niewygodne.info.pl

 

     Syria chwali Polskę za stanowisko w sprawie uchodźców z... Syrii!

czwartek, 30.08.2018 r.

  

foto: MSZ RP (Twitte.com) | TUBS (Wikipedia / CC S-A 3.0)

Od końca 2015 roku polski rząd konsekwentnie wychodził z założenia, że najskuteczniejszą formą pomocy dla Syryjczyków będzie ta udzielana na miejscu. W ubiegłym roku na pomoc Syrii przekazana została z budżetu kraju kwota 160 mln zł. Kilka dni temu syryjski MSZ przyjął w Damaszku delegację z polskiego MSZ. Podczas spotkania padły oficjalnie podziękowania za sprzeciw Polski w sprawie przymusowej relokacji proponowanej przez UE. Omawiano również kwestię powrotu uchodźców do Syrii oraz zaangażowanie Polski przy budowie nowych mieszkań w tym kraju.

 

Dwa dni temu doszło w Damaszku (stolica Syrii) do spotkania syryjskiego wiceministra spraw zagranicznych Fayssala Mikdada z wiceministrem spraw zagranicznych Polski Andrzejem Papierzem

     

r e k l a m y


       

Podczas spotkania z polskim wiceministrem Mikdad wyraził uznanie Syrii wobec stanowiska polskiego rządu dotyczącego syryjskich uchodźców, podkreślając przy tym, że jest ono "realistyczne i racjonalne". Chodziło o konsekwentny sprzeciw polskiego rządu odnośnie przymusowe relokacji syryjskich uchodźców po różnych państwach UE. Ponadto syryjski wiceminister spraw zagranicznych podziękował za dotychczasową pomoc humanitarną Polski oraz tworzenie warunków umożliwiających powrót Syryjczyków do kraju.

- "Stoimy na stanowisku, zgodnie z którym
powinniśmy pomagać wszystkim, którzy stracili swoje domy tutaj, na miejscu w Syrii. Celem naszej wizyty jest ocena, co w tej kwestii jest możliwe do zrobienia" - odpowiedział Andrzej Papierz.

Warto odnotować, że efektem spotkania Papierza z Mikdadem jest
deklaracja Polski dotycząca wzięcia na siebie finansowego ciężaru budowy nowych mieszkań dla ponad 100 syryjskich rodzin, które obecnie przebywają na uchodźstwie w Libanie. 

r e k l a m y


 

Powstaje pytanie - czy efektem wizyty polskiego przedstawiciela MSZ w Damaszku będzie tylko i wyłącznie kontynuowanie pomocy humanitarnej? Czy też może nasz kraj - w perspektywie kilku, kilkunastu kolejnych miesięcy - uzyska jakieś dodatkowe benefity w postaci kontraktów dla polskich firm, które mogłyby się zająć odbudową zniszczonej infrastruktury?

 

Źródło: Mikdad: Syria highly appreciates Polish position on Syrian refugees (sana.sy)
Źródło: MSZ RP (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP