niewygodne.info.pl

 

     W trzy miesiące z OFE wyparowało aż 13,8 mld zł oszczędności emerytalnych Polaków! Najgorsze dopiero przed nami

czwartek, 20.09.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Jeszcze na koniec roku 2017 wszystkie działające w Polsce otwarte fundusze emerytalne (OFE) posiadały 179,5 mld zł aktywów. Zaledwie trzy miesiące później (31.03.2018 r.) aktywa OFE zmniejszyły się aż o 13,8 mld zł do poziomu 165,7 mld zł (-7,7 proc.). Z czego wynika tak silny spadek wartości aktywów w tak krótkim czasie? Okazuje się, że OFE inwestują głównie w rynek krajowych akcji. W I kwartale indeks warszawskiej giełdy spadał, co automatycznie przełożyło się na oszczędności Polaków zgromadzone w OFE. Co jednak istotne - najgorsze dopiero przed nami!

 

Od początku lutego 2014 roku (tj. od momentu wdrożenia w życie "reformy OFE" wg PO, zgodnie z którą przerzucono do ZUS blisko połowę aktywów zgromadzonych w OFE) portfele inwestycyjne otwartych funduszy mają charakter znacznie bardziej "agresywny" niż w poprzednich okresach. W praktyce oznacza to, że większość kapitału OFE inwestują w rynek akcji (a nie bezpieczniejszych obligacji, jak przez "reformą OFE").

     

r e k l a m y


       

Z uwagi na powyższe wyniki inwestycyjne otwartych funduszy charakteryzują się dużo większą zmiennością i są w większym stopniu zależne od koniunktury na rynkach akcji, co bezpośrednio przekłada się na wykazywane wyniki finansowe. Świetnie było to widać na przykładzie I kwartału 2018 r. Jeszcze na koniec 2017 roku, tj. 31.12.2017 r., wartość posiadanych przez OFE akcji spółek notowanych głównie na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie wynosiła 141,9 mld zł (co stanowiło 79,6 proc. całego portfela). Trzy miesiące później, tj. 31.03.2018 r., wartość posiadanych przez OFE akcji spadła do 128,7 mld zł (77,8 proc. wartości całego portfela). 

Uwzględniając inne obciążenia (mechanizm tzw. suwaka ZUS oraz stosowane przez OFE opłaty i prowizje)
w raptem trzy miesiące z rachunków OFE wyparowało łącznie aż 13,8 mld zł!

Wszystko jest związane ze
spadkami cen akcji jakie mogliśmy obserwować na warszawskiej giełdzie w I kwartale tego roku. Indeks WIG spadł w tym okresie z poziomu ok. 65 000 do 58 500 punktów, czyli o ok. 10 proc. Ten 10-procentowy spadek przełożył się na blisko 8-procentowy spadek aktywów OFE.

r e k l a m y


 

Niestety, wiele wskazuje na to, że najgorsze dopiero przed nami. Jesteśmy obecnie u szczytu koniunktury gospodarczej. Prawdopodobnie już za kilka miesięcy na światowych rynkach kapitałowych rozpocznie się wielka wyprzedaż i spadki indeksów. W ślad za rynkami na świecie podąży również warszawska giełda, a to będzie miało przełożenie na oszczędności emerytalnych Polaków, którymi obracają dziś OFE.

 

Źródło: Rynek Otwartych Funduszy Emerytalnych w I kwartale 2018 roku (KNF.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP