niewygodne.info.pl

 

     Jeśli Getin się wywróci (depozyty = 46,8 mld zł), to rząd PiS będzie miał gigantyczny problem (BFG = 16 mld zł)

piątek, 16.11.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Absolutnie nikomu nie powinno zależeć na upadku Getin Noble Banku. A szczególnie nie powinno na tym zależeć rządowi (ktokolwiek by nie rządził). Powód? - Zgodnie z ostatnim raportem finansowym tego banku na koniec II kwartału br. łączna kwota zgromadzonych tam depozytów była równa 46,8 mld zł. Depozyty klientów są chronione przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG). Problem w tym, że saldo tego funduszu wynosi obecnie ok. 16 mld zł. Jeśli zatem Getin się zachwieje, to nie wiadomo skąd rząd miałby wziąć pieniądze na wypłatę gwarantowanych depozytów. 

 

Getin już od dłuższego czasu znajduje się w złej kondycji. W wynikach finansowych za zeszły rok ten kontrolowany przez Leszka Czarneckiego bank wykazał 573,3 mln zł straty. Pierwsze półrocze 2018 roku również zakończyło się stratą w wysokości 163,8 mln zł. Słabe wyniki są konsekwencją tzw. "złych" (tj. niespłacanych) kredytów, których współczynnik, jak na warunki polskie, jest w przypadku Getin Noble Banku bardzo wysoki. 

     

r e k l a m y


       

Ostatnie wydarzenia Getinowi zdecydowanie nie pomogły. Inwestorzy giełdowi wpadli w panikę i zaczęli wyprzedawać posiadane przez siebie akcje tego banku. Niektórzy klienci również nie wytrzymali presji medialnej i wczoraj ustawiali się w długich kolejkach do kas, aby wypłacić posiadane w Getinie oszczędności. A taka sytuacja jest bardzo niebezpieczna dla płynności banku i w krótkim czasie może spowodować jego niewypłacalność.

Eksperci uspokajają i przypominają, że przeciętny klient banku może spać spokojnie, bo nawet w skrajnej sytuacji upadku banku, państwo - a dokładniej
Bankowy Fundusz Gwarancyjny (BFG) - gwarantuje równowartość środków zgromadzonych na rachunkach i lokatach do 100 tys. euro, a więc około 430 tys. zł.

Problem w tym, że
na koniec 2017 roku saldo funduszu gwarancyjnego banków w ramach BFG wynosiło 10,756 mld zł, a saldo funduszu przymusowej restrukturyzacji banków w ramach BFG - 3,573 mld zł. Łącznie - 14,329 mld zł. Uwzględniając to jak zmieniało się saldo tych funduszy między 2016 a 2017 rokiem można wywnioskować, że obecnie łączna suma zgromadzona na funduszu gwarancyjnym banków oraz funduszu przymusowej restrukturyzacji to ok. 16 mld zł.

r e k l a m y


 

Jeśli powyższą sumę zestawimy z sumą zgromadzonych w Getinie depozytów (na koniec II kwartału 46,846 mld zł), to uwidacznia nam się skala potencjalnego problemu przed jakim musiałby stanąć rząd Morawieckiego, gdyby - nie daj Boże - Getin nie wytrzymał "run-u na bank".

 

Źródło: Wyniki finansowe Getin Noble Bank (Bankier.pl)
Źródło: Getin uspokaja klientów. Pieniądze są bezpieczne (Money.pl)
Źródło: Łukasz Jańczak (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP