niewygodne.info.pl

 

     Likwidacja kopalń w 2007-15 kosztowała podatników 7,3 mld zł. W latach 2015-2023 pójdzie na to kolejne 12,99 mld zł!

poniedziałek, 24.09.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl / Pixabay.com

Od dwóch lat polskie kopalnie znowu przynoszą zyski. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę, że w dużej części to efekt wpompowania z budżetu kraju w sektor górniczy wielu miliardów złotych, które pokryły koszty likwidacji kilku nierentownych zakładów. W latach 2007 - 2015 polscy podatnicy na rzecz restrukturyzacji państwowych kopalni musieli wyłożyć 7,3 mld zł (kwota ta rośnie do 65,7 mld zł, gdy uwzględnimy dotacje na pokrycie deficytu FUS związanego z wypłatą górniczych emerytur). W latach 2015 - 2023 na ten cel ma popłynąć dodatkowe 12,99 mld zł!

 

Zgodnie z opublikowanym w ubiegłym roku raportem Najwyższej Izby Kontroli (NIK) górnictwo węgla kamiennego w Polsce w latach 2007 - 2015 generowało bardzo poważne koszty dla budżetu państwa. Aż 4,9 mld zł kosztowały dotacje budżetowe na tzw. pomoc sektorową dla górnictwa. Dokapitalizowanie bezpośrednie lub pośrednie kopalni węgla kamiennego w związku z procesami restrukturyzacji kosztowało 2,4 mld zł. Łącznie przez 8 lat polscy podatnicy musieli wyłożyć 7,3 mld zł na rzecz państwowych kopalni węgla kamiennego.

     

r e k l a m y


       

Powyższa kwota urośnie do astronomicznych 65,7 mld zł, jeśli zmienimy metodologię i do kosztów związanych z funkcjonowaniem górnictwa w Polsce doliczymy pokrywanie deficytu Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS) związanego z wypłatami emerytur i rent górniczych (w latach 2007 - 2015 na ten cel przeznaczono łącznie ok. 58,4 mld zł).

Niezależnie od zastosowanej metodologii uznać należy, że dzisiejsze dobre wyniki spółek górniczych to nie tylko efekt wysokich cen węgla na świecie, ale również
wpompowania sporej ilości publicznych pieniędzy w ramach restrukturyzacji kopalni węgla kamiennego w Polsce. 

Niestety, nic nie wskazuje na to, aby wydatki z budżetu kraju na rzecz państwowych kopalni miały się w najbliższym czasie skończyć (i to pomimo obecnie trwającej prosperity na światowym rynku węgla). Okazuje się bowiem, że
Ministerstwo Energii właśnie przygotuje ustawę umożliwiającą wydłużenie aż do 2023 roku finansowania z budżetu restrukturyzacji górnictwa. Wynika to z decyzji Komisji Europejskiej, która wydłużyła do końca 2023 roku możliwość udzielenia przez państwo pomocy publicznej na restrukturyzację sektora górnictwa węgla kamiennego (wcześniej taka zgoda obejmowała okres 2015 - 2018). Bruksela zgodziła się również na zwiększenie wysokości pomocy finansowanej z budżetu kraju do kwoty 12,99 mld zł (wcześniej na lata 2015 - 2018 obowiązywał limit 7 mld zł).

r e k l a m y


 

Wiele wskazuje zatem na to, że w najbliższym czasie polskie górnictwo będzie się nadal zwijać, a proces ten będzie sponsorowany przez polskich podatników. Wszystko za zgodą i w porozumieniu z unijną centralą w Brukseli, której pomysły na zamykanie polskich kopalń kosztem polskich podatników bardzo się podobają.

 

Źródło: NIK o górnictwie węgla kamiennego w latach 2007-2015 (NIK.gov.pl)
Źródło: ME przygotuje ustawę umożliwiającą wydłużenie finansowania z budżetu restrukturyzacji górnictwa (PAP.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP