niewygodne.info.pl

 

     Rząd szykuje nową opłatę "przekształceniową" dla setek tysięcy użytkowników wieczystych w Polsce

środa, 27.06.2018 r.

  

foto: Alexandre Prevot (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Niemal wszyscy komentatorzy poczynań fiskalnych rządu skupili wczoraj swoją uwagę na pomyśle utrwalenia podwyższonych stawek VAT i wpisania ich na stałe do ustawy. Mało kto zauważył, że niemal w tym samym czasie rząd przyjął projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego. Zaproponowano w nim, aby od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi przekształcono w prawo własności. Wszystko super, gdyby nie fakt, iż przy okazji przemycono "opłatę przekształceniową", którą trzeba będzie płacić przez 20 lat.

 

Użytkowanie wieczyste to klasyczny relikt z okresu PRL. Do polskiego porządku prawnego zostało wprowadzone w 1961 roku (wzorowano się na rozwiązaniach stosowanych w Związku Radzieckim). W uproszczeniu polega ono na tym, że państwo przekazywało we władanie (najczęściej na 99 lat) osobie prywatnej grunt, na którym ta mogła wybudować nieruchomość. Cały "myk" użytkowania wieczystego polegał na tym, że właścicielem takiego gruntu nadal pozostawało państwo. Kto więc na takim gruncie wybudował dom (lub kupił mieszkanie w bloku postawionym na gruncie oddanym w użytkowanie wieczyste) zostawał jego właścicielem, ale gruntu już nie.

           

r e k l a m y


       

O ile użytkowanie wieczyste miało jakiś sens w przypadku poprzedniego ustroju, to kompletnie nie pasowało do realiów współczesności. Tworzy bowiem specyficzny "dualizm" właścicielski (kiedy właścicielem budynku jest osoba prywatna lub przedsiębiorca, a właścicielem gruntu na którym dany budynek stoi jest państwo).

Obecnie nasze władze postanowiły tę kwestie w końcu uregulować. Przyjęty wczoraj przez rząd Mateusza Morawieckiego
projekt ustawy o przekształceniu użytkowania wieczystego we współwłasność przewiduje, iż od 1 stycznia 2019 r. prawo użytkowania wieczystego gruntów zabudowanych budynkami mieszkalnymi zostanie przekształcone w prawo własności. Koncepcja ta jest jak najbardziej słuszna i zasadna. Problem polega na tym, że projekt przewiduje również wprowadzenie specjalnych opłat przekształceniowych z tytułu nabycia prawa własności. 

W efekcie powyższego osoby, które w przyszłym roku na mocy ustawy staną się właścicielami gruntów (które do tej pory użytkowali wieczyście), będą zobowiązane do
płacenia opłat rocznych. Opłaty te trzeba będzie płacić przez okres 20 lat. Wysokość opłat za przekształcenie ma być ustalona według stanu na dzień 1 stycznia 2019 roku. Samorządy będą mogły waloryzować (podnosić) te opłaty, przy zastosowaniu wskaźników ogłaszanych przez GUS.

Osobom, które będą chciały uregulować opłaty wcześniej niż w ciągu 20 lat, zostaną zaproponowane
bonifikaty. Dla tych, którzy postanowią zapłacić całą 20-letnią sumę jednorazowo w pierwszym roku, bonifikata będzie wynosiła 60 proc., a w kolejnych latach - będzie obniżana o 10 proc. Problem w tym, że taka bonifikata będzie dotyczyła tylko przekształcenia gruntów należących do Skarbu Państwa. W przypadku gruntów należących do samorządów bonifikaty będą mogły być stosowane, ale o ich wysokości (bądź w ogóle o ich zastosowaniu) będą decydować władze samorządowe.

Ponadto, jeśli zajdzie taka sytuacja, iż na gruncie będą znajdowały się zarówno budynki mieszkalne, jak i komercyjne, to cały grunt zostanie przekształcony we własność, ale
przedsiębiorca nie skorzysta z ewentualnej bonifikaty przy szybszej zapłacie 20-letniej sumy opłat przekształceniowych.

r e k l a m y


 

Ktoś powie, że projektowana ustawa nic nie zmieni, bowiem opłaty za przekształcenie zastąpią obecnie funkcjonujące opłaty za użytkowanie wieczyste. No i w tym właśnie problem. Dodatkowe opłaty, tak jak były naliczane do tej pory (pod postacią opłaty za użytkowanie wieczyste), tak będą naliczane w przyszłości (pod postacią opłaty przekształceniowej), mimo jednoczesnego naliczania podatku od nieruchomości. Daj tylko Boże, aby opłaty przekształceniowe nie były wyższe od dotychczas funkcjonujących opłat za użytkowanie wieczyste (choć znając zapędy fiskalne premiera Morawieckiego, nie wykluczałbym, że wprowadzenie nowej opłaty przekształceniowej będzie doskonałą okazją do generalnego podwyższenia kwoty dotychczas płaconej z tytułu opłaty za użytkowanie wieczyste, co może zostać usankcjonowane w toku prac na projektem poprzez dodatnie odpowiedniego artykułu).

Warto odnotować, że
nowe regulacje mogą dotyczyć milionów Polaków – według resortu infrastruktury i budownictwa na koniec 2015 roku w kraju było ponad 1,7 mln nieruchomości objętych użytkowaniem wieczystym.

 

Źródło: Projekt ustawy o przekształceniu współużytkowania wieczystego gruntów zabudowanych na cele mieszkaniowe we współwłasność gruntów (Legislacja.rcl.gov.pl)
Źródło: Kopcińska: rząd przyjął projekt o przekształceniu użytkowania wieczystego we współwłasność (Stooq.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP