przetargu'

Jedna ze spółek zależnych od rosyjskiego Gazpromu (Gazprom Germania) od 2015 roku przez 10 lat będzie dostarczała paliwo do warszawskich autobusów napędzanych gazem LNG. Łączna wartość zamówienia (razem z dostarczeniem autobusów) to 114 mln zł. Jakuba Opara (były radny Warszawy): "Nie słyszałem, by władze miasta rozpisały przetarg na dostawy gazu. A jeśli chodzi o okres dostaw (10 lat) i kwotę wartości przetargu (ponad 100 mln zł), to zgodnie z ustawą o zamówieniach publicznych powinien zostać rozpisany przetarg."

źródło: biznesalert.pl

(23/12/2013)

 

     Podwyższenie składki zdrowotnej może dobić polskich przedsiębiorców

Odwołana kilka dni temu szefowa NFZ, Agnieszka Pachciarz, chciałby aby składki na ubezpieczenia zdrowotne zostały w najbliższym czasie podniesione. Ma to być koło ratunkowe dla polskiej służby zdrowia, jednak dla wielu przedsiębiorców oznacza to realne pogorszenie sytuacji finansowej, łączące się z ryzykiem całkowitej likwidacji działalności.

źródło: bankier.pl

(23/12/2013)

 

     Cenckiewicz do Wałęsy: czekam na proces

Sławomir Cenckiewicz w wywiadzie dla tygodnika "Do Rzeczy" stwierdza, że istnieje szereg nowych źródeł świadczących o agenturalnej działalności Wałęsy. Mając to na uwadze autor książek o współpracy byłego prezydenta z SB daje do zrozumienia, że czeka na zapowiadany przez Wałęsę proces.

źródło: dorzeczy.pl

(22/12/2013)

 

     Była prezes NFZ może otrzymać 51 tysięcy złotych odprawy

Agnieszka Pachciarz straciła posadę prezesa NFZ. Na otarcie łez może jednak dostać aż 51 tys. zł odprawy.

źródło: wpolityce.pl

(22/12/2013)

 

     Dług ukryty coraz większy. Samorządy robią wiele, aby ich oficjalne zadłużenie nie przekroczyło ustawowego limitu

Eksperci Instytutu Kościuszki alarmują, że całkowite zadłużenie miast wojewódzkich w Polsce (łącznie z długami ukrytymi) przekroczyło już ustawowy limit. Co gorsze - nie zanosi się, aby nagle miało zacząć spadać.

źródło: rp.pl

(21/12/2013)

 

     ZUS nakazuje płacić miliony złotych składek od gwiazdkowych prezentów

Wydatki pracodawcy na świąteczne prezenty dla pracowników z zakładowych funduszy świadczeń socjalnych (zfśs) muszą być zdaniem ZUS oskładkowane, jeśli zaś ich wartość przekroczy 380 zł - to także opodatkowane.

źródło: rp.pl

(20/12/2013)

 

     Gdy Kaczyński kupował alkohol był skandal. Gdy to samo robi Tusk czy Komorowski skandalu nie ma

Czy wiesz, że Kancelaria Premiera Donalda Tuska na potrzeby rządowego ośrodka wypoczynkowego w Łańsku na Mazurach zamierza zakupić 450 litrów wódki i innych alkoholi wysokoprocentowych, 850 litrów wina oraz 3,5 tys. litrów piwa?

źródło: rmf24.pl

(20/12/2013)

 

     Prowokacyjny list Związku Ludności Narodowości Śląskiej do ambasadora Federacji Rosyjskiej. Czy jego autorami zajmie się ABW?

Członkowie Związku Ludności Narodowości Śląskiej napisali list otwarty do ambasadora Federacji Rosyjskiej z prośbą o uznanie odrębności Śląska od "rusofobicznej Polski". Powstaje pytanie - czy autorami tego listu zajmie się wkrótce ABW? Wszak podważana jest w nim integralność terytorialna państwa, a to bardzo poważna sprawa.

źródło: wpolityce.pl

(19/12/2013)

 

     Politycy ukraińskiego UDAR-u: Kliczko mógł zginąć jak Kaczyński

24 listopada 2013 roku podchodzący do lądowania na lotnisku w Kijowie samolot z Witalijem Kliczko na pokładzie mógł ulec katastrofie. To, co działo się w czasie podchodzenia do lądowania, przypominało sytuację, która miała miejsce tuż przed katastrofą smoleńską - twierdzą politycy UDARu.

źródło: wpolityce.pl

(19/12/2013)

 

     Komornik zajął konta gminy za długi wobec prywatnego banku. Do czego doprowadzi dalsze zadłużanie?

Gmina Rewal (woj. zachodniopomorskie) jest obecnie zadłużona na 115 mln zł. Tylko w jednym banku prywatnym - Nordea - do spłaty pozostaje 30 mln zł. Bank ten, póki co, uzyskał nakaz zapłaty na 2 mln zł i skierował sprawę do komornika, który zajął gminie konta.

źródło: wpolityce.pl

(19/12/2013)

 

     Parlament Europejski nie ma zamiaru potępić używania zwrotu "polski obóz śmierci" oraz zrównać zbrodni nazizmu i komunizmu

Komisja Edukacji i Kultury Parlamentu Europejskiego odrzuciła głosami lewicy oraz chadeków z Niemiec i Francji poprawki do raportu o pamięci historycznej, których celem było zrównanie zbrodni komunizmu i nazizmu, a także ukazanie sposobów manipulowania narracją historyczną na przykładzie używanego często na świecie określenie "polskie obozy śmierci" w kontekście niemieckich obozów zagłady.

źródło: rp.pl

(18/12/2013)

 

     Główny skutek wejścia Polski do UE to... katastrofa demograficzna

Z najnowszego raportu Komitetu Badań nad Migracjami PAN wynika, że głównym rezultatem masowej emigracji zarobkowej Polaków, która rozpoczęła się po wstąpieniu kraju do Unii Europejskiej są znaczący spadek liczby urodzeń oraz przyspieszenie procesu starzenia się społeczeństwa.

źródło: bankier.pl

(18/12/2013)

 

     Ponad 70 proc. ludzi w Polsce otrzymuje wynagrodzenie niższe od przeciętnego

W 2012 roku 71,54 proc. zatrudnionych w Polsce otrzymywało wynagrodzenie niższe od przeciętnego wynagrodzenia brutto ustalanego przez GUS (tj. 3521,67 zł). Jedynie 28,46 proc. ludzi otrzymywało co miesiąc więcej niż średnią krajową - tak wynika z analiz Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej powstałych na podstawie danych GUS.

źródło: wgospodarce.pl

(18/12/2013)

 

     Składki na ZUS znowu do góry

Od 1 stycznia 2014 r. wysokości składki na ZUS dla przedsiębiorców znowu wzrośnie. Tym razem o 80 zł w skali roku.

źródło: bankier.pl

(18/12/2013)

 

     Chcą pozwać Tuska do sądu za zorganizowanie partyjnej narady w budynku KPRM

Partia "Demokracja Bezpośrednia" chce pozwać premiera Donalda Tuska za zorganizowanie w budynku KPRM spotkania zarządu Platformy Obywatelskiej.

źródło: rp.pl

(17/12/2013)

 

     LOT znalazł sposób na rentowność: po prostu przestanie latać

Po miliardach złotych publicznych pieniędzy utopionych w narodowego przewoźnika lotniczego zarząd spółki wpadł na genialny w pomysł jak przywrócić rentowność działalności (przy uwzględnieniu ciągłych zastrzyków gotówki ze Skarbu Państwa). Otóż sposobem na to jest... nielatanie.

źródło: monsieurb.neon24.pl

(17/12/2013)

 

     Dramatyczny stan polskiej kolei

Według danych Europejskiej Agencji Kolejowej liczba ofiar wypadków kolejowych w Polsce (mierzona specjalnym wskaźnikiem uwzględniającym eksploatację linii kolejowych) jest najwyższa w Europie. W naszym kraju na torach i przejazdach kolejowych ginie proporcjonalnie dziesięć razy więcej osób niż w Niemczech czy we Francji.

źródło: naszdziennik.pl

(17/12/2013)

 

     Jeśli Tusk podniesie podatki, tak jak zapowiada, to 9 proc. przedsiębiorców chce wyjechać za granicę, a 13 proc. przejdzie do szarej strefy

Donald Tusk zapowiedział w miniony weekend, że Polaków czeka nowa fala podwyżek podatków. Najmocniej podwyżki odczują przedsiębiorcy, którzy będą musieli "uzusowić" każdą formę pracy. Już teraz 22 proc. z nich zapowiedziało, że z tego powodu będą musieli zamknąć swoje biznesy. 

źródło: forsal.pl

(16/12/2013)

 

     Na Węgrzech ograniczają liczbę posłów o połowę. Kiedy podobny ruch w Polsce?

Węgierscy politycy, w poszukiwaniu oszczędności, sami zdecydowali się na ograniczenie liczby posłów: w przyszłorocznych wyborach liczba deputowanych do jednoizbowego parlamentu spadnie o 48% - z 386 do 199 posłów! Kiedy na podobny ruch będziemy mogli liczyć w polskim parlamencie?

źródło: wpolityce.pl

(16/12/2013)

 

     Rekord polskiego bezrobocia: 37,9 proc. w powiecie szydłowieckim

Czarnym punktem mapy polskiego bezrobocia okazuje się być powiat szydłowiecki, gdzie oficjalnie aż 37,9 proc. dorosłych ludzi pozostaje stale bez pracy. To prawdziwy dramat. Czy jest możliwe, że w Polsce realna stopa bezrobocia oscyluje w granicach 20 proc., a nie 13,2 proc. jak mówią rządowe statystyki?

źródło: bankier.pl

(16/12/2013)

 

     Skok rządu na OFE - wywłaszczenie czy nie?

Rząd twierdzi, że przyjęta w 4 dni ustawa o grabieży pieniędzy z OFE do ZUS jest zgodna z konstytucją. Co innego twierdzi spora grupa prawników. Ich zdaniem pieniędzy w OFE nie można zaliczyć do środków publicznych, tym samym rząd dokonał "klasycznego" wywłaszczenia bez odszkodowania, którego finansowe konsekwencje mogą być bardzo poważne.

źródło: rp.pl

(15/12/2013)

 

     W przyszłym roku w kasie państwa zabraknie 47,7 mld zł

Posłowie uchwalili plan budżetu państwa na 2014 roku. Okazuje się, że zabraknie nam 47,7 mld zł. Wygląda na to, że rząd Tuska znowu będzie musiał zadłużać się na kolejne miliardy złotych.

źródło: forsal.pl

(14/12/2013)

 

     Przez 24 lata istnienia III RP Wojciech Jaruzelski nie poniósł jakiejkolwiek kary

Wojciech Jaruzelski, wprowadzając 13 grudnia 1981 roku stan wojenny w Polsce, przyczynił się do bezpośredniej śmierci kilkudziesięciu osób (udowodniono śmierć co najmniej 59 osób). Kilkaset osób zostało rannych, a około 10 tys. uwięzionych. Mimo ewidentnych zbroni na Polakach Jaruzelski przez 24 lata istnienia III RP nie doczekał się jakiejkolwiek kary. Co więcej - przez niektóre opiniotwórcze środowiska został wręcz uznany "człowiekiem honoru". 

(13/12/2013)

 

     Resort finansów nadal forsuje niekorzystne dla podatników zmiany w ordynacji podatkowej

Wszystko wskazuje na to, że wejdzie w życie nowelizacja ordynacji podatkowej, która zawiera niekorzystne dla przedsiębiorców i obywateli rozwiązania. Tym samym słowa nowego ministra finansów Mateusza Szczurka, który zapowiadał, że leży mu na sercu zwiększenie ochrony podatników przed fiskusem, mogą się okazać nieprawdziwe.

źródło: pb.pl

(13/12/2013)

 

     Bruksela do rządu Tuska: Skok na OFE niewiele wam da. W 2015 roku znowu będziecie mieli deficyt

Z wyliczeń Komisji Europejskiej wynika, że przeprowadzony przez rząd Tuska skok na oszczędności Polaków zgromadzone w OFE dla finansów publicznych przyniesie bardzo niewielkie i krótkotrwałe korzyści.

źródło: rp.pl

(12/12/2013)

 

     Na jedną ofertę pracy przypada kilkudziesięciu chętnych

Stopa bezrobocia w Gdańsku jest stosunkowo niska (6,8 proc.), jednak na jedną ofertę pracy w pośredniaku przypada tam aż 86 chętnych. Podobnie jest w innych miastach Polski.

źródło: forsal.pl

(12/12/2013)

 

     Zobacz jak marszałek województwa dolnośląskiego za unijne pieniądze reklamuje swoją twarz przed wyborami

Marszałek województwa dolnośląskiego Rafał Jurkowlaniec większego zdjęcia swojej twarzy chyba już nie mógł umieścić na reklamie fundowanej przez Unie Europejską. Celnie temat uchwycił Eryk Mistewicz: "Za unijne pieniądze samorządowcy finansują portrety i rozwieszają je w swoich księstewkach".

źródło: erykmistewicz.pl

(12/12/2013)

 

     Senat przyjął ustawę o grabieży OFE bez jakichkolwiek poprawek

Wczoraj Senat większością głosów przyjął rządową ustawę o grabieży pieniędzy zgromadzonych w OFE bez jakiekolwiek poprawki. Oznacza to, że prezydent ma teraz konstytucyjne 21 dni na decyzję w sprawie jej podpisania. Już zapowiedział, że "nie będzie robił problemów".

źródło: polskieradio.pl

(12/12/2013)

 

     Raport Fundacji Republikańskiej: system wynagradzania urzędników w Polsce jest niewydajny, przypadkowy i nieefektywny

Przeciętny urzędnik zarabia o 800 złotych więcej niż Polak pracujący poza administracją. Problem w tym, że zarobki w administracji często są wynikiem uznaniowości i siły politycznej szefa, a nie przesłanek merytorycznych.

źródło: rp.pl

(11/12/2013)

 

     Dzieci nomenklatury PRL rządzą mediami w III RP

Stacje telewizyjne kształtujące i wyrażające poglądy establishmentu właściwego dla III RP pełne są dziś dzieci byłej nomenklatury PRL. Czy to przypadek?

źródło: wpolityce.pl

(11/12/2013)

 

     Rząd nie ma się czym chwalić? Minister Bieńkowska jedzie na otwarcie 2 kilometrowej lokalnej szosy

Wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska przyjechała wczoraj do Bierunia (śląskie) na otwarcie szosy o długości 2 kilometrów (sic!). 

źródło: wpolityce.pl

(11/12/2013)

 

     Gigantyczne straty dla polskiej gospodarki

Nawet 200 mld zł może tracić nasza gospodarka przez główne patologie funkcjonujące w III RP: biurokrację, skomplikowany system podatkowy czy przewlekłość postępowań sądowych.

źródło: bankier.pl

(10/12/2013)

 

     Decyzja Parlamentu Europejskiego może podnieść ceny prądu w Polsce

W Parlamencie Europejskim przeforsowana została propozycja wycofania z rynku pozwoleń na emisję 900 mln ton CO2. Decyzja ta może istotnie wpłynąć na ceny energii elektrycznej produkowane przez polskie elektrownie węglowe.

źródło: forsal.pl

(10/12/2013)

 

     Stojące na skraju bankructwa Mazowsze nie ma na janosikowe, ale na kosztowną reprezentację w UE pieniądze się znajdują

Ciekawy paradoks - stojący na skraju bankructwa Sejmik Mazowsza nie ma pieniędzy na zapłacenia janosikowego, ale setki tysięcy złotych rocznie wydaje na utrzymanie swojego przedstawicielstwa w Brukseli.

źródło: rp.pl

(10/12/2013)

 

     Ministerstwo Pracy: bezrobocie na koniec roku osiągnie 13,8 proc. Czyli będzie o 0,4 proc. wyższe niż w analogicznym okresie rok temu

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej ogłosiło, że po listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego wynosiła 13,2 proc., a prognozy na koniec grudnia mówią o wyniku 13,8 proc. W analogicznym okresie rok temu bezrobocie wynosiło odpowiednio 12,9 proc. i 13,4 proc.

źródło: bankier.pl

(10/12/2013)

 

     Stosowna nagroda za 'inwestora katarskiego'? Czyli jak zarobić 1 milion złotych w 1,5 roku

Aż 935 tys. zł - tyle w ciągu 1,5 roku mógł zarobić były minister skarbu i poseł PO - Aleksander Grad - jako prezes zarządu dwóch spółek-córek PGE.

źródło: dziennikpolski24.pl

(09/12/2013)

 

     Czekają nas kolejne podwyżki? Rząd planuje podnieść wysokość składki zdrowotnej?

Rządzący mają pomysł co zrobić, aby ograniczyć horrendalnie długie okresy oczekiwania na wizytę u lekarza specjalisty. Po prostu będziemy musieli łożyć więcej na publiczną służbę zdrowia.

źródło: wpolityce.pl

(09/12/2013)

 

     Wielka emigracja bezrobocia

Niektórzy twierdzą, że w ostatnich latach z Polski wyjechało ok. 6 mln ludzi, a nie 2,3 mln - jak podaje GUS. Zamiast "zielonej wyspy" Polska staje się "bezludną wyspą", gdzie spotkać człowieka w wieku 18-29 lat będzie coraz trudniej.

źródło: gf24.pl

(09/12/2013)

 

     Ze środków unijnych powstają nowe 'pomniki władzy samorządowej'

Z raportu podsumowującego korzystanie z funduszy europejskich w latach 2004-2011 wynika, że Polska wydawała je często w sposób nieefektywny. Zamiast realizować pomysły, które w bezpośredni sposób zwiększałyby potencjał rozwojowy i powodowały realny wzrost PKB, niejednokrotnie inwestowano w objekty, które dziś generują ogromne koszty utrzymania.

źródło: wgospodarce.pl

(09/12/2013)

 

     Polski nie stać na nowe okręty podwodne? Czy Marynarkę Wojenną trzeba będzie zlikwidować?

Ministerstwo Obrony Narodowej zakłada, że do 2022 roku na modernizację polskiej armii zostanie przeznaczona kwota ponad 90 mld zł. Problem w tym, że program modernizacji armii został rozpisany w perspektywie wieloletniej, tym samym środki przeznaczone na zakup nowego sprzętu nie muszą być księgowane w danym roku, lecz mogą być przesuwane w czasie. Tak właśnie się dzieje z niezbędnymi dla naszej Marynarki Wojennej okrętami podwodnymi.

źródło: rp.pl

(09/12/2013)

 

     Gazprom oplata całą Europę

Okazuje się, że rosyjski koncern - który nie raz już służył Kremlowi do realizacji doraźnych celów politycznych - siecią swoich gazociągów i spółek córek oplótł niemal całą Europę.

źródło: rp.pl

(08/12/2013)

 

     Poseł Neumann przebił wszystkich - chce od Skarbu Państwa blisko 35 tys. zł zwrotu za paliwo do prywatnego samochodu!

34800 zł - takiej właśnie kwoty domaga się od Skarbu Państwa wiceminister zdrowia i poseł PO Sławomir Neumann, tytułem zwrotu kosztów za paliwo do prywatnego samochodu, który posłużył mu w 2012 roku do "wykonywania mandatu posła".

źródło: wpolityce.pl

(06/12/2013)

 

     Wielkie wywłaszczenie Polaków staje się faktem: Sejm - głosami PO i PSL - przyjął ustawę demontującą system OFE

Za przyjęciem rządowego projektu głosowało 232 posłów. Przeciw było 216. Wielkie wywłaszczenie 16 mln Polaków z ich własnych oszczędności właśnie stało się faktem. Wszystko po to, aby rząd miał pieniądze na spłatę wygenerowanych w ciągu ostatnich 6 lat długów.

źródło: rp.pl

(06/12/2013)

 

     Minister, który miał przyspieszyć z łupkami: "Ustawa o łupkach jest kontrowersyjna i wymaga namysłu" (sic!)

Maciej Grabowski - nowy minister środowiska, który miał przyspieszyć trwające już od kilku lat prace nad ustawą regulującą kwestie wydobywania gazu łupkowego w Polsce, stwierdził na antenie radiowej "Trójki", że ustawa ta jest "kontrowersyjna" i wymaga "dłuższego namysłu".

źródło: polskieradio.pl

(06/12/2013)

 

     Członkowie rządu mają służbowe samochody. Mimo to biorą z Sejmu spore pieniądze na przejazdy prywatnymi autami

W 2012 roku Bartosz Arłukowicz pobrał z kasy państwa na przejazdy prywatnym samochodem w celu "wykonywania mandatu posła" 27 tys. zł. Sławomir Nowak - były minister transportu - na ten cel pobrał 20 tys. zł, a Radosław Sikorski - szef MSZ - 19 tys. zł. Problem w tym, że oni "wykonywać mandat posła" mogli przysługującymi im - jako członkom rządu - służbowymi limuzynami z kierowcą. 

źródło: rp.pl

(06/12/2013)

 

     Idą przekręty na 'nowe dotacje z UE'

Ofiarą mechanizmu oszustwa na tzw. "nowe dotacje z Unii" padło już kilka tysięcy polskich przedsiębiorców. - To bezczelne oszustwo - twierdzą eksperci.

źródło: wyborcza.biz

(05/12/2013)

 

     Polacy muszą coraz dłużej czekać na wizytę u lekarza specjalisty

Wyniki kontroli NIK są zatrważające: czas oczekiwania na usługi medyczne w Polsce jest zdecydowanie za długi, a dostęp do niektórych świadczeń pogorszył się w porównaniu do 2010 roku.

źródło: rp.pl

(05/12/2013)

 

     Komisja Europejska nałożyła na banki gigantyczną karę

Za udział w nielegalnych kartelach, których celem było m. in. ustawianie wysokości wskaźników EURIBOR i LIBOR (od tego zależy wysokość rat płaconych przez kredytobiorców), Komisja Europejska nałożyła na banki RBS, UBS, Deutsche Bank, JPMorgan, Citygroup, Societe General oraz Barclays łączną karę 1,7 mld euro.

źródło: niezalezna.pl

(05/12/2013)

 

     Rząd Tuska wydał 124,6 mln zł na reklamy i ogłoszenia w mediach. Zdecydowaną większość otrzymały TVN, Polsat, TVP i Wyborcza

W latach 2008 - 2012 rząd Tuska i podlegające mu ministerstwa wydały na reklamy i ogłoszenia w telewizjach (TVN, TVP i Polsat) oraz gazetach (głównie "GW" i "Rz") astronomiczną kwotę 124.622.539,00 zł.

źródło: wgospodarce.pl

(04/12/2013)

 

     Niewiarygodne, że nadal co 5-ty Polak, który pójdzie na wybory, chce oddać głos na partię Donalda Tuska

Według najnowszego sondażu Homo Homini, gdyby wybory parlamentarne odbywały się na początku grudnia, na Platforma Obywatelska mogłaby liczyć na 19 proc. osób, które zdecydowałyby się głosować. To wręcz niewiarygodnie dużo, jeśli uwzględnimy ile szkód wyrządzili politycy tej partii.

(04/12/2013)

 

     Ekspresowa grabież pieniędzy z OFE może przesądzić o jej niekonstytucyjności

Ekspresowe tempo uchwalania ustawy o grabieży pieniędzy Polaków zgromadzonych w OFE może przesądzić o niekonstytucjności jej przepisów.

źródło: rp.pl

(04/12/2013)

 

     W ciągu listopada oglądalność "Faktów" na TVN spadła aż o -19,47%

Wg danych Nielsen Audience Measurement (firma badająca oglądalność) w listopadzie widownia flagowego programu informacyjnego TVN zmniejszyła się aż 821 tys. widzów.

źródło: wpolityce.pl

(03/12/2013)

 

     Hiszpański rząd idzie w ślady rządu Tuska. Nie ma pieniędzy na emerytury, więc sięga do rezerw demograficznych

Rząd Hiszpanii ogłosił, że z uwagi na brak pieniędzy na emerytury zmuszony jest naruszyć tzw. Fundusz Rezerw Ubezpieczeń Społecznych pomniejszając go o 5 mld euro. Co ciekawe rozwiązanie to jest dobrze znane w Polsce. Rząd Tukska, z powodu braku pieniędzy na wypłatę bieżących emerytur, w latach 2010-2013 już kilkukrotnie zabierał pieniądze z Funduszu Rezerwy Demograficznej, który miał nam posłużyć w przyszłości.

źródło: forsal.pl

(03/12/2013)

 

     Internet w Polsce jest o blisko 50 proc. wolniejszy niż pozostałych państwach UE

Okazuje się, że pod względem szybkości transmisji danych Polska jest dopiero w piątej dziesiątce państw świata. Pomiędzy Mauritiusem a Kazachstanem.

źródło: rp.pl

(03/12/2013)

 

     Rząd Tuska chce podnieść stawki opłaty paliwowej. Dla benzyny w ciągu 5 lat o ponad 100 proc.!

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt nowelizacji ustawy dotyczący funduszu drogowego i kolejowego. Zakłada on, że w latach 2015-2019 opłata paliwowa będzie co roku wzrastać o 25 zł za tysiąc litów lub tonę paliwa. To bardzo dużo jeśli uwzględnimy dzisiejsze stawki tej opłaty, które wynoszą w przypadku benzyny - 104,2 zł za tysiąc litrów, oleju napędowego - 262,52 zł za tysiąc litrów oraz 134,4 zł za tonę gazu.

źródło: pb.pl

(03/12/2013)

 

     Rząd wprowadził nowe obciążenie podatkowe: lokalne ciepłownie i kotłownie zużywające gaz do celów grzewczych muszą płacić akcyzę

Wprowadzania nowych obciążeń fiskalnych ciąg dalszy: od 1 listopada lokalne ciepłownie i kotłownie, które używają gazu ziemnego do celów grzewczych nie są już zwolnione z akcyzy. Z tytułu powyższego odbiorcy ciepła mogą się spodziewać podwyżek rachunków.

źródło: gazetaprawna.pl

(03/12/2013)

 

     2,28 miliona Polaków ma problemy ze spłatą swoich zobowiązań. Co szósta pożyczka idzie na spłatę starych długów

Według danych BIG InfoMonitor w Polsce 2,28 mln osób ma poważne problemy ze spłatą swoich długów. Łączna kwota zadłużenia przeterminowanego przekroczyła już 39 mld zł.  

źródło: dziennikpolski24.pl

(03/12/2013)

 

     Rząd jest zdesperowany: Największa nacjonalizacja od czasów PKWN przejdzie przez Sejm w ekspresowym tempie?

Koalicja PO-PSL chce aby trzy czytania nad zmianą ustawy o OFE odbyły się w ciągu jednego dnia, a ostateczne głosowanie miało miejsce w najbliższy piątek. Wynika z tego, że rząd jest bardzo zdesperowany w sprawie OFE. Każde, nawet najmniejsze, opóźnienie w przejęciu oszczędności Polaków może bowiem doprowadzić do budżetowej katastrofy. 

źródło: rp.pl

(02/12/2013)

 

     Gen. Skrzypczak mógł mieć racje? Konkurent dla wskazanej przez niego firmy, niegodny zaufania?

Izraelska firma IAI produkująca drony, która nie została wymieniona w słynnym liście gen. Skrzypczaka jako potencjalny partner Polski w zakresie zakupu dronów i z tego powodu zrobiła w Izraelu wielką aferę, sprzedała wcześniej swoje drony Gruzinom. Kiedy w 2008 roku Rosja zaatakowała Gruzję, ta sama firma IAI przekazała kody dostępu do sprzedanych w Gruzji dronów, Rosjanom. Czy takiej firmie można zaufać?

źródło: wpolityce.pl

(02/12/2013)

 

     Wielkie protesty we Francji przeciwko podwyżce podatku VAT do 20 proc. Kiedy podobne protesty w Polsce?

Wczoraj kilkadziesiąt tysięcy ludzi wyszło na ulice Paryża zaprotestować przeciwko podwyżce podatku VAT do 20 proc., którą francuski rząd chce prowadzić od 1 stycznia 2014 roku. W kilkunastu innych miastach Francji odbyły się także masowe protesty przeciwko tzw. ekopodatkowi, który będą musieli płacić kierowcy samochodów ciężarowych.

źródło: bankier.pl / money.pl

(02/12/2013)

 

     Alkoholowa wpadka nowego ministra sportu

Tygodnik Wprost ujawnił nieznane do tej pory fakty na temat nowego ministra sportu Andrzeja Biernata. Okazało się, że będąc szefem Centrum Sportu i Rekreacji w Konstantynowie Łódzkim zaliczył poważną alkoholową wpadkę.

źródło: wprost.pl

(02/12/2013)

 

     Były prezes PKP Intercity o Pendolino: "To był kuriozalny przetarg"

Czesław Warsewicz, były prezes PKP Intercity, stwierdził, że zakup Pendolino doprowadzi PKP Intercity do bankructwa.

źródło: wpolityce.pl

(01/12/2013)

 

     Sikorski stracił zmysł dyplomaty. Totalna kompromitacja

Nie zmniejsza się lawina krytyki wobec ministra spraw zagranicznych Radosława Sikorskiego po jego kontrowersyjnej wypowiedzi w sprawie Ukrainy.

źródło: wpolityce.pl

(01/12/2013)

     

>> POWRÓT do STRONY GŁÓWNEJ


  niewygodne.info.pl | niewygodne@gmail.com