niewygodne.info.pl

 

     Mafia VAT mogła kraść za Tuska i Rostowskiego, bo system podatkowy był rozszczelniany przez lobbystów?

czwartek, 22.11.2018 r.

  

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Słowa Pawła Grasia o tym, że produkcja narkotyków w Polsce jest już "absolutnie nieopłacalna", a opłacalne są oszustwa VAT nie powinny nas dziwić, gdy wsłuchamy się w to, co mówiła wczoraj na komisji d/s wyłudzeń VAT Elżbieta Chojna-Duch - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów z czasów pierwszego rządu Tuska. Z jej słów wynikało, że system podatkowy w Polsce w czasach pierwszego rządu PO był celowo rozszczelniany przez lobbystów, którzy mieli łatwy dostęp do Ministerstwa Finansów i przejmowali proces legislacyjny od urzędników resortu!

 

- "Ten rząd przez półtora roku zrobił więcej w zakresie uszczelniania systemu VAT niż poprzednicy przez dziesięć lat" - powiedział o rządzie PiS w maju 2017 roku Tomasz Kassel, partner w PwC. Skąd taka opinia? Wystarczy popatrzeć na liczby. Dochody państwa z tytułu podatku VAT wzrosły w 2017 roku o 30 mld zł względem roku 2016 i aż o 44 mld zł względem roku 2013. W tym roku będzie jeszcze lepiej.

     

r e k l a m y


       

Powyższa różnica w dochodach wynika z istnienia w poprzednich latach dużej "luki w VAT", czyli procentowej różnicy między wpływami z tytułu podatku VAT jakie państwo powinno osiągać, a wpływami rzeczywiście osiąganymi. Skąd ta luka się wzięła i dlaczego urosła ona w okresie rządów PO-PSL? Dlaczego Paweł Graś na ujawnionej niedawno przez TVP taśmie z września 2013 roku mówił, że "absolutnie nie opłaca się już produkcji narkotyków, tylko VAT"?

Nie wykluczone, że częściową odpowiedź na to pytanie udzieliła wczoraj
Elżbieta Chojna-Duch - podsekretarz stanu w Ministerstwie Finansów z czasów pierwszego rządu Tuska. W trakcie posiedzenia komisji śledczej d/s wyłudzeń VAT powiedziała, że proces legislacyjny przejmowali od urzędników resortu finansów zewnętrzni doradcy, którzy "rozszczelniali" system podatkowy w Polsce, co jej zdaniem było nie tylko szkodliwe dla resortu, ale również dla Polski. Na pytanie czy widziała, że nadchodzą i są już prowadzone wyłudzenia przestępcze podatków, w tym podatku VAT, i nie znajdowała partnera do rozmów po stronie Ministerstwa Finansów, odpowiedziała: - "No, tak to można określić".

r e k l a m y


 

Przypomnijmy - szacuje się, że w 2007 roku luka VAT miała charakter marginalny i wynosiła w naszym kraju około 5 proc. W ciągu kilku kolejnych lat urosła ona jednak do poziomu ponad 23 proc.! W przełożeniu na wartości nominalne, to około 50,4 mld zł rocznie! Fakty są takie, że nasze państwo było okradane na potęgę i mało kto się tym rzeczywiście przejmował (o podejmowaniu konkretnych decyzji nie wspominając).

 

Źródło: Elżbieta Chojna-Duch: Sławomir Nowak wpływał na treść prawa podatkowego (PolskieRadio.pl)
Źródło: Szef komisji śledczej ds. VAT: Rostowski i Nowak mogli przekroczyć swoje uprawnienia. Złożymy zawiadomienia do prokuratury (Dziennik.pl)
Źródło: Paweł Graś u Sowy: Absolutnie nie opłaca się już produkcja narkotyków, teraz tylko VAT (TVP.info)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP