niewygodne.info.pl

 

     W co grają Amerykanie w/s Taurona? Strona polska ma zapłacić 2,5 mld zł odszkodowania

wtorek, 23.10.2018 r.

  

foto: Ministerstwo Energii (Twitter.com)

Trzeba przyznać, że Georgette Mosbacher - nowa ambasador USA w Polsce - jest bardzo obrotna. A to potępi wybicie szyby w synagodze w Gdańsku przez chorego psychicznie mężczyznę, a jak trzeba to i z ministrem energii się spotka, aby dogadać różne kwestie. Jakie? Z pewnością jest ich wiele. Budowa nowej elektrowni w Ostrołęce, którą ma realizować amerykański koncern GE czy dostawy gazu do Świnoujścia to jedno. Na radarach powinna być również sprawa odszkodowania, jakie amerykańska firma Invenergy chce od Skarbu Państwa.

 

Przypomnijmy - w 2010 roku Amerykanie ze spółki energetycznej Invenergy podpisali ze spółką Polska Energia - Pierwsza Kompania Handlowa Sp. z o.o. (w skrócie: "PE-PKH", która była w całości kontrolowana przez Tauron) 15-letnią umowę na sprzedaż energii elektrycznej i zielonych certyfikatów produkowanych przez farmy wiatrowe należące do Invenergy. Problematyczne w tej umowie było porozumienie w zakresie ceny odsprzedaży energii wyprodukowanej przez Amerykanów. PE-PKH zgodziła się bowiem, aby cena zakupu energii od Invenergy była niższa o 15-20 proc. od ówczesnych cen rynkowych, lecz w zamian miała być niezmienna przez - uwaga - 15 lat (!).

     

r e k l a m y


       

Problemy zaczęły się już w 2012 roku kiedy ceny "zielonej energii" w Polsce zaczęły drastycznie spadać. W ciągu roku obniżyły się one o ponad 70 proc. i nagle PE-PKH znalazło się w czarnej d... ze swoim "stałym" kontraktem z Invenergy, na dostawy zielonej energii po zupełnie już nieaktualnej cenie. 

Tauron (jako właściciel PE-PKH) rozpoczął próby zmiany kontraktu z Amerykanami, tak aby dostosować go do nowych realiów. Niestety, nie przyniosło to rezultatu, dlatego władze spółki postawiły PE-PKH w... stan likwidacji (2014 rok), tak aby umowy zawarte z Amerykanami w 2010 roku przestały obowiązywać (sic!). To rozsierdziło Amerykanów, którzy czując się pozbawieni gigantycznego zarobku, postanowili walczyć o wysokie odszkodowanie od Skarbu Państwa.

Amerykańska spółka najpierw
(czerwiec 2017 r.) złożyła w sądach w Katowicach i Krakowie pozwy o odszkodowanie przekraczające 1,2 mld zł. Następnie (w kwietniu br.) Invenergy oficjalnie pozwała Polskę (tj. Skarb Państwa) przed międzynarodowy sąd arbitrażowy z powodu "poważnych strat finansowych", jakie poniosła po zerwaniu przez Tauron (czyli spółkę kontrolowaną przez Skarb Państwa) umów na sprzedaż energii elektrycznej i zielonych certyfikatów. Wniosek o arbitraż miał obejmować kwotę 700 mln dolarów, czyli równowartość 2,5 mld zł.

r e k l a m y


 

Jest zatem o czym rozmawiać na szczeblu rządowym. Czy Georgette Mosbacher, nowa ambasador USA w Polsce, poruszyła ten temat podczas wczorajszego spotkania z ministrem energii Krzysztofem Tchórzewskim? Tego niestety nie wiemy - oprócz zdjęć na twitterze nie znalazłem bowiem żadnej oficjalnej relacji strony rządowej, która dotyczyłaby tego spotkania. Gdybym jednak miał obstawiać, o czym była mowa, to kwestia odszkodowania dla Invenergy byłaby bardzo wysoko notowana...

 

Źródło: Ministerstwo Energii (Twitter.com)
Źródło: Rząd pozwany za wiatraki (Rp.pl)
Źródło: Inwestor OZE chce od Polski 700 mln dolarów. Ministerstwo Energii: Zarzuty są bezpodstawne (BiznesAlert.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP