niewygodne.info.pl

 

     Na dnie Bałtyku ułożono już 240 km Nord Stream 2! Nie wykluczone, że będzie musiał przeciąć obszar Natura 2000

czwartek, 15.11.2018 r.

  

foto: mat. prasowy

Wszystko wskazuje na to, że nic i nikt już nie jest w stanie zatrzymać budowy drugiego rosyjsko-niemieckiego gazociągu omijającego nasz kraj. Spółka Nord Stream 2 AG poinformowała, że ułożono już 124 mil morskich (240 km) tego gazociągu. Co istotne - nie wykluczone, że aby ominąć wody terytorialne Danii (a tym samym uniemożliwić rządowi w Kopenhadze ewentualne zatrzymanie realizacji tego projektu) będzie on musiał przeciąć obszar chroniony Natura 2000.

 

Zgodnie z oficjalnym komunikatem spółki Nord Stream 2 AG (która, co warto podkreślić, ma międzynarodowy charakter, bowiem powstała z inicjatywy rosyjskiego Gazpromu, niemieckich E.On i BASF-Wintershall, brytyjsko-holenderskiego Royal Dutch Shell, austriackiego OMV oraz francuskiego Engie) na 6 listopada na dnie Bałtyku ułożono już 240 kilometrów gazociągu Nord Stream 2.

     

r e k l a m y


       

Grożenie sankcjami ze strony władz USA wobec firm, które uczestniczą w budowie tego gazociągu nic nie daje. Statki należące do włoskiej firmy Saipem oraz szwajcarskiej Allseas nieprzerwanie układają nowe kilometry rur. Wydaje się, że jedyną opcją, która może opóźnić budowę tego gazociągu jest brak zgody władz w Kopenhadze na położenie rur na terenie duńskich wód terytorialnych na południe od wyspy Bornholm. Warto zauważyć, że ubiegłym roku Dania przyjęła ustawę, która daje rządowi prawo do niewydania zgody na budowę, jeśli dany projekt przechodzący przez morze terytorialne będzie zagrażać polityce zagranicznej i bezpieczeństwu Królestwa (do dzisiaj zgoda wobec Nord Stream 2 nie została wydana). 

Niemcy z Rosjanami przygotowali jednak scenariusz alternatywny. W razie braku zgody ze strony Danii na położenie rur na terenie duńskich wód terytorialnych,
Nord Stream 2 miałby pójść trasą omijającą wyspę Bornholm od północy. Wówczas rury gazociągu miałby biec poprzez terytorium wyłącznej strefy ekonomicznej Danii (a nie przez wody terytorialne). W takim przypadku władze w Kopenhadze nie mogłyby bezpośrednio zablokować inwestycji.

r e k l a m y


 

Co prawda ze scenariuszem alternatywnym jest taki problem, że uwzględnia on wytyczenie trasy gazociągu również poprzez obszary chronione w ramach programu Natura 2000, no ale przecież Niemcy z Rosjanami z nie takimi kwestiami już sobie radzili w przeszłości. Skoro przy budowie Nord Stream 1 udało się przekupić ekologów, to dlaczego taki sam manewr nie miałby się powieść teraz. Wszak wszystko ma swoją cenę.

 

Źródło: Marszałkowski: Gazprom może przyspieszyć Nord Stream 2, ale czy USA mu pozwolą? (BiznesAlert.pl)
Źródło: Sawicki: Czy offshore opóźni Nord Stream 2? (BiznesAlert.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP