niewygodne.info.pl

 

     Mapa raka w Europie. Zobacz w jakich regionach umieralność jest największa

wtorek, 18.09.2018 r.

  

foto: Eurostat

Oglądając tę mapę Eurostatu ktoś powiązał wysoką umieralność na raka w naszej części Europy z faktem sprzedawania w sklepach produktów gorszej jakości. Jak dla mnie mapa ta bardziej pokazuje, że szybka diagnostyka i rozpoczęcie leczenia raka na wczesnym etapie jego rozwoju ma gigantyczne znaczenie dla szans na przeżycie. Pod tym względem Polsce (jak i w innych państwach naszego regionu) jest jeszcze bardzo wiele do zrobienia. 

 

W opublikowanym na początku tego roku raporcie NIK pt.: "Dostępność i efekty leczenia nowotworów" możemy przeczytać: "Duże znaczenie ma wczesne wykrycie choroby nowotworowej. NIK w 2017 r. wykazała, że odsetek pacjentów, którzy przeżyli co najmniej trzy lata, od pierwszego rozpoznania nowotworu, w przypadku osób z chorobą wykrytą podczas badań przesiewowych, był o ponad 20 punktów procentowych wyższy, niż w przypadku pozostałych pacjentów, którzy nie uczestniczyli w takich badaniach".

     

r e k l a m y


       

To, że w naszym kraju w zakresie diagnostyki i wczesnej wykrywalności raka można jeszcze bardzo wiele zrobić, widać najdobitniej, jeśli przyjrzymy się poniższej mapie. To graf stworzony przez Eurostat mówiący o ilości osób umierających na raka na 100 000 mieszkańców:

 

r e k l a m y


 

Dlaczego w krajach Europy zachodniej umieralność jest niższa? Odpowiedź jest prosta - tam raka statystycznie wykrywa się na wcześniejszym etapie jego rozwoju. Efekt jest taki, że więcej ludzi udaje się wyleczyć, a tym samym umieralność już znacznie niższa.

 

Źródło: Twitter.com 
Źródło: Cancer statistics - specific cancers (EC.Europa.eu)
Źródło: Dostępność i efekty leczenia nowotworów (NIK.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP