niewygodne.info.pl

 

     Ciąg dalszy gigantycznego wału w jądrze Unii. Znowu duża korporacja unikała płacenia podatków za pośrednictwem Luksemburga

piątek, 22.06.2018 r.

  

foto: EPPOfficial (Flickr.com / CC by 2.0)

Francuzi z Engie (największa firma energetyczna nad Sekwaną) sprytnie to sobie obmyślili. Założyli dwie swoje międzynarodowego spółki-córki na terytorium rządzonego przez Jean-Claude Junckera Luksemburga. Następnie zawarli deal z przedstawicielami władz tego kraju (oficjalnie uzyskali dwie interpretacje podatkowe), w efekcie czego Engie nie płaciła jakiegokolwiek podatku od 99 proc. zysków, które przechodziły przez wspomniane spółki-córki. W ten sposób "zoptymalizowano" 120 mln euro. Jądro Unii (Luksemburg) znowu okazuje się być "czarną owcą" całej Wspólnoty.

 

Jedno jest pewne - kiedy Jean-Claude Juncker był premierem Luksemburga, kraj ten stał się istną wylęgarnią nielegalnych (z punktu widzenia unijnego prawa) optymalizacji podatkowych. Przypomnijmy, że międzynarodowa grupa dziennikarzy śledczych ujawniła w 2014 roku wyniki swojego dochodzenia, z którego wynikało, iż w latach kiedy obecny szef Komisji Europejskiej był premierem Luksemburga (tj. 1995 - 2013) rząd tego państwa podpisywał z globalnymi korporacjami specjalne umowy podatkowe (doliczono się wówczas ok. 340 umów), które w istocie zwalniały je z obowiązków podatkowych w innych państwach. W ten sposób cierpiały przychody budżetowe państw, gdzie wspomniane korporacje prowadziły działalność zarobkową (np. w Polsce).

           

r e k l a m y


       

O całej aferze (która została nazwana aferą "LuxLeaks") dowiedzieliśmy się przede wszystkim dzięki postawie dwóch pracowników firmy konsultingowiej PwC. Antoine Deltour i Raphael Halet - w 2014 roku zdecydowali się przekazać dziennikarzom dokumenty dotyczące podatkowych przękrętów, do jakich dochodziło między Luksemburgiem, a międzynarodowymi korporacjami. Co prawda dwa lata później zostali oni skazani przez luksemburski sąd na karę więzienia w zawieszeniu za ujawnienie poufnych dokumentów, jednak sprawy nie można było już niczym przykryć czy zatuszować. Tym bardziej, że wspomniane umowy podatkowe między Luksemburgiem a międzynarodowymi korporacjami, które w tym malutkim państwie optymalizowały swoje zyski, stały w sprzeczności z prawem wspólnotowym. Do gry musiała wejść Komisja Europejska, na czele której stoi dziś... Jean-Claude Juncker.

Wobec oczywistych dowodów w ostatni czwartek Komisja Europejska podjęła decyzję, aby
francuski gigant energetyczny Engie (dawniej GDF Suez) zapłacił 120 mln euro wraz z odsetkami. Powód? Engie założyła w Luksemburgu dwie spółki-córki: Engie LNG Supply oraz Engie Treasury Management, a następnie uzyskała od władz Luksemburga (któremu szefował Juncker) odpowiednie interpretacje podatkowe, które zwalniały z płacenia jakiegokolwiek podatku od 99 proc. zysków, które przechodziły przez wspomniane spółki-córki.

Komisja Europejska uznała, że
władze Luksemburga poprzez zezwolenie spółkom-córkom Engie na unikanie płacenia podatków od praktycznie wszystkich zysków, naruszyły unijne przepisy w/s pomocy państwa prywatnym przedsiębiorcom (spółki-córki Engie, dzięki zwolnieniom podatkowym uzyskały bowiem niezgodną z prawem przewagę nad konkurencyjną, która takich zwolnień nie otrzymała).

r e k l a m y


 

Wychodzi na to, że w samym jądrze starej Unii mamy prawdziwie "czarną owcę". Sprawa ze spółkami-córkami Engie tylko potwierdza, że zarządzany przez Jean-Claude Junckera Luksemburg był prawdziwą wylęgarnią nielegalnych - z punktu widzenia unijnego prawa - optymalizacji podatkowych. I pomyśleć, że ten człowiek został później wybrany szefem Komisji Europejskiej...

 

Źródło: Podatki na świecie: Ważna decyzja KE dotycząca Luksemburga (Podatki.biz)
Źródło: KE ujawniła decyzję o dochodzeniu ws. Luksemburga i GDF Suez (Cire.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP