niewygodne.info.pl

 

     Europoseł PO obraża ludzi bojących się cenzury internetu. Nazywa ich... "botami" (!)

piątek, 29.06.2018 r.

  

foto: PlatformaRP (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Przypomnijmy - Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego, pomimo aktywnych prób zapobieżenia temu ze strony internautów, 20 czerwca zaakceptowała projekt nowej dyrektywy o prawie autorskim. Wprowadza on dwa kontrowersyjne rozwiązania: tzw. "podatek od linków" oraz obowiązek prewencyjnego monitoringu (w celu ewentualnego cenzurowania) treści publikowanych w dużych serwisach społecznościowych. Jednym z orędowników tej dyrektywy jest europoseł PO - Tadeusz Zwiefka. W wywiadzie dla "Wyborczej" stwierdził, że za większością internetowej krytyki pod jego adresem stoją... boty.

 

Pisałem o tym nie tak dawno, ale nie zaszkodzi powtórzyć: pojawienie się internetu spowodowało poważny wyłom w szczelnym do niedawna systemie przekazywania informacji i opinii. Okazało się bowiem, że nie tylko telewizja, radio i prasa mogą kształtować preferencje wyborcze. W tym znaczeniu internet stał się "zagrożeniem dla demokracji" w starym wydaniu. Jak ograniczyć to "zagrożenie"? Najlepiej wprowadzając w życie jakąś regulacje na poziomie ogólnoeuropejskim i pod pozorem dbania o interesy wydawców ograniczyć możliwość swobodnej wymiany informacji.

           

r e k l a m y


       

20 czerwca br. Komisja Prawna Parlamentu Europejskiego, pomimo aktywnych prób zapobieżenia temu ze strony internautów, zaakceptowała projekt nowej dyrektywy o prawie autorskim. Największe kontrowersje wzbudzają art. 11 i 13 wspomnianej dyrektywy. Ten pierwszy umożliwia wprowadzenie tzw. "podatku od linków". Ten drugi obliguje on dostawców przechowujących i zapewniających publiczny dostęp do dużej liczby treści (np. Facebook, Instagram, Twitter, Youtube, Wykop itp.) do weryfikowania, czy umieszczane tam treści nie łamią praw autorskich

Wdrożenie kosztownego monitoringu i filtrowania wszystkiego, co jest publikowane w serwisach społecznościowych (tak, aby maksymalnie ograniczyć ryzyko naruszenia praw autorskich innych podmiotów) doprowadzi w efekcie do
wielkiego uszczerbku dla wolności słowa i wypowiedzi użytkowników internetu korzystających z takich platform. Ich właściciele staną się bowiem o wiele bardziej skłonni do usuwania publikowanych treści (z powodu tzw. ostrożności procesowej w kontekście naruszenia praw autorskich).

Co ciekawe - entuzjastą zmian w prawie autorskim zgodnych z duchem wspomnianej dyrektywy jest
Tadeusz Zwiefka, europoseł Platformy Obywatelskiej.

Przypomnijmy, że Zwiefka w latach 1976–1990 należał do
Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej (PZPR). W III RP związał się z PO, z której list w 2004 roku zdobył mandat europosła (jest nim nieprzerwanie do dziś).

Z uwagi na fakt, iż Zwiefka nie kryje swojej akceptacji dla proponowanych zmian, wielu internautów zaczęło go ostro krytykować. Szybko okazało się, że
europoseł PO ze wspomnianą krytyką radzi sobie raczej średnio. W niedawnym wywiadzie dla "Gazety Wyborczej" stwierdził, że za większością internetowej krytyki pod jego adresem stoją - uwaga, uwaga - internetowe boty (!).

r e k l a m y


 

Ciekawe co powie poseł Zwiefka, gdy "boty", które go masowo krytykują, wyjdą na ulicę polskich miast? Że są androidami? Warto w tym kontekście wspomnieć, że w dniach 29.06 - 1.07 w całej Polsce odbędą się protesty przeciwników nowej regulacji. W źródłach poniżej można znaleźć link ze szczegółowymi informacjami w tym zakresie.

 

Źródło: Europoseł Zwiefka twarzą "cenzury" internetu. "Zwalczam piratów, atakują mnie boty" (Wyborcza.pl)
Źródło: Lista protestów przeciwko nowej dyrektywie o prawie autorskim (Wykop.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP