niewygodne.info.pl

 

     Burmistrz z PiS został wiceprezesem w Lotosie. Wyborcy uznali to za arogancję władzy i pogonili jego następce

wtorek, 6.11.2018 r.

  

foto: Elekes Andor (Wikipedia / CC by SA 4.0)

Jeszcze 4 lata temu Pelplin był fenomenem na wyborczej mapie woj. pomorskiego. To tutaj w 2014 r. wybory na burmistrza wygrał Patryk Demski - lojalny członek PiS, który dzięki sprawnej kampanii wprowadził swoich ludzi również do rady miasta. Bastion PiS na Pomorzu nie ostał się jednak długo. Pomimo benefitów z budżetu centralnego, wizyt premiera i prezydenta, obecny kandydat PiS wybory na burmistrza przegrał z kretesem. Powód? - Rezygnacja Demskiego z rządzenia miastem i powołanie do zarządu państwowego Lotosu na kilka miesięcy przed wyborami.

 

Wynik wyborczy Patryka Demskiego z 2014 roku był swego czasu szeroko komentowany. Był to jedyny kandydat PiS, który zdołał wygrać w województwie pomorskim. Nie dość, że zwyciężył w boju o urząd burmistrza Pelplina (pokonując swojego rywala stosunkiem 55,17 proc. do 44,83 proc.), to jeszcze dzięki sprawnej kampanii wyborczej wprowadził ludzi PiS zarówno do rady gminy, jak i powiatu. 

     

r e k l a m y


       

Pelplin stał się bastionem PiS na Pomorzu. To tam odbywały się wojewódzkie uroczystości państwowe. To tam przyjeżdżali ministrowie, premierzy (Szydło i Morawiecki), czy nawet sam prezydent. W Pelplinie zaczęto również chętniej wydawać pieniądze budżetu kraju oraz spółek Skarbu Państwa. Jednym słowem - mieszkańcy mogli odczuć, że miastem rządzi odpowiedni człowiek, który z ekipą władzy centralnej żyje w dobrych relacjach i może wiele załatwić.

Wszystko jednak do czasu. W maju br.
Rada Nadzorcza Grupy Lotos powołała Demskiego na stanowisko wiceprezesa zarządu ds. inwestycji i innowacji. Sam Demski długo się nie zastanawiał i zrezygnował z urzędu burmistrza Pelplina. - "To skok na kasę samorządowców z PiS" - twierdzili wówczas działacze lokalnej opozycji. - "PiS-owi nie zależy na samorządach, tylko na kasie" - wtórowała pochodząca z Gdańska posłanka PO Agnieszka Pomaska. 

Czy te narracje trafiły do wyborców, którzy jeszcze w 2014 roku byli w stanie oddać swój głos na Demskiego i zrobić z Pelplina bastion PiS na Pomorzu? Wiele wskazuje na to, że tak i to z nawiązką.
W niedzielnych wyborach na burmistrza Pelplina kandydat PiS poległ z kandydatem lokalnego komitetu wyborczego stosunkiem 37,60 proc. do 62,40 proc. Nie pomogły uprzywilejowana pozycja Pelplina na tle innych miast regionu, benefity z budżetu centralnego czy cykliczne wizytacje najważniejszych osób w państwie. Decyzja Demskiego o porzuceniu Pelplina i wybór dobrze płatnego stanowiska w zarządzie petrochemicznego kolosa zostały odczytane jako wyraz arogancji władzy wobec wyborców, którzy zawierzyli lokalnym przedstawicielom partii Jarosława Kaczyńskiego.

r e k l a m y


 

W PiS muszą w końcu zrozumieć prostą zasadę, że to wyborcy dają władzę, ale również mogą ją odbierać. Aby nie potęgować wrażenia, jakoby "PiS-owi nie zależało na samorządach, lecz tylko na kasie", przypadki takie jak ten Demskiego nie mogą się powtarzać. Inaczej wybory w 2019 roku PiS przegra nie tylko w dużych miastach, ale również na prowincji czy w takich miejscowościach jak Pelplin, które jeszcze do niedawna uchodziły za bastiony partii Jarosława Kaczyńskiego.

 

Źródło: Wybory na burmistrza Pelplina 2018 (PKW.gov.pl)
Źródło: Wybory na burmistrza Pelplina 2014 (PKW.gov.pl)
Źródło: Nowy zarząd Lotosu. Bonca, Kawula i Demski (Trojmiasto.pl)
Źródło: "Skok Demskiego na kasę". Posłanka PO krytykuje burmistrza Pelplina za przejście do zarządu Lotosu (Wyborcza.pl)
Źródło: Nasza Polska (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP