niewygodne.info.pl

 

     NIK: "Straciliśmy kontrolę nad superbakterią antybiotykooporną New Delhi". Czy Polsce grozi epidemia?

piątek, 24.08.2018 r.

  

pixbay.com / twitter.com

Prezes Najwyższej Izby Kontroli (NIK) na oficjalnym profilu tej instytucji na Twitterze oficjalnie przyznał: "Straciliśmy kontrolę nad superbakterią antybiotykooporną Klebsiella pneumoniae. Chodzi o tzw. bakterię >> New Delhi <<, która kilka lat temu pojawiła się Polsce i niebezpiecznie się rozprzestrzenia". Fakty są takie, że pierwszy przypadek zakażenia "New Delhi" odnotowano w naszym kraju w 2011 roku. W tym roku zakaziło się nią już kilkaset osób. Jej nosiciele mogą ją przekazać nawet poprzez uścisk dłoni w czasie powitania. 

 

Bakteria Klebsiella Pneumoniae NDM(+), znana bardziej pod nazwą "New Delhi" jest uznawana za tzw. "superbakterię". Powód - wywołanych przez nią chorób nie da się leczyć dostępnymi antybiotykami. W efekcie wywołane przez nią choroby mogą się okazać śmiertelne. Co ciekawe - największe ryzyko infekcji tą bakterią występuje w... polskich szpitalach, o czym mogliśmy przeczytać w raporcie Najwyższej Izby Kontroli (NIK) sprzed kilku miesięcy.

     

r e k l a m y


       

Krzysztof Kwiatkowski to obecny szef NIK. Kilka dni temu opublikował on na oficjalnym kanale twitterowym tej instytucji następującą wiadomość: "Straciliśmy kontrolę nad superbakterią antybiotykooporną Klebsiella pneumoniae. Chodzi o tzw. bakterię >> New Delhi <<, która kilka lat temu pojawiła się Polsce i niebezpiecznie się rozprzestrzenia". Dodatkowo nawiązał do sporządzonego kilka miesięcy temu raportu, w którym kontrolerzy NIK stwierdzili, iż wzrost liczby pacjentów zarażonych lekoodpornymi szczepami bakterii "New Delhi" w 2016 roku był niemal trzykrotnie wyższy niż w 2015 roku. W latach 2015 - 2017 (I półrocze) w samym tylko województwie mazowieckim liczba hospitalizowanych z powodu infekcji tą bakterią pacjentów wynosiła: 404 (w roku 2015), 1316 (w roku 2016) i 1037 (w I półroczu roku 2017). 

Lektura wspomnianego raportu dostarcza jeszcze kilku innych niepokojących informacji. Okazuje się, że na dzień 30 czerwca 2017 r. w Polsce zawodowo czynnych było tylko 110 lekarzy specjalistów w dziedzinie mikrobiologii, w tym aż 61 osiągnęło już wiek 55 lat.
Wśród krajów europejskich Polska zajmowała ostatnie miejsce pod względem praktykujących lekarzy specjalistów w dziedzinie mikrobiologia - bakteriologia. Według NIK, taka sytuacja nie daje gwarancji należytego sprawowania ciągłego i bieżącego nadzoru epidemiologicznego, szczególnie w kontekście zagrożenia epidemią groźnych bakterii (takich jak wspominana powyżej "New Delhi").

Kontrolerzy NIK wykazali również, że w niektórych objętych kontrolą szpitalach występuje
bardzo wysoki procent pacjentów, którzy podczas hospitalizacji doznają tzw. zakażenia szpitalnego. Przykładem szybkiego wzrostu liczby zakażonych pacjentów był jeden ze szpitali na Mazowszu. Na Oddziale Anestezjologii i Intensywnej Terapii współczynnik osób, które doznały zakażenia wzrósł z poziomu 27,35 proc. w 2015 roku do 34,02 proc. w 2016 r. W pierwszym półroczu 2017 roku wzrósł jeszcze bardziej - do 41,35 proc.

r e k l a m y


 

Ustalenia pokontrolne NIK wskazują, że w zakresie sytuacji epidemiologicznej w polskich szpitalach konieczne jest wprowadzenie systemowych zmian. Zła sytuacja finansowa części szpitali oraz niedobór wykwalifikowanej kadry medycznej powoduje, że nałożone przez prawo obowiązki nie są wykonywane rzetelnie co spowodowało rozprzestrzenienie się w kilku regionach Polski lekoopornych bakterii, a wadliwie działający system zbierania danych o zakażeniach doprowadził do braku pełnego obrazu skali zakażeń i rodzaju patogenów.

 

Źródło: Zakażenia w szpitalach poważnym problemem (NIK.gov.pl)
Źródło: @NIKgovPL (Twitter.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP