niewygodne.info.pl

 

     Po Wlk. Brytanii dostaniemy 1 mandat do europarlamentu. Nieco większa od nas Hiszpania otrzyma aż 5 nowych miejsc

poniedziałek, 4.06.2018 r.

  

foto: David Iliff (Wikipedia / CC by SA 3.0)

Jedną z konsekwencji wyjścia Wlk. Brytanii z UE będzie konieczność "zagospodarowania" 73 mandatów po brytyjskich europosłach. Komitet Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (koordynatorem działań była Danuta Hübner) ustalił, że Polsce przypadnie tylko 1 nowy mandat. Tak samo jak małej Estonii, Chorwacji czy Słowacji. Największymi wygranymi brexitowego podziału są Hiszpanie i Francuzi. Obie nacje dostaną po 5 nowych mandatów. Niemcy też mogliby dostać nowe mandaty, gdyby nie fakt, iż już osiągnęli maksymalny limit liczebności swoich przedstawicieli.

 

Czy podział euromandatów po przedstawicielach Wielkiej Brytanii, którzy wczesną wiosną 2019 roku opuszczą UE, będzie budził kontrowersje? Niestety, pierwsze wejrzenie w propozycje przedstawione przez Komitet Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego (sprawozdawcą była tam wybrana do europarlamentu z list Platformy Obywatelskiej Danuta Hübner) potwierdzają te obawy. 

           

r e k l a m y


       

Zgodnie z propozycją w/w Komitetu z puli 73 "brytyjskich" mandatów do podziału innym państwom członkowskim przeznaczonych miałoby zostać 27 mandatów. Pozostałe 46 miejsc pozostało w rezerwie w przypadku przyszłego rozszerzenia Unii (o Albanię, Serbię czy Macedonię). 

Kontrowersje wzbudza sposób podziału wspomnianych 27 mandatów. Okazuje się, że 38,4 milionowa
Polska - która dziś ma w Parlamencie Europejskim 51 przedstawicieli - otrzyma tylko 1 dodatkowy mandat po Wlk. Brytanii. Tyle samo otrzymają również licząca 1,3 mln mieszkańców Estonia (z 6 na 7 mandatów), 4,1 mln Chorwacja (z 11 na 12 mandatów) czy 5,4 mln Słowacja (z 13 na 14 mandatów).

Co ciekawe - mająca 46 mln mieszkańców
Hiszpania, która już dzisiaj posiada 54 przedstawicieli w europarlamencie, według propozycji Komitetu Spraw Konstytucyjnych Parlamentu Europejskiego otrzyma aż 5 nowych mandatów. Na taki sam uzysk będzie mogła liczyć Francja (liczba mandatów wzrośnie z 74 na 79).

r e k l a m y


 

W kontekście powyższego pojawia się pytanie: czy fakt, iż Polsce - tak jak kilku innym (znacznie mniejszym) krajom - przypadnie jedno nowe miejsce po Brytyjczykach, a Hiszpanii czy Francji aż 5, jest aby na pewno sprawiedliwy? Nowy europarlament, którego skład wybierzemy w maju 2019 roku, będzie liczył łącznie 705 deputowanych. To jest o 46 osób mniej niż obecny, co samo w sobie jest z pewnością pozytywnym aspektem (brukselska biurokracja zostanie nieco odchudzona). Kwestia w tym, czy - niejako przy okazji - nie przemycono rozwiązań, które z punktu widzenia polskich interesów mogą wzbudzać kontrowersje?

 

Źródło: Infografika: Posłowie proponują nowy rozkład mandatów w PE w latach 2019-2024 (Europarl.europa.eu)

r e k l a m y


  

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP

 

Blog niewygodne.info.pl stosuje pliki cookies. 

Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Jeśli nie wyrażają Państwo zgody, uprzejmie prosimy o dokonanie stosownych zmian w ustawieniach przeglądarki internetowej.

 

     

R E K L A M Y

a

 

 

niewygodne.info.pl

blog niewygodny dla establishmentu III RP