niewygodne.info.pl

 

     Widać już pierwsze oznaki spowolnienia w gospodarce. Duża polska firma chce zwolnić 45% pracowników

wtorek, 14.08.2018 r.

  

foto: alejandroavilacortez (Pixabay.com / CC0)

O tym raczej nie dowiesz się z wieczornego wydania Wiadomości na TVP. Zarząd Groclin SA (spółki produkującej fotele i akcesoria samochodowe dla VW, Volvo, Renault, BMW, Forda czy Opla) podjął uchwałę o rozpoczęciu procedury zwolnień grupowych. Celem zarządu jest zwolnienie 321 pracowników spółki zatrudnionych w dwóch zakładach na terytorium Polski, co stanowi 45 proc. wszystkich zatrudnionych w Groclinie. Niestety, wiele wskazuje na to, że zwolnienia w Groclinie nie będą jedynymi, o jakich przyjdzie nam usłyszeć w najbliższym czasie...

 

Ostatnie kwartały w gospodarce wyglądały całkiem przyzwoicie. Wzrost na poziomie 5,0 proc. PKB, niskie bezrobocie, wysokie wpływy podatkowe. Niestety, nic nie trwa wiecznie, a już na pewno wieczna nie jest dobra koniunktura. Właśnie zaczynają się pojawiać pierwsze sygnały zbliżającego się spowolnienia.

     

r e k l a m y


       

Gdy chodzi o budownictwo to pierwszym znacznikiem świadczącym o tym, że trend gospodarczy ulega zmianie jest liczba wydawanych zezwoleń na budowę oraz rozpoczynanych budów. Zgodnie z danymi GUS w pierwszym półroczu wydano zezwolenia na budowę 132,3 tys. mieszkań. To dużo, a nawet bardzo dużo. Jednak gdy popatrzymy przez pryzmat lat poprzednich, to okaże się, że liczba ta jest tylko o 1,4 proc. większa niż w tym samym okresie roku 2017. Tymczasem w pierwszych sześciu miesiącach ubiegłego roku wzrost liczby zezwoleń (w porównaniu do pierwszego półrocza 2016 roku) przekroczył aż 33 proc.

Innym sygnałem świadczącym o zbliżającym się spowolnieniu są planowane zwolnienia grupowe w dużych przedsiębiorstwach. Kilka dni temu zarząd spółki
Groclin (produkuje fotele i akcesoria samochodowe dla największych koncernów motoryzacyjnych na świecie) podjął uchwałę o rozpoczęciu procedury konsultacji w sprawie zwolnień grupowych. Zamiarem zarządu Groclin jest przeprowadzenie w okresie sierpień - grudzień 2018 r. zwolnień 321 pracowników spółki zatrudnionych w dwóch zakładach na terytorium Polski (pozostałe dwa są na Ukrainie i w Niemczech), co stanowi 45 proc. wszystkich zatrudnionych w Groclinie.

Powody decyzji o zwolnieniu 45 proc. pracowników zarząd Groclinu wskazał w oficjalnym komunikacie. Zgodnie z jego treścią: "Przyczyną zwolnień grupowych jest
postępujący spadek przychodów na kontraktach realizowanych w polskich zakładach spółki oraz trwająca od wielu lat presja cenowa i nasilająca się konkurencja (...). Biorąc pod uwagę powyższe czynniki oraz istotny wzrost kosztów pracy w Polsce, zarząd podjął decyzję o konieczności dostosowania potencjału produkcyjnego i struktury kosztowej spółki do aktualnej sytuacji na rynku". Innymi słowy - produkcja w Polsce przestała się opłacać i trzeba przerzucić się na Ukrainę.

r e k l a m y


 

Groclin to nie jedyna działająca na terytorium Polski firma, która mówi o dużych zwolnieniach w najbliższym czasie. W podobnym tonie wypowiadali się także szefowie Skanska. Ten szwedzki gigant budowlany jeszcze na początku roku zatrudniał w Polsce ok. 5,5 tys. osób. W ciągu 2018 roku zamierza jednak zwolnić 2,3 - 2,5 tys. osób. Oficjalny powód? - "Nie chcemy być największą firmą budowlaną w Polsce. Chcemy być firmą najbardziej dochodową" - tłumaczył powody zwolnień grupowych prezes Skanska - Magnus Persson.

 

Źródło: Groclin zamierza zwolnić 45% zatrudnionych, rozpoczął konsultacje w tej sprawie (Stooq.pl)

Źródło: GUS: w nieruchomościach rekord i sygnały spowolnienia (InvestMap.pl)
Źródło: Zwolnienia grupowe: Skanska nie rezygnuje ze zwolnień. Ilu pracowników straci pracę w 2018? (MuratorPlus.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP