niewygodne.info.pl

 

     Poseł partii rządzącej ma zostać prezesem niemieckiego TK. To jak to jest z tą praworządnością w Niemczech?

wtorek, 20.11.2018 r.

  

foto: Reisefreiheit.eu (Pixabay.com / CC0)

Kandydatem na sędziego niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego został Stephan Harbarth. To czynny polityk, wiceprzewodniczący klubu poselskiego CDU/CSU w Bundestagu. Niemcy idą śladem Polski? A może to Polska idzie śladem Niemiec? Wszak w przypadku Sądu Najwyższego sposób powoływania sędziów jest obecnie taki sam, jak u naszych zachodnich sąsiadów. Różnica jest taka, że w Niemczech sposób ten obowiązuje dłużej i dlatego "wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi" (słowa Anne Sanders, niemieckiej ekspert prawnej pracującej dla Rady Europy).

 

Słowa Anne Sanders, która porównując sposób wyboru sędziów do Sądu Najwyższego stwierdziła, że system obowiązujący w Polsce będzie taki sam jak w Niemczech, a jedyną różnicą będzie to, że w Niemczech obowiązuje on dłużej i dlatego "wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi", mogą szokować. Wszak fraza o "wypracowaniu sobie takiego mechanizmu" brzmią jak słowa Małgorzaty Kidawy-Błońskiej, która w kontekście OFE mówiła o "jakiś kwotach, które wynikają z różnych takich działań".

     

r e k l a m y


       

Przypomnijmy, że niemiecki Sąd Najwyższy (Federalny Trybunał Sprawiedliwości) w połowie jest wybierany przez polityków zasiadających Bundestagu (16 sędziów), a w drugiej połowie przez polityków piastujących landowe urzędy ministrów sprawiedliwości (16 sędziów). 

Ostatnie doniesienia z Berlina sugerują, że członkiem
niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego ma zostać Stephan Harbarth - czynny polityk, wiceprzewodniczący klubu poselskiego CDU/CSU, od 2009 roku zasiadający w Bundestagu. Pikanterii sprawie dodaje fakt, iż za dwa lata może on zostać prezesem tamtejszego TK. 

Przekładając tę sytuację na nasz rodzimy grunt - spróbujmy sobie wyobrazić, że
członkiem polskiego TK ma zostać np. Stanisław Piotrowicz (były prokurator, a obecnie poseł PiS), albo Krystyna Pawłowicz (była wykładowca akademicki, profesor prawa). Czyż w Polsce nie mieli byśmy wówczas do czynienia ze skandalem, którego echa byłyby słyszalne w każdej części Europy?

r e k l a m y


 

Harbarth nie jest konstytucjonalistą z uniwersytetu, lecz aktywnym politykiem. Jego wybór może wzbudzić kontrowersje, szczególnie, gdy przypomnimy sobie, jak to niemieccy politycy wytykali Polsce próby "upolitycznienia" TK czy SN. Twierdzenie, że "w Niemczech taki system obowiązuje dłużej" i że "wypracował sobie taki mechanizm kontroli i równowagi", mają w tym przypadku znaczenie jak śniegi zeszłe.

 

Źródło: Die Welt: kontrowersyjna nominacja posła CDU na sędziego TK (DW.com)
Źródło: Niemiecka prawniczka: "Polska, demontowane państwo prawa" (DW.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP