niewygodne.info.pl

 

     Kryzys grecki to złoty biznes dla Berlina. Niemcy na problemach finansowych Aten zarobili już 2,9 mld euro!

poniedziałek, 25.06.2018 r.

  

foto: Janos Balazs (Flickr.com / CC 2.0) / Metropolico.org (Flickr.com / CC by SA 2.0)

Kryzys zadłużeniowy w Grecji okazał się być dla Berlina szansą do zarobienia naprawdę potężnych pieniędzy. Przypomnijmy - w wyniku wejścia Grecji do strefy euro gospodarka tego kraju utraciła swoją konkurencyjność, co w efekcie przyczyniło się do powstania potężnego kryzysu finansowego. Z "pomocą" przyszedł wówczas rząd w Berlinie, który zaproponował Grekom pakiet "oddłużeniowych" (i odpowiednio oprocentowanych) pożyczek. Dziś już wiemy, że na pożyczkach tych Niemcy zarobiły fortunę (co najmniej 2,9 mld euro) i istotnie poprawiły własną kondycję finansową.

 

Ostatnie lata pokazały jednoznacznie, że nie wszystkie państwa pod względem gospodarczym są na tyle silne, aby móc funkcjonować w strefie euro. Takim państwem jest z pewnością Grecja, której wejście do eurolandu przyczyniło się do utraty przez jej gospodarkę konkurencyjności, a w efekcie w krótkim czasie spowodowało potężny kryzys zadłużeniowy.

           

r e k l a m y


       

Z "pomocą" przyszedł wówczas - a jakby inaczej - rząd w Berlinie, który zaproponował Grekom pakiet odpowiednio oprocentowanych i zabezpieczonych pożyczek. W ten oto sposób Niemcy zaczęli zarabiać na greckim kryzysie całkiem przyzwoite pieniądze.

Pod koniec ubiegłego tygodnia agencja informacyjna DPA - powołując się na odpowiedź niemieckiego rządu na parlamentarną interpelację - potwierdziła, że
Niemcy zarobiły co najmniej 2,9 mld euro na oprocentowaniu pożyczek udzielanych Grecji w ramach pomocy finansowej w związku z kryzysem zadłużeniowym.

Zyski mogłyby być jeszcze większe (i wynieść
ok. 3,8 mld euro), ale w latach 2013 i 2014 około 900 mln euro z zarobionych na odsetkach pieniędzy Niemcy przelali do Europejskiego Mechanizmu Stabilności (EMS).

r e k l a m y


 

Pisałem o tym kiedyś, ale nie zaszkodzi powtórzyć. Strefa euro powstała przede wszystkim dla dobra i bezpieczeństwa niemieckiej gospodarki, a politycy pokroju Angeli Merkel zrobią wszystko, aby kraje takie jak Grecja (której gospodarka gwarantuje obniżenie wartości euro do dolara) pozostały w strefie euro. To jest bowiem równoznaczne z dalszymi kłopotami zadłużeniowymi, na które remedium (za odpowiednią opłatą) proponują Niemcy. I tak się to kręci...

 

Źródło: Germany made 2.9 billion euros from Greek debt crisis (DPA-international.com)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP