niewygodne.info.pl

 

     Asia Bibi, pakistańska chrześcijanka skazana na śmierć za to, że piła wodę z tej samej studni co muzułmanie

poniedziałek, 22.10.2018 r.

  

foto: Twitter.com

Asia Bibi pochodzi z wioski Ittanwali w Pakistanie. Jest chrześcijanką i matką pięciorga dzieci. 14 czerwca 2009 roku pracowała w polu ze swoimi muzułmańskimi koleżankami przy zbiorach falsy. Ze względu na panujący upał kobieta napiła się wody ze znajdującej się na polu studni. Niektóre z jej muzułmańskich koleżanek uznały wówczas, że woda ze studni stała się "nieczysta". Asia Bibi została aresztowana i po trwającym ponad 16 miesięcy procesie skazano ją na karę śmierci przez powieszenie za "bluźnierstwo przeciw Mahometowi".

 

Szacuje się, że co roku ok. 170 tys. ludzi ginie tylko dlatego, że są chrześcijanami, a od 200 do nawet 350 mln jest z tego powodu prześladowanych lub poddawanych różnym formom dyskryminacji. Aż w 75 państwach świata łamie się prawo do wolności religijnej. Najgorzej pod tym względem wygląda sytuacja w krajach, gdzie funkcjonuje szariat. Przykładem rażącej dyskryminacji z powodu wiary jest sprawa Asi Bibi z Pakistanu.

     

r e k l a m y


       

Asia Bibi pochodzi z wioski Ittanwali w Pakistanie. Jest chrześcijanką i matką pięciorga dzieci. 14 czerwca 2009 roku pracowała w polu ze swoimi muzułmańskimi koleżankami przy zbiorach falsy. Ze względu na panujący upał kobieta napiła się wody ze znajdującej się na polu studni. Niektóre z jej muzułmańskich koleżanek uznały wówczas, że woda ze studni stała się "nieczysta" i zażądały od Asi Bibi, aby przeszła na islam. W odpowiedzi Asia Bibi wypowiedziała m.in. następujące słowa: "Jezus Chrystus umarł za moje grzechy i za grzechy świata. A co zrobił Mahomet dla ludzi?".

Kilka dni później Asia Bibi została ciężko pobita przez grupę agresywnie zachowujących się mężczyzn i kobiet. Dodatkowo pod wpływem presji tłumu oraz lokalnych duchownych
została aresztowana pod zarzutem bluźnierstwa na podstawie art. 295 C Pakistańskiego Kodeksu Karnego ("Ktokolwiek słowem, ustnie lub pisemnie, bądź przez działanie lub jakiekolwiek aluzje czy insynuacje, bezpośrednio bądź nie, sprofanuje święte imię Proroka Mahometa, będzie skazany na karę śmierci lub dożywotnie więzienie").

Asia Bibi trafiła przed sąd i 7 listopada 2010 roku, po trwającym ponad 16 miesięcy procesie, została
jako pierwsza kobieta w Pakistanie skazana na karę śmierci przez powieszenie "za bluźnierstwo przeciw Mahometowi". Nałożono na nią również grzywnę w wysokości odpowiadającej 2,5-letnim zarobkom robotnika w Pakistanie.

Warunki, w jakich Asia Bibi oczekuje na wykonanie kary śmierci są dramatyczne.
Umieszczono ją w izolatce bez okien, wentylacji, zlewu i WC. Okazało się jednak, że umieszczenie jej w izolatce było przemyślaną decyzją władz penitencjarnych. Ochroniło ją to bowiem przed samosądem ze strony współwięźniów.

r e k l a m y


 

16 października 2014 sąd apelacyjny w Lahore potwierdził wyrok śmierci na Asię Bibi. Dopiero kasacja złożona do Sądu Najwyższego przyniosła jakieś pozytywne rezultaty. 22 lipca 2015 roku pakistańscy sędziowie najwyżsi uznali, że podczas rozpraw w sądzie I i II instancji doszło do istotnych nieprawidłowości i na tej podstawie zadecydowali o skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia. Niestety sprawa do dzisiaj nie została zakończona, a Asia Bibi nadal przebywa w celi śmierci.

 

Źródło: Asia Bibi (Wikipedia)
Źródło: Redbad (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP