niewygodne.info.pl

 

     Izraelczyk oddał mocz na pomnik ofiar w Auschwitz. Międzynarodowy skandal? Ależ skąd. Tylko grzywna 5 tys. zł

czwartek, 18.10.2018 r.

  

foto: grahamhills (Flickr.com / CC 2.0)

Młody Żyd, podczas wycieczki do niemieckiego obozu koncentracyjnego w Auschwitz, która miała miejsce w marcu bieżącego roku, postanowił oddać mocz na pomnik ofiar. Po przesłuchaniu przez policję został wypuszczony i wrócił do Izraela. Dwa dni temu polski sąd ukarał go finalnie grzywną 5 tys. zł. Można powiedzieć: Była sprawa - nie ma sprawy. Ciekawe jak wyglądałaby reakcja międzynarodowych mediów, gdyby na wspomniany pomnik mocz oddał młody Polak, a nie Żyd? Czy polski sąd ukarałby go również 5 tys. grzywny czy może 5 miesiącami więzienia?

 

Przypomnijmy - 21 marca br. 19-letni obywatel Izraela został zatrzymany na terenie obozu Auschwitz II-Birkenau przez straż Muzeum i przekazany policjantom. Powód? Młody Żyd chwilę wcześniej oddawał mocz na schody pomnika ofiar obozu, który znajduje się pomiędzy ruinami dwóch największych krematoriów. Po przesłuchaniu przez policję został wypuszczony i wrócił do Izraela.

     

r e k l a m y


       

W polskich mediach o sprawie było dość głośno. Wzmianki na temat tego wydarzenia pojawiły się również w prasie izraelskiej. Poza tym temat mało kogo zainteresował. 

Obsikanie Międzynarodowego Pomnika Ofiar Obozu w Auschwitz swój epilog miało 2 dni temu. Wówczas to
sąd rejonowy w Oświęcimiu zaaprobował wniosek obcokrajowca o dobrowolne poddanie się karze w postaci grzywny w wysokości 5 tys. zł

Uwzględniając fakt, iż obecnie niemal każdy przypadek rzeczywistego lub urojonego antysemityzmu w wykonaniu Polaka jest wałkowany i nagłaśniany przez media, których siedziby mają miejsce w Nowy Jorku, Tel Awiwie, Moskwie i Berlinie, ciekawy jestem bardzo
jak potraktowano by kazus, w którym mocz na pomnik ofiar w Auschwitz oddałby młody Polak, a nie Żyd? Czy w prasie międzynarodowej temat przeszedłby bez większego echa, tak jak w przypadku zachowania 19-letniego obywatela Izraela? Czy może wykorzystano by ten incydent, by potwierdzić tezę o "wrodzonym antysemityzmie Polaków", co to go z mlekiem matki nabywają?

r e k l a m y


 

Inna kwestia, która również mnie nurtuje, to decyzja sądu. Powiedzmy sobie szczerze - kwota grzywny w wysokości 5 tys. zł nie powala. Czy bezczeszczący pomnik ofiar Auschwitz Polak mógłby liczyć na taką samą karę, jak Izraelczyk? 

Obawiam się, że w tej hipotetycznej sprawie zarówno reakcje mediów, jak i decyzja sądu mogły być zupełnie inne.
Narodowość nie ma znaczenia? Niekoniecznie.

 

Źródło: Izraelczyk, który znieważył pomnik w b. KL Auschwitz, zapłaci 5 tys. zł kary (PolskieRadio.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP