niewygodne.info.pl

 

     MON zamiast na wojsko będzie łożył na lokalne drogi. Chodzi o kwotę 500 milionów złotych

poniedziałek, 24.09.2018 r.

  

foto: Bartek444 (Wikipedia / CC by SA 4.0)

Premier Morawiecki zapowiadał, że w najbliższym czasie sfinansuje budowę większej liczby dróg gminnych i powiatowych na terenie Polski. Słuszne to i chwalebne. Problemem są oczywiście pieniądze na ten cel, a dokładnie - źródło ich pochodzenia. Zgodnie bowiem z przyjętym przez rząd projektem ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, wpłaty na rzecz funduszu (który ma finansować budowę dróg) będą dokonywane przez spółki Skarbu Państwa, Lasy Państwowe oraz budżet państwa z części, której dysponentem jest... Minister Obrony Narodowej!

 

Przypomnijmy - w ubiegłym tygodniu Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych. Głównym celem tego Funduszu będzie dofinansowanie budowy, przebudowy oraz remontów dróg powiatowych i gminnych. Projekt zakłada, że w 2019 roku na kontach Funduszu znajdzie się ponad 6 mld zł. Jakim cudem możliwe będzie odłożenie takie kwoty, skoro budżet kraju notuje deficyt i każdy kolejny wydatek to konieczność zaciągnięcia nowych zobowiązań kredytowych?

     

r e k l a m y


       

Odpowiedź na powyższe pytanie jest prosta i wynika ze swego rodzaju "sprytu" rządzących, którzy w finansowanie Funduszu Dróg Samorządowych chcą zaangażować m.in. spółki, gdzie wszystkie udziały posiada Skarb Państwa (mają one płacić na rzecz Funduszu po 7,5 proc. osiąganego zysku netto), Lasy Państwowe (2 proc. przychodów uzyskanych przez Lasy Państwowe ze sprzedaży drewna) oraz budżet państwa z części, za którą odpowiada minister obrony narodowej.

Największe kontrowersje budzi składka jaką będzie odprowadzał minister obrony narodowej.
W projekcie ustawy mowa bowiem o kwocie 500 mln zł, która zamiast na unowocześnianie polskiej armii będzie musiała być przeznaczona na asfaltowanie dróg samorządowych. W dobie nieustających potrzeb modernizacyjnych polskiej armii, pomysł aby budowę dróg lokalnych finansowano z budżetu MON wydaje się być kompletnie chybiony.

r e k l a m y


 

Od rządzących oczekiwałbym, aby nie wykorzystywali faktu, iż budżet MON jest dość duży. Kwoty w nim przewidziane winny być wykorzystane na cele związane bezpośrednio z polskim wojskiem i obronnością. Dorabianie teorii, jakoby drogi samorządowe miały mieć "znaczenie obronne" (takie jest oficjalne uzasadnienie zapisane w projekcie ustawy) jest po prostu słabe. Wszak w czasie konfliktu zbrojnego praktycznie każda droga czy most, po której mogą się poruszać kolumny wojsk, może mieć "znaczenie obronne".

 

Źródło: Projekt ustawy o FDS dopuszcza dobrowolne wpłaty przez spółki, których akcje posiada Skarb Państwa (PAP.pl) 
Źródło: Projekt ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych (Premier.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP