niewygodne.info.pl

 

     Szwecja ma 3 elektrownie atomowe. Cena hurtowa energii: ~193 zł/MWh. Polska nie ma żadnej. Cena: ~303 zł/MWh

poniedziałek, 5.11.2018 r.

  

foto: 12923 (Pixabay.com / CC0)

W sobotni poranek ceny hurtowe energii elektrycznej w Polsce przebiły barierę 300 zł/MWh. W tym samym czasie ceny hurtowe energii elektrycznej w Szwecji kształtowały się na poziomie odpowiadającym równowartości 193 zł/MWh. Jak to możliwe? Skąd bierze się aż tak wielka różnica? Odpowiedź jest bardzo prosta. W Szwecji funkcjonują obecnie 3 elektrownie atomowe, w których działa 10 reaktorów produkujących czystą i tanią energię. W Polsce nie ma żadnej elektrowni atomowej. Jest za to 17 elektrowni wykorzystujących coraz droższą technologią węglową.

 

Polska energetyka węglem stoi. W kraju mamy 17 elektrowni opalanych węglem (kamiennym albo brunatnym) oraz ponad 30 elektrociepłowni, które w większości również wykorzystują technologie węglowe (tylko niektóre są gazowe lub wykorzystują biomasę). W efekcie około 85 proc. wytwarzanej w Polsce energii elektrycznej pochodzi ze spalania węgla.

     

r e k l a m y


       

Niestety tak wysoki odsetek uzależnienia energetyki od węgla ma obecnie bardzo negatywne konsekwencje finansowe. Od pewnego czasu rosną ceny uprawnień do emisji CO2. Jeszcze na początku października br. cena uprawnienia do emisji 1 tony CO2 kształtowała się na poziomie 20,98 euro i w ciągu roku wzrosła dokładnie o 201 proc. To oczywiście przełożyło się na koszty produkowanej w Polsce energii. 

W sobotni poranek
hurtowa cena energii elektrycznej w Polsce dotarła do poziomu 303 zł/MWh. W tym samym czasie ceny hurtowe energii elektrycznej w Szwecji kształtowały się na poziomie odpowiadającym równowartości 193 zł/MWh

 

Jak to możliwe? Otóż w Szwecji działają obecnie 3 elektrownie atomowe (Forsmark, Oskarshamn oraz Ringhals), które produkują tanią i czystą energię elektryczną. Co istotne - Szwecja jest w stanie tą tanią energię eksportować do Polski! Według oficjalnych danych Polskich Sieci Elektroenergetycznych (PSE) - w okresie od 1 stycznia do 30 czerwca 2018 roku do Polski wpłynęło łącznie 4705,1 GWh energii elektrycznej (tj. o 43 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego). Najwięcej energii w pierwszym półroczu sprowadziliśmy ze Szwecji (1704,8 GWh). Dopiero na drugim miejscu były Niemcy (1006,3 GWh), a na trzecim Litwa (930,6 GWh). Taki rozkład importu nie powinien nas dziwić, szczególnie gdy spojrzymy na dane dotyczące hurtowych cen energii z sobotniego poranka (303 zł/MWh w Polsce vs 193 zł/MWh w Szwecji).

r e k l a m y


 

Sytuacja mogłaby wyglądać zupełnie inaczej, gdyby nasz kraj dołączył do grona państw, w których funkcjonują elektrownie atomowe. Niestety, swego rodzaju paraliż decyzyjny w zakresie rozpoczęcia budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej panuje już od kilku dobrych lat. Zamiast zdecydować się na atom, rządzący niedawno wskazali, że słusznym będzie budowa nowego bloku węglowego Elektrowni Ostrołęka. Takimi decyzjami rynkowych cen energii nie da się w naszym kraju obniżyć.

 

Źródło: Europejska energetyka się łączy. Polska zostaje sama (WysokieNapiecie.pl)
Źródło: W I półroczu 2018 import prądu do Polski przekroczył 4,7 TWh (Wnp.pl)
Źródło: Lista elektrowni w Polsce (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP