niewygodne.info.pl

 

     Dlaczego PiS totalnie się pogubił na finiszu kampanii? Spot o imigrantach jest tego najlepszym przykładem

piątek, 19.10.2018 r.

  

foto: Youtube.com

Coraz mniej zrozumiałe są ruchy PiS pod koniec kampanii wyborczej. Prezes Kaczyński mówi, że taśmy to generalnie nic takiego, a TVP Info non stop je wałkuje. Patryk Jaki fotografuje się na tle unijnej flagi, a Ziobro wypuszcza do TK zapytanie czy Traktat o UE jest zgodny z konstytucją. Morawiecki spotyka się z Angelą Merkel, gdy niemal w tym samym czasie sztab na nowogrodzkiej jedzie z narracją o "złych Niemcach". Gwoździem jest kwestia islamskich imigrantów. Kiedy rząd wydaje dla nich tysiące pozwoleń, PiS robi spot, że imigrantów to będzie ściągać opozycja (sic!).

 

Nerwowość i brak spójnego przekazu, to główne zarzuty dla sztabu PiS na finiszu kampanii wyborczej. A trzeba przypomnieć, że gra toczy się o bardzo wysoką stawkę. Jeśli w niedzielnych wyborach do sejmików wojewódzkich PiS zdobędzie w skali kraju mniej głosów niż np. PO/N, to prawdopodobnie uruchomiony zostanie "efekt domina", którego nikt już nie będzie w stanie zatrzymać. W takich okolicznościach porażka PiS-u teraz będzie równoznaczna z porażką w wyborach parlamentarnych w 2019 roku i wyborach prezydenckich w 2020 roku.

     

r e k l a m y


       

Sztabowcy PiS zdają sobie z tego sprawę doskonale. Tym bardziej dziwią nas coraz bardziej niezrozumiałe ruchy partii Kaczyńskiego na finiszu kampanii wyborczej. Ilość sprzecznych sygnałów wysyłanych do wyborców jest niebezpiecznie wysoka. Z jednej strony prezes Kaczyński mówi, że "taśmy Morawieckiego" to generalnie nic takiego, a w tym samym czasie TVP Info wypuszcza coraz to nowe fragmenty. Z jednej strony Patryk Jaki, aby zdobyć głosy centrystów, fotografuje się na tle unijnej flagi, a w tym samym czasie Zbigniew Ziobro wypuszcza do TK zapytanie czy Traktat o UE jest zgodny z konstytucją. Z jednej strony Mateusz Morawiecki spotyka się z Angelą Merkel, by omówić strategiczną współpracę między Polską a RFN, gdy niemal w tym samym czasie sztab na nowogrodzkiej jedzie z narracją o "złych Niemcach" i "złych niemieckich mediach".

To, co jednak przelało czarę goryczy, to
spot PiS o islamskich imigrantach i bezpieczeństwie Polski, które może być przez nich zagrożone. Partia Kaczyńskiego straszy w nim, że gdy najbliższe wybory wygra opozycja, to możemy się spodziewać napływu migrantów z Bliskiego Wschodu. 

Really? Popatrzmy zatem na oficjalne statystyki w zakresie wydanych pozwoleń na pobyt (stałych i czasowych) dla obywateli takich państw jak
Afganistan, Algeria, Arabia Saudyjska, Egipt, Irak, Katar, Pakistan, Syria, Tunezja, Turcja i Zjednoczone Emiraty Arabskie:

 

 

 

Co istotne - cząstkowe statystyki za 2018 rok wskazują, że tylko do sierpnia do Polski przybyło więcej imigrantów z w/w państw niż w całym 2017 roku.

A teraz zestawmy te dane ze spotem PiS i zadajmy sobie pytanie - jaka jest skuteczność "anty-imigracyjnej" narracji, którą można złamać przy pierwszym odpaleniu Google?
Czy wypuszczając taki spot sztabowcom PiS chodzi o przekonanie nieprzekonanych, czy może bardziej o mobilizację swojego żelaznego elektoratu?

r e k l a m y


 

Wielokrotnie już to powtarzałem na łamach tego bloga, ale powtórzę po raz kolejny. Wyborów ogólnopolskich nie wygrywa się poprzez mobilizację swoich najtwardszych sympatyków. Takie wybory można wygrać tylko i wyłącznie poprzez przekonanie do siebie szerokiego centrum - tzw. normalsów, którzy w polityczne spory nie są zaangażowani na śmierć i życie. To udało się osiągnąć Andrzejowi Dudzie wiosną 2015 roku. To też udało się PiS-owi jesienią 2015 roku (przy dużej pomocy ze strony PO). Granie na polaryzacje ("my" - "oni"), czy wręcz sugerowanie, że wyborcy centrum (którym akurat w danym momencie bliżej jest do opozycji) to ludzie pozbawieni rozumu, może przynieść skutki odwrotne od zamierzonych.

 

Źródło: Mikołaj Nowak (Twitter.com)
Źródło: Jakub Kulesza (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP