niewygodne.info.pl

 

     Kolejne pieniądze na rozwój niemieckiej sieci handlowej w Polsce. Tym razem od unijnej instytucji finansowej

czwartek, 9.08.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Europejski Bank Inwestycyjny, który jest instytucją finansową Unii Europejskiej, udzielił sieci Kaufland Polska pożyczkę o wartości 100 mln euro na przeprowadzenie modernizacji 50 sklepów w Polsce. Przypomnijmy, że wcześniej właściciel Kauflanda oraz Lidla (niemiecka Grupa Schwarz) otrzymał prawie miliard dolarów pożyczki od Banku Światowego i Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju. Wówczas chodziło o "zapewnienie mieszkańcom Europy Środ.-Wsch. dostępu do produktów, których nie mieliby szansy inaczej zdobyć" (sic!).

 

Portal dlahandlu.pl ustalił, że niemiecka sieć sklepów Kaufland Polska otrzymała pod koniec czerwca b.r. pożyczkę z Europejskiego Banku Inwestycyjnego o wartości 100 mln euro. Pieniądze mają być przeznaczone na modernizację wyposażenia oraz podwyższenie efektywności energetycznej 50 sklepów Kaufland znajdujących się na terytorium naszego kraju.

     

r e k l a m y


       

Okazuje się, że to nie pierwsze wsparcie sieci handlowej należącej do niemieckiej Grupy Schwarz przez międzynarodową instytucję finansową. W 2015 roku brytyjski dziennik "The Guardian" opublikował materiały, z których wynikało, że Bank Światowy oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) pożyczyły w latach 2003 - 2014 blisko miliard dolarów właścicielowi niemieckich sieci handlowych Lidl i Kaufland w celu ekspansji w krajach Europy środkowo-wschodniej. Kuriozalnie brzmiało tłumaczenie przedstawicieli EBOiR w sprawie udzielonych Grupie Schwarz pożyczek (EBOiR pożyczył łącznie 700 mln dolarów). - "Daliśmy im kredyt. Oni, owszem, byli raczej agresywną nastawioną na zysk firmą, ale z drugiej strony dawali ludziom dostęp do produktów, których nie mieliby oni szansy inaczej zdobyć" (sic!).

W lipcu 2016 roku EBOiR przyznał Grupie Schwarz kolejne 100 mln euro pożyczki na wsparcie ekspansji i rozwoju działalności sieci Kaufland w Polsce. Według specyfikacji pożyczki, środki zostały przeznaczone m.in. na "kwestie związane z ochroną środowiska, zdrowia, bezpieczeństwa pracy i operacjami w sklepach a także społeczną odpowiedzialnością biznesu".

r e k l a m y


 

Efekt wspomnianych pożyczek był taki, że zarówno Kaufland, jak i Lidl w sposób istotny przejęły udziały na polskim rynku handlu detalicznego. Preferencyjne, wielomilionowe pożyczki z Banku Światowego, EBOiR a teraz EBI, to z pewnością był, jest i będzie dodatkowy bodziec do dalszej ekspansji kosztem innych sieci handlowych. 

W ubiegłym roku sieć Kaufland (podatkowo występująca jako "KAUFLAND OST-EUROPA BETEILIGUNGSGESELLSCHAFT GMBH") odnotowała w Polsce przychody na poziomie
10,34 mld zł. Z kolei sieć sklepów Lidl (podatkowo występująca jako "FRF-BETEILIGUNGS-GMBH") miała 14,44 mld zł przychodów.

 

Źródło: Kaufland z kolejną pożyczką na 100 mln euro od Europejskiego Banku Inwestycyjnego (DlaHandlu.pl)
Źródło: Lidl has received almost $1bn in public development funding (TheGuardian.com)

Źródło: Dane z zeznań podatkowych (Mf.gov.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP