niewygodne.info.pl

 

     Niemiecki SN uznał, że ZDF nie musi przepraszać za "polskie obozy śmierci"! Uzasadnienie jest kuriozalne!

środa, 22.08.2018 r.

  

foto: grahamhills (Flickr.com / CC 2.0)

Niemiecki Federalny Trybunał Sprawiedliwości (odpowiednik polskiego Sądu Najwyższego) stwierdził, że telewizja ZDF nie musi przepraszać za użycie sformułowania "polskie obozy śmierci" w materiale dokumentalnym poświęconym niemieckim obozom w Majdanku i Auschwitz. Trybunał uznał, że ZDF nie musi podporządkowywać się wyrokowi polskiego sądu, który nakazał jej publikację przeprosin, bowiem byłoby to sprzeczne z porządkiem prawnym Niemiec, gdzie - jak stwierdzili sędziowie - obowiązuje prawo do wolności wypowiedzi i wolności mediów (sic!).

 

Przypomnijmy - w 2013 roku niemiecka stacja ZDF nadała film dokumentalny poświęcony niemieckim obozom w Majdanku i Auschwitz. Obozy te określiła mianem "polskich obozów zagłady". Karol Tendera - były więzień niemieckich obozów koncentracyjnych - poczuł się tym sformułowaniem urażony. Pozwał ZDF do polskiego sądu i zażądał od tej stacji przeprosin oraz wpłaty na cele społeczne.

     

r e k l a m y


       

Wyrok w tej sprawie zapadł w grudniu 2016 roku. Sąd Okręgowy w Krakowie uznał wówczas, że ZDF musi przeprosić. Niemiecka stacja to zrobiła. Problem w tym, że przeprosiny "ukryła" głęboko na swojej stronie internetowej, tak że mało kto mógł się z nimi zapoznać. Wezwania, aby ZDF przeprosiny wyeksponował w sposób odpowiedni pozostały bez odpowiedzi. Wówczas to stacja została pozwana po raz drugi. W odróżnieniu od pierwszego pozwu, ten drugi trafił przed sąd niemiecki w Koblencji.

Sąd ten przyznał rację Polakowi i nakazał, by ZDF przeprosiła Karola Tenderę za użycie określenia "polskich obozów śmierci", ale tym razem zrobiła to w sposób odpowiedni.
Stacja od wyroku sądu w Koblencji postanowiła się odwołać do Federalnego Trybunału Sprawiedliwości w Karlsruhe. Ten ostatni wczoraj uznał, że ZDF nie musi przepraszać za cokolwiek i uchylił wyrok sądu niższej instancji, który nakazywał przeprosiny.

W pisemnym uzasadnieniu do wyroku niemieckiego Trybunału stwierdzono, że ZDF nie musi przepraszać Karola Tenderę, ponieważ byłoby to sprzeczne z porządkiem prawnym kraju, w którym działa stacja, czyli w Niemczech, gdzie - jak napisano - "obowiązuje prawo do wolności wypowiedzi i wolności mediów". Innymi słowy -
użycie sformułowania "polski obóz śmierci" w stosunku do niemieckiego nazistowskiego obozu zagłady w Auschwitz jest OK, bowiem mieści się w niemieckim rozumieniu wolności wypowiedzi

r e k l a m y


 

W ten oto sposób Federalny Trybunał Sprawiedliwości w Karlsruhe oficjalnie potwierdził stosowanie doktryny wymyślonej w 1956 roku przez Adolfa Benzingera. Ten członek zachodnioniemieckiego kontrwywiadu wpadł na pomysł rozpowszechniania informacji o "polskich obozach śmierci". Swoim mocodawcom wyjaśniał wówczas, że używanie takiego zwrotu w środkach masowego przekazu będzie z czasem wybielało historyczną odpowiedzialność Niemiec za Zagładę. Kto by pomyślał, że 60 lat później koncepcja ta będzie oficjalnie zatwierdzona przez niemiecki sąd najwyższy.

 

Źródło: ZDF i "polskie obozy". Niemiecki sąd: Stacja nie musi przepraszać, to prawo wolności mediów (Gazeta.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP