niewygodne.info.pl

 

     Zaorali fabrykę prochu do amunicji, której odbudowa pochłonie teraz 400 mln zł. Winnych brak!

środa, 31.10.2018 r.

  

foto: Brett_Hondow (Pixabay.com / CC0)

Zakłady "Pronit" w Pionkach niedaleko Radomia zostały założone w 1922 roku. Przez blisko 80 lat produkowano w nich proch do amunicji i materiały wybuchowe dla wojska. W 2000 roku zakłady popadły w poważne problemy finansowe i utraciły płynność. Zarząd "Pronitu" podjął wówczas decyzję, że jedynym możliwym rozwiązaniem będzie ogłoszenie upadłości. W krótkim czasie kontrolę nad majątkiem przejął syndyk. Wyprzedano wszystko co wartościowe, a linie produkcyjne rozmontowano. Teraz fabryka ma zostać przywrócona do życia. Koszt? - 400 mln zł!

 

Historia Zakładów Tworzyw Sztucznych "Pronit" w Pionkach sięga 1922 roku. Wówczas to władze odradzającej się Polski podjęły decyzję o utworzeniu Państwowej Wytwórni Prochu, która miała produkować dla Wojska Polskiego proch do amunicji oraz materiały wybuchowe. Lokalizacja wytwórni pośród lasów i mokradeł Puszczy Kozienickiej z dala od większych osad ludzkich, sprzyjała zachowaniu tajemnicy produkcji i utrudniała penetrację przez obce wywiady.

     

r e k l a m y


       

Podczas wojny wytwórnię przejęli hitlerowcy i reaktywowali produkcję prochów na potrzeby armii niemieckiej, przymusowo zatrudniając mieszkańców miasta oraz okolic. W 1944 roku okupanci przeprowadzili ewakuację wytwórni wywożąc z niej do Niemiec większość maszyn i urządzeń. Po wojnie wywieziony sprzęt udało się odzyskać i wkrótce zakłady w Pionkach mogły wznowić produkcję. 

W latach 50-tych nastąpiła rozbudowa zakładu. Rozpoczęto produkcję m.in.
ładunków prochowych do pocisków artyleryjskich. W drugiej połowie lat sześćdziesiątych wprowadzono dwa nowe wyroby dla potrzeb wojska. Były to "Pelikan" (ładunek wydłużony do rozminowywania pól minowych) oraz "Walizka" (miniaturowa wyrzutnia rakietowa). W latach 80-tych w zakładzie w Pionkach rozpoczęto produkcję ładunków miotających "Jaguar" (125 mm do armaty D-81 z łuską spalającą się) oraz "Jersey" (ładunek miotający 122 mm do haubic).

W
1994 roku nastąpiło przekształcenie zakładów "Pronit" w spółkę Skarbu Państwa, w której 100 proc. udziałów posiadało państwo polskie. Niedługo później z "Pronitu" wyodrębniono 11 spółek-córek

W 2000 roku spółka utraciła płynność finansową. Jej ówczesny zarząd wystąpił do Sądu Rejonowego w Radomiu z wnioskiem o ogłoszenie upadłości. 6 września 2000 r. sąd przychylił się do wniosku i ogłosił upadłość "Pronitu". W krótkim czasie kontrolę nad majątkiem przejął syndyk. Wyprzedano wszystko co wartościowe, a większość linii produkcyjnych rozmontowano. 

Kilka dni temu wiceszef MON
Wojciech Skurkiewicz potwierdził, że oddział należącej do Skarbu Państwa spółki MESKO ze Skarżyska-Kamiennej, który działa na pozostałościach majątku "Pronitu" nie posiada obecnie zdolności do wytwarzania prochów do większości typów amunicji produkowanej w Polsce.

r e k l a m y


 

Mając na uwadze powyższe rząd PiS podjął decyzję o rewitalizacji zakładu produkcji prochu i materiałów wybuchowych w Pionkach. Skurkiewicz potwierdził, że wstępne szacunki wskazują, że odbudowa potencjału do produkcji prochu dla Wojska Polskiego zajmie od trzech do pięciu lat i pochłonie ok. 400 mln zł

 

Czy tak się stanie w rzeczywistości? Tego nikt nie wie. Póki co na rewitalizację zakładu w Pionkach przekazano już 44,7 mln zł. Większość z tych pieniędzy poszła na "zapewnienie odbudowy podstawowych kompetencji". Co to znaczy? Nie wiadomo. Oby tylko nie powtórzyła się historia z korwetą "Gawron" dla Marynarki Wojennej, na którą wydano 1,2 mld zł, choć pierwotnie koszt miał być kilkukrotnie niższy...

 

Źródło: MON: przywrócenie produkcji prochu w Pionkach będzie kosztowało ok. 400 mln zł i zajmie 3-5 lat (Defence24.pl)
Źródło: Pronit (Wikipedia)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP