niewygodne.info.pl

 

     428 członków PO i ich kumpli zarobiło w państwowych spółkach 200 mln zł. Jak to wygląda w przypadku PiS?

poniedziałek, 27.08.2018 r.

  

foto: DrabikPany (Flickr.com / CC by 2.0) | European People's Party EPP (Flickr.com / CC by 2.0)

W 2007 roku Donald Tusk obiecywał, że pod jego rządami skończy się proceder "politycznego zawłaszczania spółek z udziałem Skarbu Państwa". Jak bardzo kłamał pokazały kolejne lata i setki członków PO, ich krewnych i znajomych którzy w państwowych spółkach zarobili setki milionów złotych. PiS będąc w opozycji chciał ograniczyć kumoterstwo i nepotyzm tworząc Centralny Rejestr Oświadczeń. Kiedy jednak przejął władzę w 2015 roku temat stworzenia wspomnianego rejestru nagle przycichł, a obecnie już nikt o nim zupełnie nic nie mówi. Ciekawe dlaczego...?

 

Pod koniec 2012 roku "Puls Biznesu" ujawnił tzw. listę wstydu PO. Znajdowało się na niej 428 nazwisk działaczy Platformy Obywatelskiej, członków ich rodzin i znajomych, którzy w latach 2008 - 2012 zasiadali w spółkach i instytucjach państwowych. Gazeta informowała wówczas, że w okresie rządów PO do wymienionych na liście osób trafiło z państwowej kasy 200 milionów złotych (jako wynagrodzenia).

     

r e k l a m y


       

Reakcją PiS na publikację listy wstydu PO było nawoływanie do utworzenia Centralnego Rejestru Oświadczeń. Rejestr ten miałby informować, kto z działaczy partii politycznej lub z członków ich rodzin jest zatrudniony w spółkach Skarbu Państwa, w ministerstwach, agencjach rządowych oraz jakie z tego tytułu pobiera uposażenie, premie czy nagrody.

Dodatkowo, aby ograniczyć nepotyzm i kumoterstwo posłowie PiS twierdzili, że nowy Rejestr powinien zawierać informacje nie tylko o miejscu i formie zatrudnienia danej osoby będącej członkiem partii (lub rodziną członka partii), ale również
informacje o wszelkich umowach cywilno-prawnych z nią zawieranych lub udzielonych jej zamówieniach publicznych. Ponadto jednostki administracji rządowej oraz samorządowej miałyby obowiązek upubliczniać informacje o wszystkich przepływach finansowych na rzecz osób zatrudnionych w administracji lub pełniących w niej jakiekolwiek funkcje (tu już przesłanka członkostwa w partii nie miała obowiązywać - obowiązek ujawnienia dochodów dotknąłby wszystkich urzędników).

Niezłożenie oświadczenia przez danego polityka lub członka jego rodziny albo zatajenie w nim informacji skutkowałoby
zwolnieniem z posady. Postępowanie wyjaśniające prowadzić miałoby Centralne Biuro Antykorupcyjne (CBA).

 

Propozycja PiS wydawała się być bardzo przydatna dla zwiększenia transparentności życia publicznego w naszym kraju. Dlaczego zatem żaden z polityków partii Jarosława Kaczyńskiego dziś o tym nie mówi? To proste - gdy PiS przejął władzę, to sam powstawiał po spółkach Skarbu Państwa, ministerstwach, urzędach i agencjach rządowych setki (jeśli nie tysiące) własnych ludzi (członków partii, ich rodziny i znajomych). Pomysł z utworzeniem Centralnego Rejestru Oświadczeń nagle stał się niewygodny, gdyż zapisy tego rejestru mogły być wykorzystywane przez obecną opozycję.

r e k l a m y


 

Przypomnijmy, że nepotyzm to faworyzowanie członków rodziny przy obsadzaniu stanowisk i przydzielaniu godności. Z kolei kumoterstwo, to wzajemne popieranie się ludzi związanych przynależnością do jakiejś grupy czy pokrewieństwem, zwykle dla osiągnięcia pozycji społecznej lub korzyści materialnych, nie opierające się na ocenie wartości tych osób, lecz na fakcie znajomości. Kumoterstwo jest pojęciem nieco szerszym niż nepotyzm, gdyż dotyczy nie tylko krewnych, ale znacznie częściej przyjaciół i znajomych. 

 

Czy obecne działania PiS w zakresie obsadzania stanowisk w spółkach Skarbu Państwa nie spełniają przesłanek powyższych definicji? W mojej ocenie spełniają w 100 proc. Sprawa razi po oczach tym bardziej, że ekipa rządowa, jaka pod koniec 2015 roku wymieniła ekipę Tuska, obiecywała nam że będzie się charakteryzowała pokorą, umiarem i roztropnością w działaniu, a na wielu sztandarach miała wpisane hasła walki z układem, nepotyzmem i kumoterstwem.

 

Źródło: PiS przeciwko nepotyzmowi: ujawnić wykaz polityków i członków ich rodzin zatrudnionych w państwowych spółkach (wPolityce.pl)
Źródło: PiS zgłosi pakiet ustaw przeciw nepotyzmowi (Lex.pl)
Źródło: Lista wstydu Platformy Obywatelskiej (Wprost.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP