niewygodne.info.pl

 

     Ze strony Sejmu zniknęło kilka tysięcy oświadczeń majątkowych. Czego boją się posłowie?

piątek, 31.08.2018 r.

  

foto: Lukas Plewnia (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Okazuje się, że w ostatnim czasie Kancelarie Sejmu i Senatu usunęły bezpowrotnie ze strony internetowej Sejmu kilka tysięcy archiwalnych oświadczeń majątkowych parlamentarzystów z lat 1997 - 2011. Powód? - Centrum Informacyjne Sejmu uważa, że wspomniane kancelarie miały do tego prawo (powołuje się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora). Decyzja ta wydaje się jednak dość dziwna, szczególnie że wcześniej nikt tego nie robił, a dodatkowo obniża ona transparentność życia publicznego w Polsce.

 

W rankingu World Economic Forum za lata 2016-2017, w sekcji mierzącej transparentność życia publicznego oraz przejrzystość działań i decyzji rządów poszczególnych państw świata, nasz kraj zajął bardzo odległe - bo 109. - miejsce na świecie.

     

r e k l a m y


       

Niestety, decyzja Kancelarii Sejmu i Senatu o tym, aby bezpowrotnie usunąć ze strony internetowej Sejmu kilka tysięcy archiwalnych oświadczeń majątkowych parlamentarzystów z lat 1997 - 2011, z pewnością nie przyczyni się do podniesienia transparentność życia publicznego w Polsce. Centrum Informacyjne Sejmu powołuje się na ustawę o wykonywaniu mandatu posła i senatora i uważa, że oświadczenia mogą być usuwane po upływie 6 lat od ich złożenia

W tym kontekście warto przytoczyć słuszną uwagę Izabeli Kacprzak z dziennika "Rzeczpospolita", która komentując tę sprawę słusznie zauważyła, że
gdyby zastosować taką przesłankę wobec np. Pawła Adamowicza (odpowiada przed sądem za podawanie nieprawdy w oświadczenia majątkowych z lat 2010 – 2012), to dziennikarze mieliby bardzo utrudnione zadanie w zakresie weryfikacji tego, co legło u podstaw oskarżeń wobec prezydenta Gdańska.

r e k l a m y


 

Decyzja o zniszczeniu kilku tysięcy oświadczeń majątkowych polskich parlamentarzystów wydaje się być jeszcze bardziej niezrozumiała, gdy uświadomimy sobie, że pomimo istnienia takich samych podstaw prawnych, nikt nigdy wcześniej nie zdecydował się na podobny ruch

 

Jakie zatem były rzeczywiste przesłanki do podjęcia tej decyzji? Czy komuś z obecnych parlamentarzystów przeszkadzają jego własne oświadczenia sprzed kilku lat?

 

Źródło: Zniszczono tysiące oświadczeń majątkowych posłów i senatorów (Rp.pl)
Źródło: The Global Competitiveness Report 2016–2017 (weforum.org)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP