niewygodne.info.pl

 

     Germanofobia wśród Polaków to mit. To polakofobia wśród Niemców jest całkiem realnym problemem

poniedziałek, 6.08.2018 r.

  

foto: estockiausdel (Pixabay.com / CC0)

Okazuje się, że aż 56 proc. z nas ma pozytywną opinię na temat Niemiec. Zupełnie inne nastroje panują za naszą zachodnią granicą. Tylko 29 proc. Niemców wyraża pozytywną opinię o Polsce - to wyniki najnowszego badania Instytutu Spraw Publicznych i Fundacji Adenauera. Jakby tego było mało tylko 31 proc. Niemców uważa, że stosunki między naszymi krajami są dobre. Polacy są innego zdania - dla 64 proc. z nas stosunki z Niemcami są dobre. Wychodzi na to, że o ile germanofobia wśród Polaków to mit, to polakofobia wśród Niemców jest całkiem realnym problemem.

 

Środowiska nieprzychylne Polsce i Polakom często propagują pogląd, że jesteśmy narodem skrajnie negatywnie nastawionym do najbliższych sąsiadów, a szczególnie do Niemców. Teza ta przybrała szczególnie na mocy po wyborczym zwycięstwie PiS. Okazuje się jednak, że rzeczywistość jest w tej kwestii zupełnie inna.

     

r e k l a m y


       

Instytut Spraw Publicznych we współpracy z Fundacją Adenaurea oraz Fundacją Korbera opracowały "Polsko-niemiecki barometr opinii". Opisano w nim wyniki badań opinii publicznej w Polsce (na temat Niemiec) oraz w Niemczech (na temat Polski). W najnowszej edycji barometru (za rok 2017) okazało się, że aż 56 proc. Polaków ma pozytywną opinię na temat Niemiec, a 64 proc. z nas uważa, że stosunki między naszymi krajami są dobre. Zupełnie inne nastroje panują za naszą zachodnią granicą. Okazuje się, że tylko 29 proc. Niemców wyraża pozytywną opinię o Polsce. Dla niewielu więcej Niemców (31 proc.) relacje między naszymi krajami są dobre.

W "Barometrze" pojawiło się jeszcze jedno ciekawe pytanie. Polacy i Niemcy zostali zapytani o
stosunek do kwestii reparacji za straty poniesione przez Polskę w wyniku II wojny światowej. Polacy opowiedzieli się w większości za tym, aby Niemcy wypłaciły Polsce reparacje wojenne (46 proc. "za", 40 proc. "przeciw", 14 proc. "trudno powiedzieć"). Totalnie inaczej odpowiedzieli Niemcy. Za wypłatą reparacji dla Polski było jedynie 4 proc. badanych, a przeciwko aż 76 proc. 20 proc. zaznaczyło opcję "trudno powiedzieć".

r e k l a m y


 

Wygląda więc na to, że o ile germanofobia wśród Polaków to mit podsycany przez środowiska Polsce nieprzychylne, to polakofobia wśród Niemców jest całkiem realnym problemem. Powstaje pytanie - z czego to wynika? Czy wpływ na to ma kwestia żądań reparacyjnych, wobec których Niemcy są jednoznacznie przeciwni?

 

Źródło: Poland, Germany still friends despite PiS’ anti-German campaign (Euractiv.com)
Źródło: Germans and Poles. A divided past, a common future? (ISP.org.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP