niewygodne.info.pl

 

     Gdyby wynagrodzenia rosły tak szybko jak PKB, to dziś statystyczny Polak zarabiałby o 1.834 zł więcej!

piątek, 9.11.2018 r.

  

foto: frycyk01 (Pixabay.com / CC0)

Okazuje się, że gdyby w latach 2000 - 2017 wynagrodzenia w Polsce rosły w tempie, w jakim rosło PKB, to statystyczny Polak w 2017 roku zarabiałby średnio o 1.834 zł brutto więcej niż zarabia obecnie (średnia pensja w IV kwartale 2017 roku wynosiłaby nie 4.517 zł lecz 6.351 zł). Jeszcze ciekawiej wygląda wyliczenie, zgodnie z którym polskie zarobki zrównają się ze średnią UE dopiero za... 59 lat! Powyższe dane to wyniki najnowszego raportu przygotowanego przez firmę Grant Thornton.

 

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że płace w Polsce rosną wolnej niż PKB. Jaki jest tego powód? Otóż dzięki temu dla wielu zagranicznych inwestorów, którzy przenoszą do naszego kraju swoje zakłady produkcyjne czy centra usług, nadal jesteśmy atrakcyjnym regionem do inwestowania i pomnażania zysków. Innymi słowy - finansowe konsekwencje naszego wzrostu są w dużej części konsumowane poza granicami Polski.

     

r e k l a m y


       

Ile jednak na tym rzeczywiście tracimy? Eksperci z Grant Thornton (firmy świadczącej usługi audytorskie i doradcze) policzyli. Okazało się, że gdyby w latach 2000 - 2017 wynagrodzenia w naszym kraju rosły w tempie wzrostu PKB, to statystyczny Polak w 2017 roku zarabiałby średnio o 1.834 zł brutto więcej niż zarabia obecnie. Średnia pensja w IV kwartale 2017 roku wynosiłaby 6.351 zł brutto (a nie 4.517 zł).

Zliczając łącznie od 2000 roku wszystkie "stracone" w ten sposób pensje, twórcy raportu z Grant Thornton doszli do wniosku, że
gdyby pensje rosły w tempie wzrostu PKB, to przeciętny Polak zarobiłby w okresie 2000 - 2017 o 190,3 tys. zł więcej. Chyba nie muszę nikomu tłumaczyć, jak gigantyczne byłby to pieniądze w skali całej gospodarki. Wystarczy tylko pomyśleć, że w Polsce jest ok. 17,5 mln osób czynnych zawodowo. Jeśli uznać, że każdy z nich "stracił" 190,3 tys. zł, to okaże się, że we wspomnianym okresie z naszej gospodarki wyparowało 3 bln 330 mld zł!

r e k l a m y


 

Oczywiście powyższe dane to tylko szacunki. Jednak to, że nasza gospodarka w okresie dynamicznego rozwoju była niemiłosiernie drenowana potwierdzają choćby oficjalne statystyki Ministerstwa Finansów na temat transferów wypływających z Polski z tytułu z odsetek, należności licencyjnych, kosztów doradczych, księgowych, dywidend i innych przychodów osiąganych przez zagraniczne podmioty. Okazuje się, że w latach 2005 - 2015 z Polski legalnie wytransferowano z tego powodu aż 537,8 mld zł. 

 

Powyższe tłumaczy dlaczego dotychczasowy wzrost PKB nie szedł w parze ze wzrostem wynagrodzeń, a polskie zarobki zrównają się ze średnią UE dopiero za 59 lat.

 

Źródło: Pensje w Polsce pół wieku za unijną średnią (GrantThornton.pl)
Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 14857 (Sejm.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP