niewygodne.info.pl

 

     Wybory samorządowe mogą być początkiem końca dla PiS. Nawet jeśli partia Kaczyńskiego je wygra

czwartek, 4.10.2018 r.

  

foto: DrabikPany (Flickr.com / CC by 2.0) | European People's Party EPP (Flickr.com / CC by 2.0)

Zbliżające się wybory samorządowe pod wieloma względami będą kluczowe dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Ewentualna przegrana na szczeblu sejmików wojewódzkich będzie poważnym "knock-down'em", po którym PiS-owi niezwykle ciężko będzie się pozbierać, co prawdopodobnie przełoży się też na wynik elekcji do parlamentu w 2019 r. Zwycięstwo PiS w zbliżających się wyborach w dłuższej perspektywie też nie jest dobre. Oznacza bowiem koniec epoki Schetyny i powrót do kraju Tuska, który jako "wybawca antyPiS-u" zjednoczy całą opozycję i bez trudu zdobędzie 40% poparcia.

 

Gdyby bazować tylko na sondażach rządowego CBOS-u, to PiS mógłby być spokojny o wynik zbliżających się wyborów do sejmików wojewódzkich. Przewaga nad koalicją Platformy i Nowoczesnej jest w nich bardzo wyraźna. Problem w tym, że to sondaże CBOS-u, które często z rzeczywistością mają niewiele wspólnego.

     

r e k l a m y


        

Jaki będzie zatem wynik zbliżających się wyborów? Z pewnością nie taki, jak prognozuje go CBOS. Oczywiście partia Jarosława Kaczyńskiego ma największe szanse na zwycięstwo, ale nie można wykluczyć niespodzianki. Aby do niej doszło musi nastąpić mobilizacja elektoratu opozycyjnego, który wybory samorządowe potraktuje jako swego rodzaju plebiscyt. - "Pokażmy ilu nas jest! Spotkajmy się przy urnach wyborczych" - tego typu hasła liderzy opozycji starają się wplatać do swoich politycznych narracji, co tylko potwierdza, że grają na plebiscytową mobilizację

Dodatkowo elementem pomagającym opozycji może być fala wzburzenia anty-kościelnego. Zdecydowana większość ludzi w Polsce jednoznacznie negatywnie ocenia patologie i występki popełniane przez przedstawicieli stanu duchownego. Wychodząc od tej oceny
łatwo zbudować narrację, która łączy kler z PiS-em. Negatywne skojarzenia przejdą wówczas na partie Kaczyńskiego, a wszelkie przypadki cenzury filmu "Kler", do jakich mieli się dopuszczać lokalni przedstawiciele PiS tylko, pogarszają sprawę.

Jeśli PiS przegra zbliżające się wybory, to prawdopodobnie będzie to poważnym
"knock-down'em", po którym partii Kaczyńskiego niezwykle ciężko będzie się pozbierać. A to z kolei przełoży się na wynik elekcji do parlamentu w 2019 r.

W kontekście wyborów samorządowych nie możemy zapomnieć o jeszcze jednym ważnym elemencie politycznej układanki, a mianowicie o
Grzegorzu Schetynie. Dla niego te wybory to walka o życie. Jeśli wygra z PiS-em na szczeblu sejmików wojewódzkich, to przetrwa i umocni swoją pozycję w Platformie. Jeśli jednak koalicja PO i Nowoczesnej pod jego przywództwem przegra, to oznacza dla niego polityczny koniec. W takich warunkach powstaną doskonałe okoliczności do powrotu do Polski Donalda Tuska (który podobno uzależnił swoje powtórne wejście do krajowej polityki od wyniku wyborów samorządowych). Bo któż może być liderem opozycji? Nieposiadająca charyzmy i zdolności przyciągania Katarzyna Lubnauer? Błyskotliwy inaczej Ryszard Petru? A może Robert Biedroń, co to kwestie związków homoseksualnych przedkłada nad wszystko inne? W takim towarzystwie Tusk wyrasta na męża opatrznościowego dla całej opozycji.

r e k l a m y


 

Powrót Tuska do Polski (polegający początkowo na założeniu nowej, anty-PiSowej formacji politycznej pod jego patronatem, a dopiero później - od lata 2019 r. - na realnym wejściu do krajowej polityki) to również bardzo zła wiadomość dla samego PiS. Tusk to jednak potężny magnes dla wszystkich zniechęconych do partii Kaczyńskiego. W mojej ocenie jeśli powstałaby nowa formacja polityczna Tuska, to w jesiennych wyborach 2019 r. mogłaby liczyć na ok. 40 proc. poparcie, co w praktyce oznaczałoby odsunięcie PiS od władzy.

Paradoksalnie zatem zwycięstwo PiS w najbliższych wyborach (tj. koniec Schetyny i powrót Tuska) może być również początkiem końca PiS. 

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP