ATAK NA SKOK  | << POWRÓT DO STRONY GŁÓWNEJ | IDEA | KONTAKT

x
 

c   c

 

 

     Operacja "SKOK"
bezpośredni link do tekstu | wpis nr 186 - 31/08/2012

 

foto: 401(K) 2012 / Flickr

W tekście "Jakie państwo, taka afera" pisałem, że powodem dla, którego przekręt a'la Amber Gold mógł być zrealizowany jest słabość państwa i mizeria osób stojących obecnie na jego czele, które od pięciu lat dają "zielone światło" dla patologicznego systemu bylejakości, korupcji, nepotyzmu i klientelizmu. Warto jednak zwrócić uwagę na drugi aspekt tej afery - w mediach pro-rządowych, w ciągu ostatnich kilku dni, nastąpił zmasowany atak na... Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe.

Michał Karnowski w opublikowanym na portalu wPolityce.pl artykule pt.: "Najwyraźniej rekiny finansjery zgłodniały. Żądają świeżego mięsa. Żądają możliwości wypatroszenia kolejnej ofiary" - słusznie zauważył, że SKOK-i to w tej chwili ostatnia duża instytucja, która nie poddała się jeszcze dyktatowi Platformy:

"Za rogiem kryzys, na karku aferzysta z gdańską platformą w tle, system bankowy całkowicie niemal w obcych rękach, niepewny, w tle dziesiątki poważnych, nawarstwiających się problemów kraju. A władza i jej media żyją tylko jednym: próbami zniszczenia SKOK-ów."

Trudno odmówić publicyście "Uważam Rze" racji. Przy okazji afery Amber Gold, media oddane władzy nagle pochwyciły temat SKOKów. Jak na jedno zawołanie dziennikarze "Gazety Wyborczej", "Polityki" czy w "zaprzyjaźnionych telewizji" rozpoczęli bezpardonową nagonkę na instytucję spółdzielcze działające w naszym kraju od 1920 roku. Media pro-rządowe zaczęły nawet stawiać SKOK-i w jednym rzędzie z parabankami. Powstaje pytanie o powody takiego działania? Komu przeszkadza to, że 2,5 mln Polaków zrzesza się finansowo na podstawie prawa spółdzielczego? Grzegorz Bierecki, prezes Kasy Krajowej SKOK, nie ma wątpliwości. Według niego chodzi o wzbudzenie maksymalnego niepokój wokół kas, zniechęcenie do nich potencjalnych nowych członków i odwrócenie uwagi od obecnej sytuacji sektora bankowego w Polsce. Jeszcze dalej w swojej opinii na ten temat idzie cytowany już powyżej Michał Karnowski, który bezpośrednio wskazuje zleceniodawców nagonki na SKOK-i:

"Warto zauważyć jak ruchomy jest horyzont działań podejmowanych wobec spółdzielczości finansowej. Najpierw chodziło rzekomo tylko o nadzór Komisji Nadzoru Finansowego. Używano tu argumentu bezpieczeństwa wkładów, choć przez 20 lat żaden klient kas nie stracił złotówki, czego o bankach i różnych amberach powiedzieć nie można. Teraz pojawia się już plan kolejnej ustawy - i jasno wyłaniający się cel. Chodzi o zbudowanie możliwości sprzedaży każdego SKOK-u bankom. No i jesteśmy w domu. Najwyraźniej rekiny finansjery zgłodniały. Żądają świeżego mięsa. Przejęcie 85 procent banków w Polsce już strawiono. (...) Niewiele już w Polsce jest do przejęcia i wypatroszenia. Wzrok głodnych rekinów, mających problemy na całym świecie, padł więc na SKOK-i. A Platforma z troską się nad pomysłem pochyliła. Warto zarżnąć ostatnią polską instytucję za kolejny medal w Berlinie."

Niestety dużo wskazuje na to, że Karnowski ma racje. Platforma Obywatelska, która wielokrotnie już usługiwała lobby bankowemu (vide: PO-PSL przeciwko podatkowi bankowemu), mogła dostać zlecenie na uchwalenie prawa ograniczającego niezależność SKOKów. Pierwsza nowelizacja ustawy o kasach oszczędnościowo-kredytowych z 2009 roku, która wchodzi w życie w październiku, okazała się być jednak niewystarczająca (warto przypomnieć, że po jej uchwaleniu w sejmie przez PO, ówczesny prezydent - Lech Kaczyński, skierował do Trybunału Konstytucyjnego 72 zmiany wprowadzone przez partię Donalda Tuska z wnioskiem o zweryfikowanie czy są konstytucyjne. Po śmierci Kaczyńskiego, jego następca - Bronisław Komorowski, natychmiast wycofał z Trybunału wnioski o zweryfikowanie 70 zmian dzięki czemu nowelizacja będzie mogła wejść niebawem w życie. "Ówczesna nowelizacja nadawała się w całości do kosza – ilość naruszeń konstytucji była równa ilości artykułów tej ustawy" – twierdzi Bierecki). Lobby bankowe nadal może czuć się zagrożone konkurencją - a może bardziej alternatywą - jaką są dla nich w Polsce SKOK-i. Dlatego też w lipcu tego roku podjęto decyzję o kolejnej nowelizacji ustawy o kasach oszczędnościowo-kredytowych, która jeszcze bardziej zmniejsza niezależność SKOKów, a przy tym zdecydowanie zwiększa zasięg kontroli państwa i KNF. Przewodniczący Rady Nadzorczej KK SKOK - prof. Adam Jedliński, zauważa:

"Lipcowa nowelizacja likwiduje w pełni samorządność, samodzielność, wolność gospodarczą i niezależność działalności kas. Komisja Nadzoru Finansowego będzie mogła przyłączyć kasę działającą w oparciu m.in. na podstawie prawa spółdzielczego – na podstawie własnej, arbitralnej decyzji – do banku, będącego spółką akcyjną. Na kasy nałożono szereg nieistniejących dotąd obowiązków i pozbawiono możliwości działania jej Funduszu Stabilizacyjnego"

W tym miejscu warto ponownie zacytować Karnowskiego, który całą tą sytuację podsumowuje następująco:

"Tusk, jego partia i jego media z całą dostępną siłą forsują więc plan przejęcia SKOK-ów przez zagraniczny, spekulacyjny kapitał. A potem zniszczenia. Wszak banki zachodnie muszą gdzieś zarabiać, za coś finansować swoje społeczne zobowiązania w krajach rodzimych. Do tego się to sprowadza. Warto by Polacy wiedzieli, że o to w tym wszystkim chodzi. Złodzieje szykują się do kolejnego brudnego dealu."

* * *

Afera Amber Gold spadła Tuskowi i banksterom z nieba. Na jej kanwie można było zbudować narrację uderzającą w ostatni polski bastion finansowej niezależności. Brudną robotą zajęły się pro-rządowe media. Jakie będą tego efekty? Wiele nadal zależy od nas, Polaków - czy w najbliższym czasie uda nam się pozbawić władzy kolesiów z Platformy, będących marionetkami w rękach zagranicznych banksterów. 


Źródło informacji i cytatów:
- Michał Karnowski: "Najwyraźniej rekiny finansjery zgłodniały. Żądają świeżego mięsa. Żądają możliwości wypatroszenia kolejnej ofiary" (wPolityce.pl)
- Maciej Pawlak: "SKOK-i pod presją PO" (niezalezna.pl)

Tagi: BANKI W POLSCE | ATAK NA SKOK | PATOLOGIE III RP | CYTATY
bezpośredni link do tekstu

 


 

 

c   c
 
 

(c) Niewygodne.info.pl  2011-2012 | idea | kontakt