niewygodne.info.pl

 

     Zaczyna się festiwal podwyżek spowodowany brakiem elektrowni atomowej: PKP Energetyka podnosi ceny prądu o 70%!

poniedziałek, 15.10.2018 r.

  

foto: mat. prasowe / Pixabay.com

PKP Energetyka jest monopolistą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej do kolejowej sieci trakcyjnej i jedynym właścicielem sieci zasilającej trakcję elektryczną linii kolejowych w Polsce. W 2015 roku, tuż przed wyborami parlamentarnymi, spółka ta została sprywatyzowana. Teraz z uwagi na szalejące ceny uprawnień do emisji CO2, zarząd PKP Energetyki wprowadza nowy cennik. Okazuje się, że niektóre państwowe spółki kolejowe będą musiały się liczyć z podwyżkami rachunków za prąd nawet o 70 proc.!

 

PKP Energetyka to bez wątpienia spółka kluczowa dla bezpieczeństwa kraju. Jest bowiem monopolistą w zakresie dystrybucji energii elektrycznej do kolejowej sieci trakcyjnej w Polsce. Istotne jest to, że spółka ta nie jest producentem energii. Jest jej sprzedawcą i dystrybutorem. Sama kupuje energię na rynku hurtowym i dostarcza ją do odbiorcy końcowego, którym są spółki kolejowe. Z tego tytułu osiągała ona przyzwoite zyski. W 2012 roku zarobiła na czysto 65 mln zł. W 2013 roku - 90 mln zł, a w 2014 roku - 49 mln zł. Patrząc przez ten pryzmat decyzja o prywatyzacji PKP Energetyki wydawała się być totalnym nieporozumieniem.  

     

r e k l a m y


       

Przypomnijmy - we wrześniu 2015 r., tuż przed wyborami parlamentarnymi, które odsunęły ekipę PO-PSL od władzy, PKP Energetykę sprzedano za 1,41 mld zł luksemburskiemu funduszowi private equity CVC Capital Partners. Spółka z monopolisty państwowego stała się monopolistą prywatnym. 

Pozostawmy jednak wątek prywatyzacji PKP Energetyki na boku. Teraz o tej spółce zrobiło się głośno z innego powodu. Otóż zarząd PKP Energetyki podjął decyzję o
zmianie cennika energii sprzedawanej spółkom kolejowym. Z powodu wzrostu o ponad 210 proc. cen uprawnień do emisji CO2, o około 200 proc. cen zielonych certyfikatów oraz o ok. 10 proc. cen węgla - średni koszt kontraktu na dostawy energii zawieranego na warszawskiej Towarowej Giełdzie Energii wzrósł z poziomu 172,39 zł za 1 MWh (rok temu), do 276,24 zł za 1 MWh (obecnie)! Efekt tego jest taki, że koszt sprzedawanego przez PKP Energetykę prądu (która go nie wytwarza lecz jest tylko jego sprzedawcą i dystrybutorem) dla spółek kolejowych również musiał pójść do góry (niektóre spółki będą musiały zapłacić nawet o 70 proc. więcej). 

Tak istotna zmiana z pewnością przełoży się na
ceny biletów kolejowych. W tym kontekście decyzja rządu, aby sztucznie wstrzymywać podwyżki cen prądu dla gospodarstw domowych na niewiele się zda, bowiem podwyżki dla przedsiębiorców (takich jak PKP Energetyka) finalnie i tak przełożą się na portfele pojedynczych konsumentów

W tym kontekście warto zauważyć, że
sytuacja mogłaby być zupełnie inna, gdybyśmy posiadali nieemisyjną (a więc nie generującą dodatkowych kosztów z powodu konieczności zakupu uprawnień do emisji CO2) elektrownie atomową. Nawet Najwyższa Izba Kontroli (NIK) w swoim raporcie dotyczącym realizacji programu polskiej energetyki jądrowej wskazała, że w latach 2024 - 2030 dodatkowe koszty z tytułu braku elektrowni jądrowej, a w konsekwencji wyższych kosztów produkcji prądu ze źródeł konwencjonalnych, będą się kształtowały w przedziale od 1,5 mld zł do nawet 2,6 mld zł rocznie!

r e k l a m y


 

Kontrolerzy NIK nie przewidzieli jednak, że ceny uprawnień do emisji CO2, które mają największy wpływ na koszty produkowanej w Polsce energii, w ciągu zaledwie roku pójdą do góry o 210 proc.! Stąd też dodatkowe koszty, które miały się pojawić w latach 2024 - 2030, pojawiają się już teraz. Ktoś te 1,5 - 2,6 mld zł rocznie będzie musiał zapłacić. Tym kimś prawdopodobnie będziemy my wszyscy.

 

Źródło: PKP Energetyka podniesie stawki przez drożejącą energię (BiznesAlert.pl)
Źródło: Bilety kolejowe zdrożeją. Podwyżka cen będzie spora! (Fakt.pl)
Źródło: NIK o realizacji Programu polskiej energetyki jądrowej (NIK.gov.pl) 
Źródło: NIK o prywatyzacji PKP Energetyka SA (Nik.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

yyy

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP