niewygodne.info.pl

 

     Konfiguracja międzynarodowa dla Polski jest najgorsza od 1989 roku, a koncert mocarstw dopiero się zaczyna

czwartek, 21.06.2018 r.

  

foto: Kancelaria Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

Czy regularne oczernianie Polaków w prasie amerykańskiej, niemieckiej i brytyjskiej, robienie z nas faszystów i antydemokratów ma znieczulić świat na kolejną wojnę na naszym terytorium oraz krzywdy i cierpienia zwykłych ludzi? Teza odważna, ale nie odrzucałbym jej a priori. Nie jesteśmy wszak państwem, za które ktoś z zewnątrz może się bić. Jesteśmy za to państwem które można podbić. Wspólną wartością jest już tylko pieniądz i wymiana handlowa, ale w dobie nowego koncertu mocarstw (który właśnie się zaczyna) wszystko może się bardzo szybko zmienić.

 

Mogę się mylić, ale wydaje mi się, że spora grupa Polaków jest dziś zaślepiona sprawami wewnętrznymi i osią sporu między PO a PiS. W takich okolicznościach zapominają, że istnieje jeszcze świat zewnętrzny. A tam dzieją się teraz rzeczy niezwykle dla nas ważne i które prawdopodobnie będą miały wpływ na nasze codzienne życie.

           

r e k l a m y


       

Z jednej strony następuje konsolidacja "jądra Unii", czyli ujednolicenie interesów Francji oraz Niemiec w Europie oraz polityczna peryferyzacja tych, którzy mają inne spojrzenie na tę kwestie. Wojna handlowa między USA a Chinami nabiera rumieńców i na dobrą sprawę nie wiadomo czym może się skończyć. Na Bliskim Wschodzie coraz intensywniej wojuje Izrael, który niemal otwarcie prosi się o konflikt z Iranem. Z kolei tuż za naszą wschodnią granicą nie ustają agresywne działania kremlowskiej Rosji (niech trwające Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej nas nie zmylą - nawet teraz rosyjskie siły ofensywne ćwiczą i stawiane są w stan gotowości bojowej, o działaniach wojennych we wschodniej Ukrainie nie wspominając).

Z drugiej strony mamy naszych rządowych polityków, którzy twierdzą, że
"Polska mogłaby być pomostem między Europą a USA". Słuszna to koncepcja i naprawdę chciałbym, aby została zrealizowana, ale nikt chyba nie ma wątpliwości, że obecnie jest ona niemożliwa do wdrożenia. Mocarstwa (w rozumieniu: USA, Niemcy, Francja, Chiny, Rosja ale również Izrael) rozpoczęły właśnie nowy koncert. Każde z nich, uwzględniając przede wszystkim własne interesy, będzie zawierać między sobą taktyczne sojusze korzystne z punktu widzenia własnej racji stanu. W tym kontekście nie powinno nas zatem dziwić rosyjsko - izraelskie, izraelsko - amerykańskie, francusko - niemieckie czy niemiecko - rosyjskie zbliżenie. W każdej z tych relacji na poziomie bilateralnym znaleźć można jakiś wspólny mianownik. 

A co z Polską? Jakie wspólne mianowniki ma nasz kraj z wyżej wymienionymi, które spowodują, że nasze interesy będą uwzględniane w nowym mocarstwowym koncercie?
Choć zabrzmi to cynicznie, to niewątpliwie wspólną wartością są pieniądze. Pod tym względem najbliżej nam do Niemiec, z którymi nasza wymiana handlowa jest dziś największa. To Niemcy też straciłyby najwięcej, gdyby w Polsce wydarzyło się coś bardzo niepokojącego. To by jednak było na tyle. Każde inne mocarstwo nie będzie płakać po Polsce, gdyby doszło do "przehandlowania" naszej podmiotowości w trakcie realizacji jakiegoś międzynarodowego deal'u. Pod tym względem konfiguracja w jakiej znajduje się Polska jest najgorsza od 1989 roku.

r e k l a m y


 

Teza o tym, że społeczeństwa zachodnie już zaczęły być odpowiednio "urabiane" przez media w zakresie wizerunku i postrzegania Polski (tak, aby maksymalnie znieczulić na "duże wydarzenie", które dotknie nasz kraj) jest ryzykowna, ale nie da się jej całkowicie odrzucić. Świat mocarstw zmienia się dynamicznie i możliwe, że pewnego dnia, będąc zupełnie osamotnieni, bez jakichkolwiek szans na pomoc z zewnątrz, obudzimy się w nowej rzeczywistości, która będzie konsekwencją wcześniejszego, wielopoziomowego deal'u między USA, Rosją, Niemcami, Francją i Izraelem...

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP