niewygodne.info.pl

 

     34 lata temu bandyci z SB porwali ks. Popiełuszkę. Niektórzy politycy chcą im dziś przywrócić wysokie emerytury

piątek, 19.10.2018 r.

  

foto: public domain (Wikipedia)

Późnym wieczorem 19 października 1984 roku trzech funkcjonariuszy służby bezpieczeństwa PRL (Grzegorz Piotrowski, Leszek Pękala i Waldemar Chmielewski) uprowadzają ks. Jerzego Popiełuszkę. Kapelan "Solidarności" zostaje związany, bestialsko skatowany (ma zmiażdżone palce i język - porywacze prawdopodobnie chcieli go wyrwać), wrzucony do worka z kamieniami i zrzucony do Wisły. W 2017 roku ustawa dezubekizacyjna zabrała sprawcom tego okrutnego mordu wysokie SB-eckie emerytury. Niestety niektórzy politycy obiecują ich przywrócenie.

 

Ks. Grzegorz Kalwarczyk, kanclerz Kurii Metropolitalnej Warszawskiej, który w trakcie identyfikacji zwłok ks. Jerzego Popiełuszki reprezentował stronę kościelną, wspomina, że ciało było tak zmasakrowane, że sprawiło pewne trudności podczas identyfikacji. Palce u rąk i nóg robiły wrażenie jakby były nadgniłe, a wcześniej zmiażdżone. Całe ciało i twarz wydawało się być posiniaczone. Najbardziej sczerniały był nos i okolice oczu. Język przypominał miazgę.

     

r e k l a m y


       

W tzw. procesie toruńskim, toczącym się od 27 grudnia 1984 r. do 7 lutego 1985 r. przed Sądem Wojewódzkim w Toruniu, trzej oficerowie MSW: kpt. Grzegorz Piotrowski (naczelnik wydziału Departamentu IV), por. Leszek Pękala i por. Waldemar Chmielewski zostali oskarżeni i skazani za uprowadzenie, torturowanie i zabójstwo ks. Jerzego Popiełuszki, zaś ich przełożony płk Adam Pietruszka (zastępca dyrektora Departamentu IV MSW) – za sprawstwo kierownicze zbrodni. Finalnie Piotrowski i Pietruszka dostali po 25 lat, Pękala - 15 lat, a Chmielewski - 14 lat.

W 1986 roku w wyniku interwencji
Czesława Kiszczaka trzem sprawcom złagodzono karę: Adamowi Pietruszce karę 25 lat zamieniono na 15 lat, Leszkowi Pękali z 15 lat obniżono do 10 lat, Chmielewskiemu z 14 lat do 8. W grudniu 1987 roku sprawców objęła kolejna amnestia – Pietruszce złagodzono karę z 15 do 10 lat (wyszedł na wolność w 1995 r.); Pękali z 10 do 6 lat, Chmielewskiemu z 8 do 4 lat i 6 miesięcy. Piotrowskiemu zamieniono karę z 25 na 15 lat, wyszedł na wolność 16 sierpnia 2001 roku.

Adam Pietruszka, który wyszedł na wolność w 1995 roku, dostawał potem od III RP emeryturę w wysokości 3,9 tys. zł. Jeszcze więcej, bo po 8 tys. zł miesięcznie, otrzymywał Władysław Ciastoń, który na początku lat 90-tych był oficjalnie oskarżony o podżeganie do zbrodni na ks. Popiełuszce.

r e k l a m y


 

W kontekście powyższej historii warto przypomnieć, że niektórzy politycy PO obiecują byłym funkcjonariuszom SB, że jak wrócą do władzy to przywrócą im wysokie uposażenia emerytalne. Przypomnijmy, że w styczniu tego roku gen. Marian Janicki w taki sposób relacjonował spotkanie z Grzegorzem Schetyną: - "Na spotkaniu byłem ja, byli generałowie Marek Dukaczewski i Adam Rapacki. Uzyskaliśmy od przewodniczącego Grzegorza Schetyny zapewnienie, że PO przywróci ustawowo takie emerytury, jakie były kiedyś. PO przygotowała ustawę, która przywróci nam godność". 

W podobnym tonie wypowiadał się wiceprzewodniczący PO -
Tomasz Siemoniak. We wrześniu br. na Kongresie Służb Mundurowych w Kołobrzegu ten były minister obrony narodowej zapowiedział, że gdy jego partia wygra wybory to przywróci SB-ekom wysokie emerytury zabrane ustawą dezubekizacyjną.

 

Źródło: Schetyna rozmawiał z byłym szefem WSI. Obiecał przywrócić emerytury esbekom (DoRzeczy.pl)

Źródło: Ks. Jerzy Popiełuszko - Tajemnica życia i śmierci (Opoka.org.pl)

Źródło: Siemoniak obiecuje emerytom mundurowym: Odwrócimy krzywdzącą ustawę (Dziennik.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP