niewygodne.info.pl

 

     Wójt na podwójnym gazie. Co robi lokalny sąd? Warunkowo umarza sprawę!

piątek, 10.08.2018 r.

  

wykorzystane foto: Vmenkov (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Ostatnio głośno jest o sprawie Piotra Najsztuba, który bez prawa jazdy, bez przeglądu technicznego potrącił na pasach starszą kobietę, a sąd skazał go dość symboliczną karę grzywny. W tym kontekście warto wspomnieć o wiele bardziej bulwersującym przypadku wójta z gminy Warlubie. Został on w ubiegłym roku złapany na jeździe po alkoholu. Skazanie prawomocnym wyrokiem oznaczałoby dla niego koniec politycznej kariery. Co zrobił lokalny sąd? Uznał go winnym i... warunkowo umorzył sprawę (!). Efekt jest taki, że wójta nie można traktować jako osoby skazanej.

 

Sprawa Piotra Najsztuba może bulwersować. Przypomnijmy, że ten znany dziennikarz jadąc bez prawa jazdy (odebranym osiem lat temu), samochodem bez przeglądu i bez ważnego OC, potrącił na przejściu dla pieszych 77-letnią kobietę (trafiła do szpitala, miała połamane żebra oraz złamaną kość pokrywy czaszki). Sąd orzekł wobec niego karę grzywny w wysokości 6 tys. złotych oraz 10 tys. zł nawiązki na rzecz poszkodowanej.

     

r e k l a m y


       

W mojej ocenie o wiele bardziej bulwersująca była sprawa Krzysztofa M. - wójta gminy Warlubie. 23 maja 2017 roku zatrzymano go, gdy prowadził samochód będąc pod wpływem alkoholu. Według aktu oskarżenia stwierdzono u niego 0,61 mg/l alkoholu w wydychanym powietrzu.

Wójt od początku nie przyznawał się do winy. W trakcie składania wyjaśnień twierdził, że w dniu zatrzymania nie pił alkoholu. Pił za to w wieczór poprzedzający policyjną kontrolę, ale tylko jedno piwo. Zaś
same wyniki badania alkomatem miały być zniekształcone z powodu zjedzenia ostrej potrawy, po której zrobiło mu się niedobrze (miał mu dokuczać refluks żołądka).

Sąd Rejonowy w Świeciu nie dał wiary tym zeznaniom i uznał, że wynik badania alkomatem nie mógł być sfałszowany poprzez zjedzenie ostrej potrawy. Nad wójtem zebrały się czarne chmury.
Ewentualne skazanie oznaczałoby bowiem dla niego koniec kariery politycznej (nie można być wójtem / burmistrzem / prezydentem będąc jednocześnie prawomocnie skazanym za przestępstwo popełnione umyślnie). 

Co się jednak dzieje dalej? Ku wielkiemu zdziwieniu lokalnych obserwatorów sprawy
sąd nie skazał Krzysztofa M. nawet na symboliczną grzywnę. Sprawa została bowiem warunkowo umorzona na okres 3 lat!

r e k l a m y


 

Prokuratura postanowiła złożyć apelację. Pod koniec marca br. Sąd Okręgowy w Bydgoszczy podtrzymał jednak wyrok sądu pierwszej instancji. Sędzia rozpatrująca apelację ze zrozumieniem przyjęła wyjaśnienia wójta Warlubia, jakoby wystarczająco "najadł się już wstydu" i uznała, że warunkowe umorzenie sprawy prowadzenia pojazdu pod wpływem alkoholu (skutkujące brakiem skazania) jest OK.

 

Reasumując: Wójt Warlubia jechał pijany, został złapany przez policję i usłyszał prokuratorskie zarzuty. Co robi sędzia? Warunkowo umarza mu sprawę! Wójt nie będzie karany, a co za tym idzie zostaje na stołku i może znowu kandydować. Można? Jak widać - można!

 

Źródło: Sąd w Świeciu umorzył warunkowo sprawę wójta gminy Warlubie (Pomorska.pl)
Źródło: Wójt Warlubia żałuje jazdy samochodem po spożyciu alkoholu: "Tę sprawę traktuję jako wielką lekcję pokory i życia" (NaszeMiasto.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP