niewygodne.info.pl

 

     PiS przegrał w/s nagród dla rządu, nepotyzmu działaczy czy hipokryzji posła Pięty. Kolejną przegraną będzie jesienna batalia o samorządy?

środa, 6.06.2018 r.

  

foto: Kancelara Premiera (Flickr.com / PD 1.0)

Jeszcze pół roku temu PiS notował sondaże, w których miał blisko 50 proc. poparcia społecznego, a przewaga nad Platformą była ponad dwukrotna. W krótkim okresie nastąpiła jednak kumulacja nietrafionych decyzji czy poważnych wtop wizerunkowych, które przyczyniły się do zmiany trendu. Dzisiaj, po przegranej w/s ustawy o IPN, po nagrodach "które się należały", po ujawnieniu bezwstydnego nepotyzmu lokalnych działaczy, po kompromitacji w/s PFN czy aferze z posłem Piętą, o świetnych sondażach PiS może już zapomnieć. Opozycja rośnie w siłę, a niebawem bardzo ważne wybory...

 

Ostatnie miesiące dla Prawa i Sprawiedliwości to nieustanne gaszenie kolejnych kryzysów wizerunkowych. Zamiast skupić się na reformowaniu państwa, walce z patologiami czy poprawie wyników budżetowych, przedstawiciele rządu musieli marnować siły na tłumaczenie nowelizacji ustawy o IPN (która zapewne i tak zostanie zaorana w Trybunale Konstytucyjnym), musieli szukać uzasadnienia dla "nagród, które się należały" (a które i tak zostały zwrócone) czy świecić oczami w związku z nieudolnością Polskiej Fundacji Narodowej. Narracje o sukcesach zostały przyćmione informacjami o zupełnie już bezwstydnym nepotyzmie setek lokalnych działaczy, którzy po przejęciu władzy przez PiS zostali rozlokowani w spółkach Skarbu Państwa.

           

r e k l a m y


       

Kiedy wydawało się już, że sytuacja się stabilizuje (w Sejmie zakończył się protest okupacyjny rodziców osób niepełnosprawnych) i była chwila na złapanie oddechu, nagle wyskoczył poseł Pięta, który swoim romansem przysporzył partii Jarosława Kaczyńskiego kolejnych kłopotów wizerunkowych. 

Nie mam wątpliwości, że jeśli w najbliższym czasie nic się nie zmieni i PiS wraz z rządem Morawieckiego nie narzucą narracji o "nowym otwarciu", nie przedstawią wiarygodnej strategii działania na czwarty rok swoich rządów, a w walce z opozycją nie ruszą z kontrofensywą, która podetnie PO skrzydła i na powrót wepchnie ją do głębokiej defensywy, to
wynik jesiennych wyborów samorządowych na szczeblu sejmików wojewódzkich może być dla PiS przykrą niespodzianką. A trzeba odnotować, że ewentualna porażka partii Kaczyńskiego prawdopodobnie poruszy domino przegranych w następnych miesiącach, którego nawet największe sukcesy gospodarcze nie będą już w stanie zatrzymać. Grafik wyborczy jest bardzo napięty - po jesiennych wyborach samorządowych mamy wybory do Parlamentu Europejskiego (wiosna 2019). Kilka miesięcy później (jesień 2019) odbędą się wybory do Sejmu i Senatu, a wszystko zwieńczy elekcja prezydencka (wiosna 2020).

r e k l a m y


 

Skupienie się tylko i wyłącznie na gaszeniu bieżących pożarów polityczno-pijarowych jeszcze nigdy nie poprowadziło żadnej partii po wyborcze zwycięstwo (a szczególnie po kolejne z rzędu wyborcze zwycięstwo). Partia Jarosława Kaczyńskiego nie jest pod tym względem wyjątkowa. W trzecim roku rządów przyszło właściwe dla tego czasu rozprężenie. Mało kto się jednak spodziewał, że będzie ono aż tak głębokie. PiS zaczął popełniać kardynalne błędy, za które teraz musi płacić gorszymi sondażami. Co istotne - to partia rządząca, a nie zagranica, targowica czy ktokolwiek inny, jest za te błędy odpowiedzialna. Czy koniec PiS-u jest rzeczywiście blisko zależy od samego PiS-u. Najbliższe tygodnie powinny dać nam w tej kwestii odpowiedź.

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP