niewygodne.info.pl

 

     Stefan Michnik już raz uniknął ekstradycji do Polski. W 2010 roku wstawił się za nim szwedzki sąd

piątek, 9.11.2018 r.

  

foto: IPN

Przypomnijmy, że pierwszy Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika został wydany przez Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie już 2010 rok. Niestety szwedzki sąd uznał, że wniosek o ekstradycję Michnika do Polski nie zasługuje na pozytywne rozpatrzenie, bowiem przestępstwa jakich się dopuścił w Polsce w latach 50-tych XX wieku, na terytorium Szwecji już się przedawniły. Tym razem ma być inaczej, bo Michnikowi postawiono zarzut zbrodni przeciwko ludzkości, a one się nie przedawniają.

 

Stefan Michnik to przyrodni brat Adama Michnika (mieli wspólną matkę). W latach 1951 - 1957 służył w Ludowym Wojsku Polskim, gdzie doszedł do stopnia porucznika. Przede wszystkim jednak przewodniczył składom sędziowskim wydającym wyroki śmierci na polskich żołnierzach. Oprócz tego regularnie donosił tajnym służbom bezpieczeństwa i był rezydentem wojskowych służb informacyjnych. 

     

r e k l a m y


       

W kwietniu 1952 roku zaczął przewodniczyć składom sędziowskim sądzącym schwytanych żołnierzy podziemia niepodległościowego i członków dawnej partyzantki antyhitlerowskiej, których skazywał na śmierć lub długoletnie więzienie.

W 1969 roku wyjechał do Szwecji (odmówiono mu wizy USA), gdzie mieszkał jako emerytowany bibliotekarz w miasteczku Storvreta, około 10 kilometrów od Uppsali. Obecnie podobno mieszka w Göteborgu.

18 listopada 2010 r. sąd w Uppsali odmówił wydania Stefana Michnika do Polski tłumacząc, że
czyny które mają mu być zarzucone w Polsce, a umieszczone w europejskim nakazie aresztowania, w świetle prawa obowiązującego w Szwecji, uległy przedawnieniu

Z uwagi na fakt, iż Michnik co najmniej
od 2008 roku unika jakichkolwiek kontaktów zarówno z przedstawicielami polskiego wymiaru sprawiedliwości, jak też z właściwą polską placówką dyplomatyczną, a stawiane mu zarzuty są niezwykle poważne, w dniu 31 lipca 2018 roku prokurator Oddziałowej Komisji Ścigania Zbrodni przeciwko Narodowi Polskiemu w Warszawie wystąpił z wnioskiem do Wojskowego Sądu Garnizonowego w Warszawie o zastosowanie tymczasowego aresztowania wobec Stefana Michnika.

Postanowieniem z dnia 14 sierpnia 2018 roku Wojskowy Sąd Garnizonowy w Warszawie zastosował wobec Stefana Michnika środek zapobiegawczy w postaci
tymczasowego aresztowania na okres trzech miesięcy od dnia zatrzymania. 16 września 2018 roku wystąpiono z wnioskiem do Wojskowego Sądu Okręgowego w Warszawie o wydanie Europejskiego Nakazu Aresztowania Stefana Michnika, który może być podstawą do wydania podejrzanego władzom w Polsce.

W uzasadnieniu wniosku argumentowano, że aktywność orzecznicza sędziego Stefana Michnika stanowiła element działalności w strukturach państwa totalitarnego, posługującego się na wielką skalę
terrorem wobec przeciwników politycznych, w tym wobec członków legalnie działającej partii politycznej, tj. Polskiego Stronnictwa Ludowego, oraz żołnierzy przedwojennego Wojska Polskiego w celu ich fizycznej eliminacji ze społeczeństwa.

W dniu 26 października 2018 roku Wojskowy Sąd Okręgowy w Warszawie uwzględnił wniosek prokuratora i wydał
Europejski Nakaz Aresztowania Stefana Michnika. W uzasadnieniu sąd wskazał, iż czyny, o które podejrzany jest Stefan Michnik, stanowią zbrodnie komunistyczne i jednocześnie należy je uznać za zbrodnie przeciwko ludzkości, co odpowiada obowiązującym regulacjom międzynarodowego prawa karnego, tj. zapisom Rzymskiego Statutu Międzynarodowego Trybunału Karnego. Sąd uznał ponadto, że podejrzany ukrywa się przed polskimi organami wymiaru sprawiedliwości, albowiem unika jakichkolwiek kontaktów z prokuraturą prowadzącą postępowanie karne w tej sprawie i zaniechał współpracy z właściwą polską placówką dyplomatyczną, a nawet zaprzestał odbioru kierowanej do niego w śledztwie korespondencji.

r e k l a m y


 

Ciekawe jak tym razem zachowa się szwedzki wymiar sprawiedliwości. Wstępnie wygląda na to, że nie będzie mógł odmówić ekstradycji brata Adama Michnika do Polski z uwagi na przedawnienie przestępstwa, bowiem zbrodnie przeciwko ludzkości na całym świecie nie ulegają przedawnieniu. W grę wchodzi jeszcze fortel w postaci oskarżenia Polski o brak praworządności, ale to byłaby już ostra jazda po bandzie.

 

Źródło: Europejski Nakaz Aresztowania byłego sędziego Wojskowego Sądu Rejonowego w Warszawie Stefana Michnika (Ipn.gov.pl)
Źródło: Stefan Michnik (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP