niewygodne.info.pl

 

     ZUS chce mieć nowy system za miliard zł. Tymczasem raport dot. poprzedniej informatyzacji nadal pozostaje tajny

wtorek, 26.06.2018 r.

  

foto: niewygodne.info.pl

Jeszcze za czasów Tuska Kancelaria Prezesa Rady Ministrów przeprowadziła kontrolę w ZUS dotyczącą "wybranych aspektów zarządzania systemami i zasobami IT w latach 2008-2013". Raport z tej kontroli powstał we wrześniu 2014 r., ale jedną z pierwszych decyzji Ewy Kopacz, jako nowego premiera, było utajnienie jego wyników. Nowa władza nic tutaj zmieniła. Raport nadal pozostaje tajny i nie wiemy dlaczego po jego sporządzeniu do dymisji podał się ówczesny prezes ZUS. Tymczasem dziś ZUS chce mieć nowy system informatyczny. Może kosztować od kilkuset milionów do nawet 1 mld zł!

 

Przypomnijmy - Na początku 2014 roku Kancelaria Prezesa Rady Ministrów (KPRM) zleciła kontrole w ZUS-ie dotyczącą "wybranych aspektów zarządzania systemami i zasobami IT w latach 2008-2013". Raport z tej kontroli powstał we wrześniu 2014 r., ale jedną z pierwszych decyzji Ewy Kopacz, jako nowego premiera, było utajnienie jego wyników. Jaki był tego powód? - Możemy jedynie spekulować.

           

r e k l a m y


       

Nieoficjalnie mówiło się, że kontrola wykazała poważne nieprawidłowości w funkcjonowaniu i kosztach obsługi systemu informatycznego w okresie, kiedy u władzy była ekipa PO-PSL. Nie wykluczone zatem, że ówczesny rząd panicznie bał się reakcji opinii publicznej na temat przekrętów i nieprawidłowości przy informatyzacji ZUS, na którą do dziś wydano już wiele miliardów złotych. To mogłoby tłumaczyć decyzję tamtej władzy o utajnieniu wyników kontroli w ZUS. 

Co ciekawe - do treści raportu miał dostęp
szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego - Paweł Wojtunik. Po analizie wyników kontroli podjął on decyzję o przesłaniu zawiadomienia o podejrzeniu popełnienia przestępstwa do prokuratora generalnego. Niemal w tym samym czasie Zbigniew Derdziuk - ówczesny prezes ZUS - złożył dymisję. Jako powód swojej decyzji podał "wypełnienie misji".

r e k l a m y


 

Ekipę Platformy Obywatelskiej przed ujawnieniem wyników kontroli mógł powstrzymywać paniczny strach przed reakcją opinii publicznej. Władza się jednak zmieniła. Cóż zatem stoi na przeszkodzie, aby wspomniany raport ujawnić? Szczególnie teraz, kiedy ZUS zamierza zbudować nowy system informatyczny, którego koszt wyniesie od kilkuset milionów do nawet 1 miliarda złotych.

 

Źródło: ZUS będzie miał nowy system informatyczny. Jego koszt to nawet miliard złotych (businessinsider.com.pl)
Źródło: Kancelaria premiera utajnia raport o ZUS (Bankier.pl)
Źródło: Utajniona kontrola w ZUS. Czy kancelaria premiera obchodzi prawo ukrywając raport? (Money.pl)
Źródło: ZUS wydaje 800 mln zł rocznie na utrzymanie systemu informatycznego (Zus.pox.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP