niewygodne.info.pl

 

     Połączmy fakty: Kreml nagle wycofuje z rynku kapitałowego 80 mld $, a do Berlina na rozmowy z Merkel jedzie szef rosyjskich sił zbrojnych

poniedziałek, 6.08.2018 r.

  

foto: Dailymail.co.uk (screen) / Mil.ru (CC by 4.0)

Krajowe media, skupione na nawalance o stołki w SN, niemal zupełnie przeoczyły dwie ważne informacje, które mogą wiele powiedzieć o kierunku najbliższych wydarzeń geopolitycznych: 1) Rosja nagle wyprzedała niemal wszystkie posiadane przez siebie amerykańskie papiery skarbowe. Chodzi o gigantyczną kwotę blisko 80 mld $! 2) Do Berlina na bezpośrednie rozmowy z Merkel pojechał gen. Walerij Gierasimow, czyli objętym unijnymi sankcjami szef rosyjskich sił zbrojnych. Te dwa z pozoru odległe wydarzenia mogą mieć jednak wspólny mianownik.

 

Duże wydarzenia geopolityczne niemal zawsze poprzedzone są zwiastującymi je znakami. Skupieni na nawalance o stołki w Sądzie Najwyższym możemy przeoczyć sporo z nich. Poniżej wskazuje na dwie - z pozoru odległe - informacje, które gdy spojrzymy na nie z odpowiedniej perspektywy, mogą nam wiele powiedzieć o potencjalnym kierunku najbliższych wydarzeń.

     

r e k l a m y


       

Pod koniec lipca do Berlina na rozmowę kanclerz Angelą Merkel pojechał szef Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej gen. Walerij Gierasimow. Źródła niemieckie ujawniły, że oficjalnym celem spotkania miało być omówienie sytuacji w Syrii oraz konfliktu na Ukrainie. Co ciekawe - w kwietniu 2014 roku Gierasimow został dodany do listy osób, przeciwko którym Unia Europejska wprowadziła sankcje za "działania podważające lub zagrażające integralności terytorialnej, suwerenności i niezależności Ukrainy".

Wizyta Gierasimowa w Berlinie zbiegła się z ujawnieniem informacji o tym, że
Kreml w ciągu zaledwie kilku tygodni wyprzedał niemal wszystkie posiadane przez siebie amerykańskie papiery skarbowe. Sytuacja jest bez precedensu, bowiem chodzi o obligacje warte blisko 80 mld $

Co łączy te dwie, z pozoru zupełnie odległe, informacje? Otóż nie można wykluczyć, że Rosja przygotowuje się do nowej
akcji o charakterze militarnym, która w swoich założeniach miałaby być podobna do tego, co wydarzyło się w 2014 roku na Półwyspie Krymskim lub na wschodniej Ukrainie. Jeśli tak, to zupełnie naturalnym ruchem "wyprzedzającym" jest finansowe uniezależnienie się od kraju, który będzie najmocniej protestował przeciwko takiej akcji i który w razie sytuacji skrajnie kryzysowej mógłby "zamrozić" posiadane przez siebie rosyjskie aktywa. Stąd decyzja o upłynnieniu amerykańskich obligacji skarbowych o wartości blisko 80 mld $. 

Po drugie - podczas rozmów szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej z kanclerz Niemiec (która odbyła się bez udziału mediów) mogły zapaść pewne istotne dla naszego regionu ustalenia. W tym kontekście warto zwrócić na dwie kwestie. Po pierwsze
w polityce międzynarodowej rzadko się zdarza, że na rozmowach z przywódcą liczącego się kraju, druga strona jest reprezentowana przez szefa sił zbrojnych. Po drugie - jeszcze rzadziej się zdarza, że na wspomnianego szefa sił zbrojnych nałożone są sankcje. Sam fakt, że pomimo takiej konfiguracji do rozmów z Angelą Merkel doszło, już powinien budzić nasz niepokój. 

r e k l a m y


 

Eksperci są zgodni - Putin w najbliższym czasie będzie potrzebował nowej wojny. Chodzi o zajęcie uwagi rosyjskiej opinii publicznej, która po wydłużeniu wieku emerytalnego oraz podwyżkach podatku VAT jest coraz bardziej krytyczna wobec rządowej ekipy. Póki w Pribałtyce stacjonują wojska NATO, region ten wydaje się być bezpieczny. Co innego Naddniestrze i Mołdawia, które mogą być nowym punktem zapalnym na Ukrainę. Kto wie, może Gierasimow zasugerował Merkel, aby przygotowała swój kraj na nową falę uchodźców?

 

Źródło: Merkel meets Russia's head of military staff (Reuters.com)
Źródło: What do they know? Mystery as Russia LIQUIDATED almost ALL of its holdings in US Treasury securities (DailyMail.co.uk)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP