niewygodne.info.pl

 

     Polski CD Projekt odprowadził w ub.r. do budżetu większy podatek CIT niż wszyscy zagraniczni giganci IT razem wzięci!

piątek, 3.08.2018 r.

  

foto: piviso.com (CC 0)

Taka ciekawostka - działające na terytorium naszego kraju: IBM Polska, Microsoft Polska, Oracle Polska, SAP Polska i Enterprise Services odprowadziły w 2017 roku do budżetu łącznie 27 mln zł podatku CIT (warto przy tym zauważyć, że IBM Polska oraz Oracle Polska nie zapłaciły ani złotówki, bowiem oficjalnie wykazały stratę). Po drugiej stronie mamy polski CD Projekt, który sam jeden odprowadził 45,8 mln zł, czyli o blisko 70 proc. więcej niż wszystkie wyżej wymienione zagraniczne giganty IT razem wzięte!

 

Firma IBM Polska w 2017 roku osiągnęła w naszym kraju 935,4 mln zł przychodów. To wszystko jednak na nic, skoro koszty uzyskania tego przychodu wyniosły aż 965,8 mln zł. To oznacza, że z podatkowego punktu widzenia spółka ta miała stratę i nie musiała zapłacić jakiegokolwiek podatku dochodowego CIT.

     

r e k l a m y


       

Podobnie rzecz się miała w przypadku drugiego giganta IT działającego na naszym rynku, tj. spółki Oracle Polska. Firma ta w 2017 roku osiągnęła przychody na poziomie 590 mln zł, jednak koszty uzyskania przychodu były większe i wyniosły 593,2 mln zł. Efekt? - Podatkowa strata i brak konieczności płacenia podatku CIT. 

Pisałem o tym jakiś czas temu, ale w kontekście wspomnianych wyników nie zaszkodzi powtórzyć, że współczesna inżynieria finansowa umożliwia takie zarządzanie przychodami, którego efektem będzie
minimalizacja konieczności płacenia jakichkolwiek podatków dochodowych. Aby osiągnąć ten cel należy sztucznie generować dodatkowe koszty działalności, które obniżają podstawę opodatkowania. Zagraniczni właściciele firm działających w Polsce często stosują różnego rodzaju opłaty licencyjne, umowy doradztwa lub pożyczki, których obsługa kosztuje grube miliony złotych. Efekt jest taki, że zmniejsza się podstawa do opodatkowania spółki-córki w Polsce, a finansowe owoce działalności płyną bezpośrednio do central danych firm ulokowanych za granicą.

r e k l a m y


 

Czy takie działania mogły występować również w przypadku wspomnianych IBM Polska oraz Oracle Polska, które za 2017 rok wykazały przychody niższe od kosztów ich powstania (innymi słowy odnotowały stratę)? Dziennikarz "Pulsu Biznesu" próbował się w tej sprawie skontaktować z obiema firmami. W odpowiedzi uzyskał odpowiedź, że zarówno IBM Polska oraz Oracle Polska nie komentują wyników finansowych osiąganych w naszym kraju.

 

Źródło: Indywidualne dane podatników CIT (Mf.gov.pl)
Źródło: Giganci IT płacą gigapodatki... gdzie indziej (Pb.pl)

 

Polecam również: Mieli dziesiątki miliardów złotych przychodu, a nie zapłacili w Polsce żadnego podatku dochodowego. Jak to możliwe? (Niewygodne.info.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP