niewygodne.info.pl

 

     Kara za "aferę ściekową" stanowi ułamek procenta przychodów uzyskanych za odbiór ścieków wylanych do Motławy

poniedziałek, 11.06.2018 r.

  

wykorzystane foto: Clker-Free-Vector-Images (Pixabay.com / CC0) 

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz nałożył karę umowną w wysokości 322,5 tys. zł na kontrolowaną przez francuski kapitał spółkę Saur Neptun Gdańsk. Kara ma związek z "aferą ściekową", w wyniku której do Motławy (a dalej do Bałtyku) trafiło ok. 150 mln litrów ścieków. Proste wyliczenie (322 500 zł : 150 000 000 litów) może doprowadzić nas do wniosku, że za każde 1000 litrów ścieków wypuszczonych do Motławy spółka Saur Neptun Gdańsk musi zapłacić nieco ponad 2 grosze (!). To znacznie mniej niż wynoszą przychody za odbiór tych ścieków od mieszkańców.

 

Wiem, że płonące w całym kraju składowiska odpadów i afera ściekowa w Gdańsku, to dwie różne sprawy (choćby dlatego, że w przypadku śmieci mamy do czynienia z celowymi podpaleniami, a w przypadku wycieku ścieków do Motławy wszystko wskazuje na to, że było to wypadek), niemniej nie mogę się odpędzić od ukucia pewnej analogii. Otóż zarówno w przypadku podpalanych składowisk, jak i w przypadku wycieku ścieków w Gdańsku odpowiedzialność finansowa podmiotów odpowiadających za te ekologiczne katastrofy jest albo żadna, albo śmiesznie niska.

           

r e k l a m y


       

Miasto Gdańsk kilkanaście dni temu poinformowało, iż nałożyło na firmę Saur Neptun Gdańsk (odpowiedzialna za dostarczania wody oraz odbiór ścieków w Gdańsku) karę umowną w wysokości 322 509,64 zł. Wszystko ma związek z tzw. aferą ściekową. 15 maja doszło do awarii przepompowni ścieków na gdańskiej Ołowiance. W efekcie powyższego (aby ścieki nie zalały dolnej części miasta) podjęto decyzję o zrzucie 150 mln litów nieczystości do Motławy, skąd popłynęły one dalej do Zatoki Gdańskiej. 

Miasto Gdańsk za "nieprawidłową realizację umowy w zakresie odprowadzenia ścieków" nałożyło na Saur Neptun Gdańsk wspomnianą karę
322,5 tys. zł (którą wyliczono zgodnie z kontraktem z 1993 roku).

r e k l a m y


 

Powstaje pytanie - czy 322,5 tys. zł za awarię, w wyniku której do Motławy trafiło 150 mln litów nieczystości, to adekwatna kara umowna? Proste wyliczenie pokazuje nam, że za każde 1 tys. litrów kara wyniesie 2,15 grosza. To bardzo mało, gdy uświadomimy sobie, iż za odprowadzenie 1000 litrów nieczystości Saur Neptun żąda od mieszkańców Gdańska kwoty 5,76 zł...

 

Źródło: Jest kara dla firmy winnej zrzutu ścieków do Motławy. 1 grosz za 500 litrów (wp.pl)
Źródło: Kacper Płażyński (Twitter.com)
Źródło: Histora współpracy Gdańska z Saur Neptun (Trojmiasto.pl)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP