niewygodne.info.pl

 

     Gdyby decyzję o budowie Gdyni podejmowano w III RP, to zagraniczne media zohydzałyby ten pomysł niemiłosiernie

piątek, 2.11.2018 r.

  

foto: freestocks photos (Pixabay.com / CC0)

Aby Polska mogła się rozwijać w dotychczasowym tempie zachowany musi zostać potencjał ludnościowy (tj. minimum ~38 mln mieszkańców) oraz ulepszony potencjał infrastrukturalny. Aby spełnić ten drugi cel rozpoczęto rozbudowę portu w Gdańsku (tak, aby stał się on centralnym portem w basenie Morza Bałtyckiego) oraz podjęto się planów budowy Centralnego Portu Komunikacyjnego - lotniczego huba na region Europy Środkowo-Wschodniej. Niestety polskojęzyczne media kontrolowane przez zagraniczny kapitał mogą zrobić wiele, aby te inicjatywy zohydzić.

 

Nie mam co do tego prawie żadnych wątpliwości - gdyby decyzję o budowie "od zera" miasta i portu w Gdyni miał podjąć którykolwiek ze współczesnych rządów III RP (a nie ten z okresu II RP), to polskojęzyczne media należące do zagranicznego (np. niemieckiego) kapitału obśmiewałyby ten pomysł niemiłosiernie. Wszystkie, choćby nawet zupełnie nieistotne, negatywne konsekwencje takiej decyzji zostałyby przez te media podniesione do rangi gigantycznych problemów, nieomal rozwojowych blokerów, które uderzają w fundamenty polskiej państwowości. Wszystko po to, aby storpedować w zarodku pomysł, którego realizacja byłaby zagrożeniem dla interesów niemieckich

     

r e k l a m y


       

Ta "medialna dywersja" na szczęście nie istniała w czasach II RP. Dzięki temu Gdynię wraz portem, będącym polskim oknem na świat, szczęśliwie udało się wybudować. W realiach dzisiejszej III RP nie byłoby to takie oczywiste czego najlepszym przykładem jest sprawa Centralnego Portu Komunikacyjnego (CPK)

Przypomnijmy, że
CPK to koncepcja węzła transportowego opartego na zintegrowanych ze sobą węzłach: lotniczym i kolejowym, spójnych z układem sieci drogowej. CPK ma być zlokalizowany pomiędzy Warszawą a Łodzią w miejscowości Baranów. 

Warto odnotować, że CPK miałby konkurować przede wszystkim z wciąż jeszcze budowanym
lotniskiem przesiadkowym pod Berlinem. Długo nie trzeba było czekać na reakcję. Należący do niemieckiego koncernu medialnego dziennik "Fakt" wypuścił artykuł o "rozpaczy Polaków" z powodu budowy CPK. Otóż w tekście pod tytułem: "Rząd Szydło wysiedli tych Polaków. Oto ich rozpacz", dziennikarze "Faktu" stwierdzili, że mieszkańcy gminy Baranów (gdzie ma powstać CPK) są zrozpaczeni, bowiem "Beata Szydło i jej rząd zmuszą ich, by zostawili swoje domy!". W artykule "Faktu" nie ma wzmianki o tym, że wywłaszczeniu (za godziwym odszkodowaniem opartym na cenach rynkowych) będą podlegać tereny, na których mieszka zaledwie 150 osób. Jeśli wziąć pod uwagę skalę inwestycji (lotnisko wraz z infrastrukturą ma zajmować teren blisko 8 km kwadratowych), to naprawdę niewiele. Trudno byłoby znaleźć lepszą lokalizację - patrząc przez pryzmat bliskości Warszawy i Łodzi, autostrady A1 i A2 oraz centralnej magistrali kolejowej. 

Tekst w "Fakcie" był jednak dopiero
początkiem nerwowych reakcji niemieckich mediów (czyli pierwszej linii obrony niemieckich interesów). Niemal w tym samym czasie teksty krytyczne wobec planów budowy CPK wypuściły "Frankfurter Allgemeine Zeitung" (w Niemczech) oraz należący do niemiecko-szwajcarskiego koncernu medialnego tygodnik "Newsweek" (w Polsce).

r e k l a m y


 

Należy mieć świadomość, że media elektroniczne to ważny obszar, który silnie oddziałuje na poglądy i decyzje obywateli. Oddanie tej sfery pod kontrolę zagranicznym podmiotom może generować poważne ryzyka. Rodzime interesy mogą być bowiem niezgodne z interesami państwa, z którego kapitał kontrolujący dane medium się wywodzi. A stąd już prosta droga do rozpoczęcia "medialnej dywersji" polegającej na zohydzaniu pomysłów i inicjatyw zgodnych z racją stanu naszego kraju (lecz niezgodnych z racją państw, z których wywodzi się kapitał kontrolujący polskojęzyczne redakcje).

 

Źródło: Rząd Szydło wysiedli tych Polaków. Oto ich rozpacz (Fakt.pl)
Źródło: Polen baut neuen Großflughafen (FAZ.net)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP