niewygodne.info.pl

 

     Zapomniany pogrom Polaków w Dokudowie. Rosjanie i Żydzi spacyfikowali polską wieś zabijając 47 osób

wtorek, 31.07.2018 r.

  

Na ilustracji: umiejscowienie Dokudowa na mapie przedwojennej Polski

Dokudowo w czasach II RP było niewielką miejscowością położoną w województwie nowogrodzkim. W 1939 roku, w wyniku działań Armii Czerwonej, wioska ta znalazła się pod okupacją ZSRR. Dwa lata później kontrolę nad Dokudowem przejęli Niemcy. To wówczas w okolicznych lasach zaczęły się formować grupy radzieckich partyzantów, do których często dołączali Żydzi. Ich głównym celem nie była jednak walka z Niemcami, lecz przygotowanie terenu do ponownego wejścia Sowietów. Krwawa pacyfikacja polskiego Dokudowa dokonana 5 marca 1944 r. była tego tragicznym przykładem.

 

5 marca 1944 roku pododdziały rosyjskiej partyzantki z Brygady im. Kirowa (do których należeli również Żydzi ukrywający się przed nazistami lub ci, którym udało się zbiec z niemieckich gett) spacyfikowały w obrębie Dokudowa szereg gospodarstw i folwarków należących do Polaków. Kryterium decydującym o eksterminacji były oskarżenia o sprzyjanie polskiej partyzantce lub członkostwo któregoś członka rodziny w AK. Łącznie zamordowano wówczas 47 osób.

     

r e k l a m y


       

Pogrom dokonany na mieszkańcach Dokudowa był elementem szerszej akcji rosyjskiej partyzantki, której głównym celem - przynajmniej od połowy 1943 roku - wcale nie była walka Niemcami, lecz przygotowanie terenów, na których działali, do ponownego wejścia Sowietów i trwałego zainstalowania ich władzy. W efekcie zwalczali oni polskie struktury niepodległościowe i prowadzili działania mające sterroryzować lokalne społeczności. Pogromy polskiej ludności i pacyfikacje polskich wsi były tego najlepszym przykładem.

Przypomnijmy, że przed zbrodnią w Dokudowie doszło do
rzezi wsi Naliboki (8 maja 1943 r.). Oddziały radzkiecko-żydowskiej partyzantki mordowały tam przede wszystkim Polaków podejrzewanych o przynależność do lokalnych oddziałów samoobrony (założonych w obawie przed atakami partyzantów właśnie) lub Armii Krajowej. W czasie ataku spalono kościół, szkołę, pocztę, remizę i część domów mieszkalnych. Niemal całą wioskę ograbiono. Zginęło wówczas 128 Polaków. Z kolei 29 stycznia 1944 roku uzbrojone grupy partyzanckie Rosjan i Żydów wspierane przez Litwinów postanowiły dokonać pogromu zamieszkałej przez Polaków wsi Koniuchy. Chałupy, w których żyli nasi rodacy były podpalane. Jeśli ktoś próbował uciec z palącego się domu musiał liczyć się z tym, że napastnicy otworzą do niego ogień z pistoletów i karabinów. W ten sposób zginęło 38 osób.

r e k l a m y


 

Naliboki, Koniuchy czy Dokudowo są krwawymi symbolami morderstw dokonywanych przez partyzantów radzieckich i żydowskich na ludności polskiej zamieszkałej na terytoriach dawnej II RP. Co istotne - zbrodnie te, jak do tej pory, nie miały szans przebić się do świadomości szerszej grupy odbiorców w Polsce (o świecie nie wspominając). Być może teraz, w dobie przypominania tego, kto kogo mordował i jakich zbrodni dokonywał w czasie II wojny światowej, tragiczne historie z Naliboków, Koniuchów czy Dokudowa będą częściej przywoływane w dyskursie publicznym?

 

Źródło: Dokudowo (Wikipedia)
Źródło: Bandyci, zdrajcy Polski (Se.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP