niewygodne.info.pl

 

     Podwyżka pensji minimalnej do 2220 zł ograniczy program 500+? Samotni rodzice przestaną spełniać kryterium dochodowe

środa, 5.09.2018 r.

  

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

Rząd nie tak dawno zapowiedział, że na 2019 rok podwyższy podwyższy pensje minimalną o 120 zł z poziomu dzisiejszego 2100 zł do 2220 zł brutto. Na pierwszy rzut oka można powiedzieć, że to dobra decyzja. Diabeł tkwi jednak w szczegółach, a 20 zł ma duże znaczenie. Wstępne wyliczenia pokazują bowiem, że wraz ze wzrostem płacy minimalnej do poziomu 2220 zł już żaden samotny rodzic, który zarabia wspomnianą pensję minimalną i wychowuje jedno dziecko nie spełni kryterium dochodowego programu "Rodzina 500 plus". O kosztach podatkowych nawet nie będę wspominał.

 

Zgodnie z obecnie obowiązującymi zasadami, aby otrzymać świadczenie w wysokości 500 zł na pierwsze dziecko, konieczne jest spełnienie kryterium dochodowego. Świadczenie to przysługuje wówczas, gdy dochód na jednego członka rodziny nie przekracza 800 zł netto (w przypadku dzieci niepełnosprawnych 1200 zł).

     

r e k l a m y


       

W przypadku rodziców samotnie wychowujących 1 dziecko oznacza to, że ich pensja nie może być wyższa niż 2200 zł brutto miesięcznie. Przekroczenie tej kwoty powoduje, że "na rękę" będą oni zarabiać nieco ponad 1600 zł (czyli kryterium dochodowe zostanie przekroczone, bowiem na osobę będzie przypadało minimalnie ponad 800 zł netto). 

Ustanowienie wynagrodzenia minimalnego na poziomie 2220 zł brutto (a nie na poziomie 2200 zł brutto) przy jednoczesnym pozostawieniu kryteriów dochodowych udziału w programie "Rodzina 500 plus" spowoduje, że
kilka, może kilkanaście tysięcy rodziców samotnie wychowujących 1 dziecko (to są szacunki - nie znam dokładnych statystyk w tym zakresie), którzy dziś zarabiają pensję minimalną, nagle straci uprawnienia do uzyskania dodatkowych 500 zł na dziecko. Jakkolwiek to zabrzmi, ale zarabiając najniższą krajową ich dochody będą bowiem minimalnie zbyt wysokie (!).

r e k l a m y


 

Czy ustanowienie pensji minimalnej na poziomie 2220 zł brutto było działaniem nieprzemyślanym? Czy też może rząd Mateusza Morawieckiego w poszukiwaniu oszczędności budżetowych staje się coraz bardziej zuchwały? A może niepotrzebnie się przejmujemy, bowiem kryterium dochodowe udziału w programie "Rodzina 500 plus" zostanie niebawem podwyższone, tak aby ktoś kto zarabia wynagrodzenie minimalne i wychowuje 1 dziecko mógł jednak nadal otrzymywać rządowe wsparcie? Niebawem się przekonamy.

 

Źródło: MRPiPS (Twitter.com)
Źródło: Arkadiusz Pisarski (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP